Заев најави 19 нови странски инвестиции во Македонија


Деветнаесет странски инвеститори веќе имаат склучено договор со Владата или се пред склучување договор за влез во Република Македонија. Ова го најави премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Најголем дел, како што посочи, се компании од ЕУ. – Македонија е со понизок стандард на живот и тоа …

Заев најави 19 нови странски инвестиции во Македонија Read More »

Фармерите алармираат: Измени на Законот за персонален данок ќе удрат по најсиромашните земјоделци


Измените на Законот за персонален данок на доход негативно ќе се одразат врз земјоделците, а дел од предвидените решенија посебно ќе удрат по најмалите и најсиромашни производители, смета Националната федерација на фармери (НФФ). Измените, реагира НФФ, се направени многу брзо, без јавна, транспарентна расправа и без да се информираат и консултираат засегнатите страни, вклучително и …

Фармерите алармираат: Измени на Законот за персонален данок ќе удрат по најсиромашните земјоделци Read More »

Стопанската комора алармира: Сметководителите мора да се модернизираат


Во Македонија во моментов има 7.197 овластени професионални сметководители , а вршители на дејност се 1.221. Од вкупниот број, 24 отсто се на возраст до 35 години, додека преку 51 процент надминуваат 55 години, покажуваат податоците на Стопанската комора на Македонија (СКМ). Ако набрзо не се промени оваа структура, според нив, оваа професима може да …

Стопанската комора алармира: Сметководителите мора да се модернизираат Read More »

Влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата


Сојузот на сметководители денеска ќе информира за влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата во услови на глобализација. Прес-конференцијата ќе се одржи во Стопанската комора на Македонија, а најавено е присуство на претставници од Сојузот на сметководители

Биткоинот руши рекорди, сега чини 7.998 долари


Биткоинот урна уште еден рекорд и сега чини 7.998 долари. Може да се каже дека претходните две недели беа турбулентни за оваа криптовалута, со оглед дека во еден момент падна на 5.500 долари. По тоа, неговата вредност растеше, за во меѓувреме да порасне за 45 отсто. Во исто време, пазарната вредност на биткоинот или вкупната …

Биткоинот руши рекорди, сега чини 7.998 долари Read More »

Скроена европската каса: Буџетот на ЕУ во 2018 година ќе тежи 144,7 милјарди евра


Институциите на Европската унија го усогласија буџетот за 2018 година, вреден 144,7 милијарди евра, што е за 14,1 отсто поголем од овогодишниот. Буџетот ќе стимулира нови работни места, посебно за млади луѓе, ќе поттикнува раст, стратешки инвестиции и конвергенција, соопшти Европската комисија. Европскиот комесар Гинтер Етингер истакна дека тоа е буџет за сите, дека ќе …

Скроена европската каса: Буџетот на ЕУ во 2018 година ќе тежи 144,7 милјарди евра Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ја турка Македонија кон грчко сценарио


Владата на СДСМ ја турка Македонија кон грчко сценарио, така што во 2020 година јавниот долг ќе изнесува огромни 53.5 проценти од БДП, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Во наредните три години, расипничката власт планира брутална кражба на државата и полнење на џебовите на криминалната врхушка преку задолжувања кои ќе ги враќаме сите.Владата на Заев ова …

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ја турка Македонија кон грчко сценарио Read More »

Земјоделците ќе плаќаат персоналец и за суми под 300.000 денари


Земјоделците кои не се регистрирани по Нова година ќе плаќаат данок за секој продаден килограм од производите. Ова го предвидуваат измените во Законот за персонален данок на доход кои се веќе во собраниска процедура. Според сегашната регулатива, земјоделците кои на годишно ниво од продажба на своите производи остваруваа приход до 300.000 денари се целосно ослободени …

Земјоделците ќе плаќаат персоналец и за суми под 300.000 денари Read More »

Донесени одлуки за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници


Владата на Република Македонија на денешната 39-тата седница ја разгледа и ја усвои предлог–одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите. Прераспределбата на средства, како што соопшти владината прес-служба, се врши за да се обезбедат средства за исплата на достасани обврски за сметка на проектите кај кои е забележано …

Донесени одлуки за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници Read More »

За три дена до Град Скопје доставени 133 барања за субвенции за печки на пелети


До архивата на Град Скопје денеска до 13 часот се доставени 133 барања за надоместување на дел од трошоците на граѓаните за купување печки на пелети. – Комисијата веќе почна да ги разгледува пристигнатите барања и наскоро ќе врши увид на инсталираните печки кај барателите кои ги исполниле условите наведени во објавениот Јавен повик, соопшти …

За три дена до Град Скопје доставени 133 барања за субвенции за печки на пелети Read More »

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи


Приходите од продажба на сопствени земјоделски производи ќе подлежат на оданочување, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за персонален данок на доход што ги предлага Владата. Согласно измените, овие приходи ќе бидат утврдени како посебна категорија во Законот. – Со цел да се олесни плаќањето на персоналниот данок на доход за оваа категорија лица, со …

Земјоделците ќе плаќаат персонален данок за приходи од продажба на сопствени производи Read More »

МЕПСО го подобри снабдувањето со струја во југозападниот регион


МЕПСО пред почетокот на грејната сезона изврши модернизација во две трансформаторските станици во пелагонискиот регион. Со тоа, велат од компанијата, значајно се зголеми сигурноста во снабдувањето со електрична енергија за претстојната грејна сезона во југозападниот регион на земјава. Во целост, потенцираат, е модернизирана трансформаторската станица „Сопотница“ во близина на Демир Хисар, а извршена е модернизација …

МЕПСО го подобри снабдувањето со струја во југозападниот регион Read More »

Граѓаните помалку се возеле со градски превоз


Вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз во третото тримесечје од 2017 година е намален за 3,7 отсто во споредба со истиот период лани, додека вкупниот број на патничките километри е зголемен за 1,6 отсто. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на превезени патници во градскиот превоз е намален за 6,8 …

Граѓаните помалку се возеле со градски превоз Read More »

Тевдовски: Граѓаните мора да сфатат колку е важно да се плаќаат даноците


Посериозен пристап на инспекциските контроли, целосно воведување пополнета даночна пријава од страна на УЈП до јануари 2019 година и подобар информатички систем за поефикасна наплата на даноците, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Одговорајќи на новинарски прашања во врска со вчерашните препораки на Светска банка, Тевдовски напомена дека граѓаните мора да сфатат колку е …

Тевдовски: Граѓаните мора да сфатат колку е важно да се плаќаат даноците Read More »

Откупени првите количини тутун, просечната цена 200 денари


Изминативе два дена, откако почна откупот на тутунот, преземени се 100 тони по просечна цена од околу 200 денари. – Откупот почна на 15 ноември кога тутун откупуваше фирмата „Пашовски“, а вчера во кампањата се вклучија вкупно шест од деветте фирми, меѓу кои Прилепскиот утунски комбинат, Сокотаб од Битола, Алијанса од Кавадарци и „Секе“. Откупот …

Откупени првите количини тутун, просечната цена 200 денари Read More »

Доделени наградите за најдобри млади вина произведени во домашни услови


Здружението на винари на Македонија синоќа во Кавадарци ги додели наградите за најдобри млади вина произведени во домашни услови, во рамките на манифестацијата посветена на младото вино, која се одржа по четврти пат. „Гран при“ на натпреварот освоија Стојан Илиев за розе виното од сортите „сирах“ и „мускат хамбург“ и Зоран Којчев за „вранец“. Претседателот …

Доделени наградите за најдобри млади вина произведени во домашни услови Read More »

Тевдовски: Осигурителниот сектор ќе се хармонозира со ЕУ


Сигурност и стабилност на осигурителниот сектор како во земјите членки на ЕУ, ќе добие Македонија со новиот закон базиран на директивата Солвентност 2, рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. На завршниот настан од проектот кој овозможи Македонија да го изготви законот со помош на шпански експерти, Тевдовски напомена дека Македонија како земја кандидат за …

Тевдовски: Осигурителниот сектор ќе се хармонозира со ЕУ Read More »

Укинувањето на радиодифузната такса ќе го чини Буџетот 19 милиони евра догодина


За вршење на радиодифузната дејност и работите од јавен интерес во областа на радиодифузијата следната година од Буџетот планирани се средства во износ од 1,19 милијарди денари или околу 19 милиони евра. Тоа значи дека укинувањето на радиодифузната такса ќе го чини Буџетот околу 19 милиони евра следната година. Овие средства ќе бидат обезбедени преку …

Укинувањето на радиодифузната такса ќе го чини Буџетот 19 милиони евра догодина Read More »

МЗШВ: Дополнителна субвенција за лозарите, стопроцентно обештетување за јазлеста кожа


Лозарите ќе добијат дополнителни два денара субвенција за килограм предадено грозје во регистрирани винарии. Одлуката е донесена на вчерашната седница на Владата. За оваа дополнителна субвенција, барањата ќе може да се поднесуваат до 25 декември. На вчерашната владина седница донесена е и одлука за обештетување на сточарите кои претрпеа штети од угинатите говеда поради болеста …

МЗШВ: Дополнителна субвенција за лозарите, стопроцентно обештетување за јазлеста кожа Read More »

УПОЗ ќе бара амандмански да се интервенира во Предлог буџетот за платите во администрација


Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) ќе достави амандмани до Собранието на  Македонија во врска со предлог буџетот за 2018 година кои се однесуваат на регулирањето на платите во јавната администрација. Од УПОЗ бараат од Владата, Министерството за финасии и од пратеничките групи да има претставници на Синдикатот кога …

УПОЗ ќе бара амандмански да се интервенира во Предлог буџетот за платите во администрација Read More »