Турски инвеститор сака да гради десет ветерници во Демир Капија и Гевгелија


Турски инвеститор е заинтересиран да гради десет ветерници во Демир Капија и Гевгелија, компанијата испратила известување за намера да инвестира во искористување на енергијата од ветерот во овој дел на државата, до Министерството за животна средина и просторно планирање, Управа за животна средина. Седум од ветерниците се планирани да бидат во Демир Капија, а остатокот …

Турски инвеститор сака да гради десет ветерници во Демир Капија и Гевгелија Read More »

ТАВ ги зема под концесија и аеродромите во Црна Гора?


Концесионерот на македонските аеродроми, турски ТАВ, би можел да ја добие и концесијата за црногорските аеродроми во Подгорица и Тиват, пишува црногорскиот портал ЦДМ. ТАВ засега покажал најголем интерес за закуп. Од црногорското Министерството за транспорт и поморство потврдуваат дека има интерес од познатата турска компании за добивање концесија за црногорските аеродроми. Турската компанија ТАВ …

ТАВ ги зема под концесија и аеродромите во Црна Гора? Read More »

Годинава речиси половина милион луѓе летале од аеродромите во Скопје и во Охрид


Во првите три месеци од 2019 година вкупно 480.845 патници патувале преку двата аеродрома – Меѓународен Аеродром Скопје и аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, што е пораст од 7 отсто споредено со истиот период во 2018 година. Меѓународниот Аеродром Скопје опслужи 454.448 патници во првиот квартал од 2019 година, со 5,6 отсто пораст на …

Годинава речиси половина милион луѓе летале од аеродромите во Скопје и во Охрид Read More »

Мобилните екипи на Царина добија нови „октавии“


Царинската управа набави 13 службени возила. Како најповолен понудувач на тендерот е избрано Друштвото за производство, трговија и услуги „Делукс-ауто“ ДООЕЛ увоз-извоз Куманово. Од Царинската управа ни изјавија дека е склучен договор за 12 нови патнички моторни возила марка „шкода“, модел „октавија амбишн“ со единечна цена од 1.227.015,00 денари без ДДВ (19,9 илјади евра) и едно …

Мобилните екипи на Царина добија нови „октавии“ Read More »

Започнаа обуките за претприемништво и развивање на бизнис вештини


  Денеска во Скопје, Битола, Гостивар, Тетово, Охрид, Прилеп, Штип и Делчево стартуваа обуките за претприемништво и развивање на бизнис вештини кои се дел од програмата Самовработување. Во обуките кои ќе траат до крајот на јуни ќе бидат вклучени 2076 невработени лица кои аплицирале за да отворат сопствен бизнис. За време на овие три месеци …

Започнаа обуките за претприемништво и развивање на бизнис вештини Read More »

Политичката стабилизација го поткрена кредитниот рејтинг


Кредитниот рејтинг на Македонија во февруари 2019 година, според бонитетната куќа „Кофејс“-Хрватска, е оценет со ознака Б, со тенденција за стабилност до крајот на 2019 година. Бизнис-климата е оценета со ознака А4. Ова е напредок за разлика од претходните години кога државата беше оценета со ознака Ц за ризик на земјата и исто ознака Ц …

Политичката стабилизација го поткрена кредитниот рејтинг Read More »

Состанок во грчкото МНР за Меѓународната група на експерти за трговските ознаки


Меѓународната група на експерти да се активира колку е можно побргу, најдоцна до средина на мај, побарала алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу од присутните на денешниот состанок во грчкото МНР за групата која ќе треба се формира и да ги разгледа прашањата поврзани со трговските ознаки, согласно предвиденото со Договорот од …

Состанок во грчкото МНР за Меѓународната група на експерти за трговските ознаки Read More »

Албански тур-оператори дојдоа во Охрид, утре ќе се запознаваат со туристичкиот потенцијал на Скопје


Во организација на Travel Shop, Work Shop и Skytour Албанија денеска во Охрид пристигнаа 60-тина тур-оператори од Европа, Америка и Азија, кои почнаа кружна балканска тура веднаш по завршувањето на Саемот за туризам ITF Тирана (EXPOCITY) во Тирана. Како што информира  Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), тур-операторите утре ќе имаат можност да се …

Албански тур-оператори дојдоа во Охрид, утре ќе се запознаваат со туристичкиот потенцијал на Скопје Read More »

Тевдовски: По изборите ќе се зајакнуваат капацитетите на државната ревизија


Ќе направиме се не само кадровски, туку и според стандарди да го развиваме системот на јавна внатрешна финансиска контрола, бидејќи е важен за функционирање на јавните финансии, истакна денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. -Ние сме прва земја во регионот која направи стратегија за развој на јавната внатрешна финансиска контрола, а токму една од главните …

Тевдовски: По изборите ќе се зајакнуваат капацитетите на државната ревизија Read More »

Првите пари со „Северна“ во оптек ќе се пуштат од Нова година


Од почетокот на 2020 година на банкнотите од по 500 денари ќе биде напишано новото име на Народна банка, а во втората половина на следната година ќе бидат заменети хартиените 10-денарки со официјалниот назив. Од Народната банка велат дека пуштањето во оптек нема да создаде дополнителен трошок и ќе се прави на редовна основа, но …

Првите пари со „Северна“ во оптек ќе се пуштат од Нова година Read More »

РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20 милиони евра


РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20,4 милиони евра, а за набавката компанијата ќе инвестира сопствени средства. „На 29 март распишан е тендер за набавка и инсталација на нови електростатски филтри во РЕК Битола. Инвестицијата се проценува на 20,4 милиони евра, пари кои компанијата ги обезбедува од сопствени извори. Ме …

РЕК Битола распиша тендер за набавка на нови електростатски филтри од 20 милиони евра Read More »

Ефикасноста и транспаретноста при јавните набавки главни слабости кај полошките општини


При трошењето јавни средства голем дел од општините во Тетовско и Гостиварско не успеваат да реализираат ни половина од планираните јавни набавки, немаат јасен систем за следење на спроведувањето и претежно не ги објавуваат на интернет страницата. Ова се сублимираните наоди од истражувањето на Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ) од Скопје спроведено во …

Ефикасноста и транспаретноста при јавните набавки главни слабости кај полошките општини Read More »

Се најавува нов раст на минималната плата, бизнисот резервиран


Владата останува на идејата годинава уште еднаш да ја покачи минималната плата, откако веќе беше зголемена на 12 илјади денари пред година и половина. Детали за тоа колку би изнесувал порастот сè уште нема. Тоа треба да се знае по анализите и консултациите на министерствата за труд и за финансии со работодавачите и со текстилниот …

Се најавува нов раст на минималната плата, бизнисот резервиран Read More »

Бектеши на Првиот Балкански форум: Имаме шанса да ја смениме економската иднина на регионот


Да го направиме Балканот, наместо регион што асоцира на предизвици, да биде место што нуди позитивни можности, активна регионална соработка и пријателство меѓу соседите, економски раст што ќе го чувствуваме сите, а со тоа и подобар животен стандард за сите наши граѓани. Ние имаме шанса да ја смениме иднината на овој регион – треба само …

Бектеши на Првиот Балкански форум: Имаме шанса да ја смениме економската иднина на регионот Read More »

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во патишта во Kривопаланечко


Инфраструктурата е најголем приоритет во Kривa Паланка и регионот, тоа го потврдува фактот што само во овој регион инвестираме преку половина милијарда евра во изградба на патишта и железница, рече денеска министерoт за транспорт и врски Горан Сугарески при увидот на изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка. – Патот почна да се гради …

Сугарески: Половина милијарда евра инвестиции во патишта во Kривопаланечко Read More »

Реформи и стандарди за конкурентна економија во ЕУ


Сите да се вклучат во развој на економијата и нејзино прилагодување на европскиот пазар, да се искористи поволниот политички момент, да продолжат реформите во администрацијата,  да се подобрат стандардите и конкурентноста на компаниите, државата да го помогне растот на индустријата. Тоа се дел од пораките упатени на регионалната конференција „Националната економија во пресрет на ЕУ …

Реформи и стандарди за конкурентна економија во ЕУ Read More »

Заев очекува над четири отсто раст на БДП во првиот квартал


Премиерот Зоран Заев очекува економски раст од над  четири проценти во првиот квартал годинава и надминување на проекциите за раст од 3,2 проценти за целата година. Останува на заложбите за економска година, а оптимизмот, како што изјави денеска, го темели на податоците за раст на индустриското производство во првите два месеца од годинава за 11, …

Заев очекува над четири отсто раст на БДП во првиот квартал Read More »

Стопирана арбитражната постапка со Хеленик петролеум, можност за вонсудски договор


Арбитражната постапка за тужбата кон земјава од грчки Хеленик петролеум, како што информира денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев, времено е стопирана со надеж и можност да се постигне договор.  Решението во однос на барањето да се стави во функција на нафтоводот ќе се бара во рамки на Енергетската заедница. Според Анѓушев,  државата се обидува максимално да …

Стопирана арбитражната постапка со Хеленик петролеум, можност за вонсудски договор Read More »

ИКЕА поблиску до граѓаните на Северна Македонија – почна со работа првиот центар за испорака во Ниш


Во четвртокот, напладне почна со работа центарот за испорака на ИКЕА во Ниш што ќе понуди дополнителни услуги за потрошувачите од Северна Македонија, Ниш и Јужна Србија. Со отворањето на овој центар, ИКЕА Србија уште повеќе ги приближува и ги прави подостапни своите производи за купувачите во Македонија и во Србија. Во центарот за испорака, …

ИКЕА поблиску до граѓаните на Северна Македонија – почна со работа првиот центар за испорака во Ниш Read More »

Проект WE MAKE: Потребно јакнење и унапредување на женското претпримништво


Јакнење и поттикнување на конкурентноста на женското претприемништво, сузбивање на стереотипите дека жената треба да е заштитена и да не презема ризици, поттикнување таа да се насочи кон профитабилни професии, да отвори свој бизнис, биле целите на проектот што во изминатите 16 години се реализирал „WE MAKE: Женско претприемништво за конкурентност“, финансиран од Европската Унија, преку …

Проект WE MAKE: Потребно јакнење и унапредување на женското претпримништво Read More »