Исчезнува јазот меѓу поранешна Западна и Источна Германија


Економскиот и социјалниот јаз помеѓу Западна и Источна Германија исчезнува, објави германскиот Институт за економски истражувања. Во пресрет на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, што ќе се одбележи во Германија оваа сабота, Институтот објави извештај во кој потсетува дека стапката на невработеност на подрачјето на поранешна Источна Германија во 2005 година била 20,6 проценти …

Исчезнува јазот меѓу поранешна Западна и Источна Германија Read More »

Прв македонски конгрес за патишта, најавени учесници од 15 држави


Претставници од научната и стручната фела од патната инфраструктура од 15 држави се најавени на Првиот македонски конгрес за патишта, што ќе се одржи денеска и утре во Скопје. На конгресот ќе се дебатира на темите: Планирање и проектирање, Управување, изградба и одржување, Безбедност на сообраќајот на патиштата, Заштита на животната средина и одржлив развој, …

Прв македонски конгрес за патишта, најавени учесници од 15 држави Read More »

Кина работи на 6-Г технологија


Кина – Кина започна истражувања околу мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г. Имено, кинеското Министерство за наука и технологија синоќа соопшти дека е основана и работната група што ќ́е работи на новата технологија. „Работната група ја сочинуваат 37 стручни лица од повеќе истражувачки институти и компании. Ова го означува официјалното отпочнување на истражувањата и …

Кина работи на 6-Г технологија Read More »

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто


Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2 отсто, наместо претходно очекуваните три проценти. ЕБОР во ноемврискиот извештај за економските перспективи на регионите што ги покрива, наведува дека македонската економија продолжи да се опоравува по решавањето на политичката криза во 2017 …

ЕБОР: Економскиот раст оваа и наредната година 3,2 отсто Read More »

Почна дводневниот штрајк во Луфтханза, погодени 180.000 патници


Дводневниот штрајк на германскиот кабински персонал што „Луфтханза“ го најави во текот на вчерашниот ден со откажување 1.300 летови, денеска ќе опфати 700 летови, а утре 600. Авиокомпанијата посочува дека од штрајкот ќе бидат погодени околу 180 илјади патници. Германскиот синдикат ги повика пилотите и стјуардесите од компанијата „Луфтханза“ денеска и утре да организираат штрајк, …

Почна дводневниот штрајк во Луфтханза, погодени 180.000 патници Read More »

Премиерот Заев на состанокот на Светскиот економски форум во Женева


Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе присуствува на состанокот на Светскиот економски форум во Женева на тема „Стратешки дијалог на Западен Балкан“. Како што најави владината Прес-служба, на состанокот во Женева најавено е присуство на лидерите од Западен Балкан и претставници од поширокиот регион, на претставници од Европската комисија, од други организации и од …

Премиерот Заев на состанокот на Светскиот економски форум во Женева Read More »

„Мал шенген“ се враќа на „голема врата“ во Охрид


На 9 ноември во Охрид ќе продолжат трилатералните средби меѓу властите на Македонија, Албанија и Србија за олеснување на протокот на стоки, услуги, капитал и луѓе. Датумот за одржување на втората средба, во рамки на иницијативата за воспоставување т.н. „мал шенген“, го објави вчера српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој соопшти дека телефонски разговарал со премиерите …

„Мал шенген“ се враќа на „голема врата“ во Охрид Read More »

„Луфтханза“ откажа 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк


„Луфтханза“ соопшти денеска дека откажува 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк на германскиот кабински персонал. Германскиот синдикат ги повика пилотите и стјуардесите од компанијата „Луфтханза“ утре и в петок да организира штрајк, барајќи повисоки плати и подобри работни услови. Планирано е штрајкот да почне вечерва во 23 часот и да заврши в петок во истото …

„Луфтханза“ откажа 1.300 летови поради претстојниот дводневен штрајк Read More »

РКЕ: Нема логика да работат топланите на високи температури


Во услови кога надоврешната температура  во текот на денот е околу 23 степени Целзиусови не гледам логика во вечерните часови да работат топланите, бидејќи на тој начин само се троши гориво кое има најголемо влијание врз крајната цена што ја плаќаат потрошувачите за потрошената топлинска енергија, порача денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) …

РКЕ: Нема логика да работат топланите на високи температури Read More »

Македонските винарници промовирани во Швајцарија


Промоцијата што се одржа во вторникот, во Цирих во организација на Здружението Вина од Македонија е дел од низата промотивни настани за градење препознатливост на македонските вина на интернационалните пазари. На промотивниот настан во Цирих седум македонски винарници (Тиквеш, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Попов и Езимит) заеднички ги презентираа своите вина пред дистрибутери, увозници, претставници …

Македонските винарници промовирани во Швајцарија Read More »

ССК бара зголемување на бројот на ученици во средните стручни училишта


Да се намалат квотите за запишување ученици во гимназиите и другите општествени струки, а една третина од вкупниот број слободни места да бидат за средните стручни училишта, предлага Сојузот на стопанските комори на Македонија (ССК). Како што беше речено денеска на прес-конференција, само на компаниите на територијата на Гази Баба им се потребни повеќе од …

ССК бара зголемување на бројот на ученици во средните стручни училишта Read More »

„Алкалоид“ АД Скопје вложува 1.800.000 евра во Србија


„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел, на 21.10.2019 година изврши дополнително вложување во „Алкалоид“ ДОО Белград, друштво кое е 100 отсто сопственост на „Алкалоид“ АД Скопје, по пат на зголемување на основачкиот влог. Станува збор за инвестиција вредна 1.800.000 евра, наменета …

„Алкалоид“ АД Скопје вложува 1.800.000 евра во Србија Read More »

Буџетот за 2020 на денешната владина седница


На дневниот ред на денешната редовна 163-та седница на Владата на Република Северна Македонија е ставен на усвојување Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година и Предлог – законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година. На оваа седница, како што соопшти владиниот Сектор за односи со јавноста, ќе биде …

Буџетот за 2020 на денешната владина седница Read More »

„Луфтханза“ побара судска забрана за штрајк


Германија – Германската авиокомпанија „Луфтханза“ побара од судот во Франкфурт да изрече забрана за штрајк на кабинскиот персонал, најавен за утре и в петок. Портпарол на компанијата потврди дека „Луфтханза“ побарала од Работниот суд во Франкфурт да изрече мерка забрана. Од компанијата соопштуваат дека работат на изработка на план на летање, кој ќе биде објавен денеска. …

„Луфтханза“ побара судска забрана за штрајк Read More »

Хрватска ги укинува квотите, ширум отворени вратите за странските работници


  Годишните квоти за увоз на странски работниви кои до сега ги одредуваше Владата на Хрватска заминуваат во историјата. Работодавците од Хррватска во иднина ќе вработуваат странски работници врз темел на пазарот на труд кој го спроведува Хрватските завод за вработување. Како што пишува „Вечерњи лист“, ова произлегува од Законот за странци, кој е во …

Хрватска ги укинува квотите, ширум отворени вратите за странските работници Read More »

АД ЕСМ: Државата се снабдува од домашно производство, нема увоз на струја


Тарифните потрошувачи во државата се снабдуваат со електрична енергија од домашно производство, односно главно од производните капацитети на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). Недостиг на електрична енергија нема, ниту е потребен интервентен увоз, се вели во демантот на ЕСМ на ВМРО-ДПМНЕ. ОД ЕСМ информираат дека не се точни наводите изнесени од ВМРО- ДПМНЕ. – …

АД ЕСМ: Државата се снабдува од домашно производство, нема увоз на струја Read More »

Ангеловска: Прогресивниот данок не го укинуваме, ќе работиме на фер, ефикасно и сеопфатно решение


Прогресивниот данок не се укинува туку го ставаме во мирување. Во следниот период ќе се работи дизајн на оптимално решение што ќе биде фер, ефикасно и сеопфатно. Ова го истакнува министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за Македонската телевизија во кое додава дека одлуката на Владата покажува трезвеност и носење одлука врз основа на …

Ангеловска: Прогресивниот данок не го укинуваме, ќе работиме на фер, ефикасно и сеопфатно решение Read More »

Дводневен штрајк ги приземји авионите на „Луфтханза“


Германија– Кабинскиот персонал на најголемиот германски авиопревозник „Луфтханза“ денеска излезе на протест со барање за повисоки плати и подобри услови за работа. Ова е втор штрајк на вработените во оваа авиокомпанија во последните две недели. Патниците беа предупредени за евентуални промени во нивниот ред на летање или за откажани летови на овој германски авиопревозник на …

Дводневен штрајк ги приземји авионите на „Луфтханза“ Read More »

Олеснети условите за кредити во третиот квартал, се очекува трендот да продолжи


Кредитните услови и за домаќинствата и за претпријатијата во третиот квартал годинава бележат олеснување. Податоците објавени од Народната банка во Анкетата за кредитна активност покажуваат дека натамошно олеснување на условите се очекува и во четвртиот квартал. Податоците укажуваат на тоа дека има минимално намалување на побарувачката на кредити во споредба со претходната анкета, но оти …

Олеснети условите за кредити во третиот квартал, се очекува трендот да продолжи Read More »

Место на ниви, фондовите потрошени за партиски цели


  Брисел – Последното истражување на „Њујорк тајмс“ за злоупотребите со европските земјоделски фондови во земји од Источна Европа не предизвика конкретни одговори од Европската комисија. „Њујорк тајмс“ во своето викенд-издание откри дека милијарди евра од фондовите на Заедничката земјоделска политика (ЗЗП) на ЕУ се злоупотребуваат во партиски и политички цели, меѓу другото во Унгарија, Чешка …

Место на ниви, фондовите потрошени за партиски цели Read More »