Персоналецот ќе има и трета стапка од 15 отсто?


Министерството за финансии доцни со новата регулатива за оданочување на личните примања. Предлог-верзијата за новиот закон за персонален данок на доход никако да дојде до Националниот регистар на прописи ЕНЕР. Министерот за финансии Драган Тевдовски во повеќе наврати најави дека јавната дебата за прогресивното оданочување ќе почне откако во мај граѓаните и компаниите ќе ги …

Персоналецот ќе има и трета стапка од 15 отсто? Read More »

Граѓани добиле решенија за ДДВ а не пријавиле данок


Управата за јавни приходи месецов почнала да им праќа решенија на физички лица со кои ги задолжува да платат ДДВ. И тоа на граѓани кои не се пријавиле дека треба да плаќаат данок на додадена вредност. Ова предизвика реакција на повеќе граѓански организации кои се побунија против службената регистрација што ја прави Управата за јавни …

Граѓани добиле решенија за ДДВ а не пријавиле данок Read More »

Силк Роуд Банка долгорочно ќе донира на Клиниката за детски болести


Силк Роуд Банка АД и Универзитетската клиника за детски болести во Скопје потпишаа меморандум за соработка, со кој банката прераснува во долгорочен партнер на Клиниката. Со меморандумот банката се обврзува дека за секоја трансакција извршена со Американ Експрес картичките ќе одвојува по 5 денари за потребите на Клиниката. Собраните средства ќе се искористуваат периодично, зависно …

Силк Роуд Банка долгорочно ќе донира на Клиниката за детски болести Read More »

За автопатот Кичево-Охрид ќе требаат нови задолжувања


Колку ќе порасне цената на автопатот Кичево-Охрид ќе се знае до крајот на месецов. Дотогаш ќе треба да заврши препроектирањето на 57 позиции, како и новата проценка на вредноста на тунелот и на новите осум клучки и 40 километри пристапни патишта, кои не беа предвидени во стариот проект. Тие, според министерот за транспорт и врски …

За автопатот Кичево-Охрид ќе требаат нови задолжувања Read More »

Името ќе го отвори и македонско-грчкиот гасовод


Во втората половина на наредната година може да почне изградбата на гасоводот меѓу Македонија и Грција. Владата најави изработка на основен проект по што би следело распишување тендер за изведувач. Нормализацијата на македонско-грчките односи во делот на енергетиката ќе ги откочи старите проекти, за кои во новите околности нема да биде проблем да се најдат …

Името ќе го отвори и македонско-грчкиот гасовод Read More »

Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија


Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во Македонија во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во првите пет години. Информацијата за предлог – договорот за доделување на државна помош на друштво за производство и трговија „Теламон Европа Македонија ДООЕЛ Скопје“ беше усвоена на вчерашната владина седница. …

Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија Read More »

Марко Бислимоски предложен за претседател на Регулаторна комисија за енергетика


Марко Бислимоски е предложен за претседател, а Наташа Вељановска, Атанаско Тунески и Куштрим Рамадани за членови на Регулаторната комисија за енергетика, информираше Владата по денешната седница. Предлозите се доставени до Собранието. Изминативе 9 години претседател на Регулаторната комисија за енергетика беше Димитар Петров. На почетокот на месецов Владата објави јавен оглас за именување претседател и …

Марко Бислимоски предложен за претседател на Регулаторна комисија за енергетика Read More »

Американската компанија „Теламон“ ќе вложи 4 милиони евра во Македонија


Американската компанија „Теламон“ ќе вложи четири милиони евра во капацитет во земјава во кој според бизнис планот на компанијата, предвидени се 300 нови вработувања во првите пет години. Информацијата за предлог – договорот за доделување на државна помош на друштво за производство и трговија „Теламон Европа Македонија ДООЕЛ Скопје“ министрите ја  усвоија  на денешната 75-та …

Американската компанија „Теламон“ ќе вложи 4 милиони евра во Македонија Read More »

На ФинХакатон ќе се изработуваат иновативни софтвери и видеоигри


Министерството за финансии ќе организира ФинХакатон, натпревар на со траење од 48 часа, на кој млади, креативни и иновативни луѓе ќе изработуваат демо иновативни софтверски и мултимедијални решенија. Тие ќе креираат веб-апликација, видео и видеоигра, како алатки кои ќе треба да ги доближат јавните финансии до граѓаните. Самиот процес е замислено, покрај креативноста, да го …

На ФинХакатон ќе се изработуваат иновативни софтвери и видеоигри Read More »

За газдите од Белизе треба политичка волја, не само закон


Управата за финансиско разузнавање лани од 27 држави побарала податоци за 52 сомнителни случаи од аспект на перење пари и финансирање тероризам. Најмногу барања, шест, доставила до Кипар, а пет до САД. На листата земји од каде што Управата за финансиско разузнавање побарала информации за да ги потврди или отфрли сомневањата за извршено перење пари, …

За газдите од Белизе треба политичка волја, не само закон Read More »

Светска банка-Во 19 земји жените не можат да работат како возачи


Околу 9 милиони жени, почнувајќи од овој месец, можат да застанат зад волан во Саудиска Арабија по историското соопштение во септември лани, со кое се укина забраната за возење на жените. Додека меѓународното внимание често се фокусираше на забраната за возење на жените во Саудиска Арабија, честопати се пропушташе фактот дека и на жените во …

Светска банка-Во 19 земји жените не можат да работат како возачи Read More »

Евтината енергија, услов за инвестиции


Домашните компании бараат евтина електрична енергија за да можат да реализираат нови инвестиции со економски исплатливи тековни трошоци. Таков е заклучокот од енергетската трибина што Стопанската комора за енергетика ја организираше во Виница со претставници на компаниите од регионот и експерти од ИПАРД програмата, а чија тема беше аплицирањето за финансиска поддршка од европските фондови …

Евтината енергија, услов за инвестиции Read More »

Анѓушев: Решавањето на спорот за името има и економски бенефит


Нашите идни генерации треба да ги видат економските бенефити од договорот со Грција. Без разлика на трошоците што можеби ќе настанат од имплементацијата на овој договор, придобивките се многу големи, истакна денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Според него, прашањето за името е од сферата на надворешната политика, но е и економско зашто сите …

Анѓушев: Решавањето на спорот за името има и економски бенефит Read More »

Македонија е неистражена винска дестинација


Македонија има вина со одличен квалитет, особено оние што се произведуваат од автохтоните сорти, како што е вранецот, вели винскиот критичар и автор, Дарел Џозеф. Тој смета дека земјата е извонредна дестинација за љубопитните луѓе, кои секогаш го почитуваат виното со висок квалитет и сакаат да слушнат нова винска приказна. „Шансата на Македонија, заедно со …

Македонија е неистражена винска дестинација Read More »

Протестен марш на Струмичани против рудникот за злато


„Струмица и Струмичко против рудникот на смртта“ беше мотото на протестниот марш што се одржа денеска во Струмица против отворањето на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“. Учесниците на маршот го изразија несогласувањето со отворање рудник кој ќе ја наруши еко рамнотежата во Струмичкиот регион. Костадин Ристоманов од Здружението „Здрава Котлина“, организатор на протестниот марш, …

Протестен марш на Струмичани против рудникот за злато Read More »

Стандард енд пурс: Договорот нема да предизцика негативни ефекти врз македонската економија


Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Стандард енд пурс“ соопшти дека договорот меѓу Скопје и Атина за решавање на спорот за името нема да предизвика негативни ефекти врз македонската екомонија. Агенцијата оценува дека напредокот на земјава ќе биде постепен, а придобивките долгорочни. – Оценката е отсликување на балансот помеѓу ризикот што го носи брзото …

Стандард енд пурс: Договорот нема да предизцика негативни ефекти врз македонската економија Read More »

Штипските земјоделци бараат на терен да излезат осигурителните компании


Земјоделците од штипското село Врсаково имаат големи штети на посевите од невремето што се случи пред два дена. Најголеми штети, како што велат имаат на лозовите и овошните насади, потоа на житните култури, гравот и детелината. Дел од земјоделците ги осигурале посевите, но како што велат претставниците на осигурителните компании се уште не излегле на …

Штипските земјоделци бараат на терен да излезат осигурителните компании Read More »

ФЕНИ им донесе голема добивка на банките


Влегувањето на швајцарскиот инвеститор Г-СОЛ во „ФЕНИ индустри“ и рестартирањето на капацитетот за производство на фероникел, во февруари годинава, им донесе голема добивка на македонските банки. Според податоците на Македонската берза, за првиот квартал од годинава забележан е раст на прометот, а најмногу добивка оствариле Стопанска банка – Скопје, НЛБ банка и Комерцијална банка. Нето-добивката …

ФЕНИ им донесе голема добивка на банките Read More »

Нов веб портал за бизнис регулатива


Веб порталот www.biznisregulativa.mk е нов агрегат на кој сите компании во земјава ќе може да се информираат за бизнис регулативата во Македонија и да го усогласат своето работење со законските прописи. Според Едвард Гонзалез, директор на Канцеларијата за развој на УСАИД во Македонија, бизнис регулативата понекогаш е комплексна и може да содржи нејаснотии што претставува …

Нов веб портал за бизнис регулатива Read More »

Прилепскиот тутунски комбинат им нуди на 250 работници да заминат со отпремнина


Тутунскиот комбинат Прилеп бара втора тура работници кои доброволно ќе си заминат од компанијата. Цел на постапката е постигнување на поголема ефикасност, и ова е последна фаза на реорганизацијата што почна во 2016 година, соопшти компанијата. Доброволното заминување ќе се спроведе во координација со синдикатот, кој што дал позитивно мислење. Во 2015 Прилепскиот комбинат речиси …

Прилепскиот тутунски комбинат им нуди на 250 работници да заминат со отпремнина Read More »