Мило Ѓукановиќ повторно претседател на Црна Гора, прогласи победа уште во првиот круг


Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските избори е доказ за непобедливоста на коалицијата која е на власт во Црна Гора. Тој оцени дека изборниот резултат е потврда за решеноста на Подгорица …

Мило Ѓукановиќ повторно претседател на Црна Гора, прогласи победа уште во првиот круг Read More »

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа


Западниот Балкан претставува стратешки регион за Европа и иако тој се уште не е целосно дел од ЕУ, сепак е Европа, изјави денеска високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. Пред почетокот на денешната средба на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ во Луксембург, Могерини нагласи дека на …

Могерини: Западниот Балкан е стратешки регион за Европа Read More »

Харадинај: Бог овозможи да се поврзат Скопје, Приштина и Тирана


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај рече дека Бог дозволил секој дел од земјата да биде поврзан, а главниот град на Приштина да биде поврзан со Пеќ, Ѓаковица, Гњилане, Прешево, Скопје и со Тирана. Харадинај ја даде оваа изјава за време на церемонијата по повод почетокот на изградбата на автопатот Приштина – Гнилиане – Бело Брдо. Тој …

Харадинај: Бог овозможи да се поврзат Скопје, Приштина и Тирана Read More »

Албанија и Косово ги подржаа нападите врз Сирија предводени од САД


Албанија и Косово застанаа зад воздушнте напади врз Сирија што ги изведоа САД, Велика Британија и  Франција. Во реакцијата на претседателот на Албанија Илир Мета стои дека Албанија е на страната на западните сојузници. – Ја подржуваме воената интервенција на САД, Францја и Британија врз хемискиот арсенал на криминалниот режим на Асад. Ние сме на …

Албанија и Косово ги подржаа нападите врз Сирија предводени од САД Read More »

Црна Гора гласа за претседател, Ѓукановиќ фаворит


Црна Гора денеска избира претседател, трет пат од стекнувањето независност. Новиот претседател ќе го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите …

Црна Гора гласа за претседател, Ѓукановиќ фаворит Read More »

Борисов утре во посета на Косово


Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја го држи ротациското претседателство со Европската унија, утре ќе го посети Косово. Според бугарската новинска агенција БТА, целта на посетата е да се разгледаат можностите за подобрување на соработката во регионот и одржувањето на мирот и стабилноста на Балканот. Борисов ќе се сретне со косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот …

Борисов утре во посета на Косово Read More »

Во Словенија закажани предвремени парламентарни избори за 3 јуни


Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска потпиша указ со која за 3 јуни распиша предвремени парламентрани избори. Пахор нагласи дека бил ограничен да избере датум меѓу 27 мај и 10 јуни и дека го одбрал 3 јуни по формалните и неформалните консултации со политичките партии. Словенечкиот претседател изрази надеж дека изборната кампања ќе се одвива во …

Во Словенија закажани предвремени парламентарни избори за 3 јуни Read More »

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана


Во две одделни акции албанската полиција заплени 612 клограми марихуана. Во приморскиот град Каваја запленети се 562 килограма марихуана на автопатот Рогожина-Каваја. Дрогата била во комби возило натоварено на друг камион од влечна служба,како наводно да е расипано,со цел да не биде сомнително за полицијата. Уапсено е едно лице, додека по други три лица полицијата …

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана Read More »

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили


Српскиот претседател Александар Вучиќ по разговорите со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „Србија е подготвена на компромис“ и тоа и го соопштил и на Меркел, но и „ да за тоа се потребни две страни“. Како што им изјави на новинарите, тој порано верувал дека е полесно сами да разговараат Србите и Албанците. – …

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили Read More »

Дачиќ: Србија е подготвена за компромис со Косово


„Дипломатската активност на Србија е насочена кон тоа да биде најдено трајно решение за косовскиот проблем“, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. „Сите средби, кои се одржуваа и ќе се остваруваат, се многу важни како подготовка на теренот за некакво взаемно прифатливо решение за Косово. Србија е подготвена за компромис и ние …

Дачиќ: Србија е подготвена за компромис со Косово Read More »

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг


Во недела во Црна Гора ќе се одржат претседателски избори, ќе се избира нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се …

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг Read More »

Арифи: ЗСО ќе биде според Уставот,гарантира косовската влада


Шефот на косовската делегација во дијалогот со Србија, Авни Арифи,изјави дека непоколебливо е барањето на Косово, Србија да ги спроведе постигнатите договори во Брисел. Гостувајќи во емисијата „Инфо магазин“ на телевизијата Клан Косова тој нагласи дека двете држави нема што повеќе да разговараат за Заедницата на српски општини,бидејќи и официјален Брисел потврдил дека таа ќе …

Арифи: ЗСО ќе биде според Уставот,гарантира косовската влада Read More »

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина


Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна во прва официјална посета на Приштина, ја откажа прес конференцијата што требаше да ја одржат со неговиот домаќин,Беџет Пацоли. Прашан за причините зошто вчера во Белград имал средба со новинарите, а во Приштина тоа не го прави,тој кусо одговори дека има многу побитни теми за разговор …

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина Read More »

(ВИДЕО) Хаос во Албанија: Рама погоден со брашно, вода и јајца


Тензинчна атмосфера во Собранието на Албанија поради апсењата на лицата кои протестираа против патарините на автопатот меѓу Косово и Албанија. Албанската опозиција на чело со Лулзим Баша со остри реакции внатре во Собранието, пратениците на Демократската партија на Албанија дури го погоди премиерот Еди Рама со брашно. Според јавувањата на медиумите од Албанија, кон Еди …

(ВИДЕО) Хаос во Албанија: Рама погоден со брашно, вода и јајца Read More »

Шешељ: Пресудата е противправна, ќе преземам мерки против неа


Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ оцени дека вчерашната пресуда која против него ја донесе Жалбениот совет на Механизмот на кривични судови во Хаг е противправна и додаде дека ќе преземе одредени мерки против неа. Тој изјави дека ќе поднесе барање за преиспитување на правосилната пресуда во Хаг. Шешељ тврди дека според англосаксонското …

Шешељ: Пресудата е противправна, ќе преземам мерки против неа Read More »

Одбележување на 25-годишнина од злосторството врз Бошњаците во Сребреница


Во Сребреница денеска ќе биде одбележана 25- годишнината од злосторството над бошњачките цивили. На денешен ден 1993 година, беа испукани четири гранати од позиција на српската армија, кои убија 74, а ранија преку 100 цивили Бошњаци, кои беа на игралиштата пред основните и средните училишта во Сребреница. Бројот на жртвите на тој злостор се зголеми …

Одбележување на 25-годишнина од злосторството врз Бошњаците во Сребреница Read More »

Демократскиот сојуз и Самоопределување подготвени за предвремени избори


Двете опозициски партии во косовскиот парламент, Демократскиот сојуз на Косово(ЛДК) и Движењето „Самоопределување“ изразија подготвеност за предвремени парламентарни избори. Двете партии најавија дека во текот на неделава ќе почнат со собирање потписи за интерпелација за уривање на владата на премиерот Рамуш Харадинај. Од Демократскиот сојуз на Косово најавувајќи дека официјално ќе почнат со собирање потписи,додаваат …

Демократскиот сојуз и Самоопределување подготвени за предвремени избори Read More »

Хашки трибунал: Десет години затвор за Шешељ, казната е веќе отслужена


Жалбениот совет на судот во Хаг ја објави второстепената одлука во судскиот процес против лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ, кој со првостепената одлука од 2016 година беше ослободен од сите обвиненија на Хашкиот трибунал. Шешељ од второстепената комисија е осуден на 10-годишна казна затвор, но затоа што тој во притвор одлежа повеќе од …

Хашки трибунал: Десет години затвор за Шешељ, казната е веќе отслужена Read More »

„Коха“: ЕУ не е против распишување избори во Косово


Канцеларијата на ЕУ во Приштина им испрати порака на политичките лидери, укажувајќи им на потребата од постојани и стабилни институции, и им порача оти не е против одржувањето на вонредни парламентрани избори оваа година, пишува „Коха“ Повикувајќи се на неименувани извори, весникот пишува дека претходно Канцеларијата на ЕУ во Приштина им испратила порака на косовските …

„Коха“: ЕУ не е против распишување избори во Косово Read More »

ХРАСТ ја напушти хрватската владејачка коалиција


Пред денешното продолжение на седницата на Хрватскиот сабор, Владата на премиерот Андреј Пленковиќ се соочува со нови потреси, откако владејачко мнозинство го напушти десната популиситчка партија Хрватски раст (ХРАСТ). Излегувањето на ХРАСТ од коалицијата го соопшти единстевниот нејзин пратеникот Хрвоје Зекановиќ, кој изјави дека ратификацијата на Истанбулската конвенција е нешто преку кое партијата не може …

ХРАСТ ја напушти хрватската владејачка коалиција Read More »