Европските новинарски здруженија се загрижени за состојбата на медиумите во Србија


Известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер и повеќе европски новинарски здруженија изразија загриженост за состојбата во која се наоѓаат медиумите во Србија. Мекалистер за опозициониот весник „Данас“ изјави дека на Србија и е потребен јасен напредок во почитувањето на независноста на медиумите, решавање на заканите и нападите врз новинарите, како и воспоставување на …

Европските новинарски здруженија се загрижени за состојбата на медиумите во Србија Read More »

Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн


Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во сириската област Африн, каде продолжува операцијата „Маслиново грaнче“, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим. Тој додаде дека операцијата во Африн продолжува според планот. Во исто време, турската агенција Анадолија цитира изјава на Јилдирим во која тој вели дека „за САД е крајно самопонижувачко тоа што во …

Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн Read More »

Јилдирим: Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн


Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во сириската област Африн, каде продолжива операцијата „Маслиново грaнче“, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим. Тој додаде дека операцијата во Африн продолжува според планот. Во исто време, турската агенција Анадолија цитира изјава на Јилдирим во која тој вели дека „за САД е крајно самопонижувачко тоа што во …

Јилдирим: Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн Read More »

Вучиќ: Се надевам на компромис со Приштина, но не оваа година


о поддржувам дијалгот со Приштина, се надевам на компромисно решение, но не верувам дека тоа ќе се случи до крајот на 2018 година, посочи српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод барањето на Брисел, пред пристапувањето на Србија во Европската унија да биде решено прашањето за границата со Косово. Во интервју за „Спутник“ во Давос, зошто …

Вучиќ: Се надевам на компромис со Приштина, но не оваа година Read More »

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот


Промена на уставот и елиминација на иредентистичките позиции, за Нова демократија се неопходните предуслови за постигнување решение. Од опозициската партија, јавува дописникот на МИА од Атина, преку соопштение реагираат за средбата на Заев и Ципрас во Давос и упатуваат критики до грчкиот премиер дека не може да преговара врз база на националните интереси. – Решавањето …

Нова демократија: Ципрас и Заев не споменаа ништо за ревизија на Уставот Read More »

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот


Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е наменет повеќе за внатрешна употреба, односно во Грција …

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот Read More »

Еди Рама: Албанија и Србија заедно во ЕУ само по признавањето на Косово


Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Давос изрази желба Албанија на патот кон ЕУ да ја достигне Србија, со цел заедно да влезат во Унијата, но истовремено порача дека тоа е можно само под претпоставка Белград да го признае Косово. Веднаш по пристигањето во Давос, Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ имаа неформална средба, а …

Еди Рама: Албанија и Србија заедно во ЕУ само по признавањето на Косово Read More »

Со посредство на УНМИК, Косово го презеде претседавањето со ЦЕФТА


Косово, со посредство на УНМИК, денеска го презеде преседавањето со ЦЕФТА, потврди косовскиот министер за трговија и индустрија Бајрам Хасани. Претходно, Србија одби да го прифати преседавањето на Косово како рамноправна земја во рамките на ЦЕФТА, односно договорот за слободна трговија во централна Европа, па поради тоа беше одлучено да претседава со посредништво на УНМИК. …

Со посредство на УНМИК, Косово го презеде претседавањето со ЦЕФТА Read More »

Ципрас: ЕУ не знае како е да се има агресивен сосед како Турција


Европските партнери на Грција не можат секогаш да проценат колкави се и какви се предизвиците да се живее со „агресивен сосед“ каква што е Турција, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос. Тој нагласи дека ја презел власта во многу тешко време во Грција, кога требало да се …

Ципрас: ЕУ не знае како е да се има агресивен сосед како Турција Read More »

Меркел: Европа не треба да се жали, тука на реформи да одговори со реформи


Германската канцеларка Ангела Меркел во своето обраќање на Светскиот економски форум во Давос упати критики кон американскиот претседател Доналд Трамп, но воедно побара од Европската унија да се реформира за да фати чекор со американската економија. – Европа не треба да се жали дека други држави, како САД, ги реформираат своите даночни системи, туку треба …

Меркел: Европа не треба да се жали, тука на реформи да одговори со реформи Read More »

Најмалку тројца загинати од истрелана ракета врз Килис


Три лица загинаа, а 15 се повредени откако беше истрелана ракета од сирирскиот реон Африн врз турскиот град Килис. Ракетата погодила џамија во центарот на градот. Неколку ракети се истрелани од сириска територија врз турските градови Килис и Рејханл во последните денови откако Турција ја почна операцијата Маслиново гранче врз сириската курдска милиција Сили за …

Најмалку тројца загинати од истрелана ракета врз Килис Read More »

Преговори на Тилерсон и Чавушоглу за безбедносна зона на границата со Сирија


САД и предложиле на Турција да биде формирана безбедна зона со длабочина од 30 километри во северна Сирија, на границата со Турција. Ова било дискутирано меѓу турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. Чавушоглу изјави дека токму тоа е целта на турската воена операција во северна Сирија, каде веќе …

Преговори на Тилерсон и Чавушоглу за безбедносна зона на границата со Сирија Read More »

Претстои голем пад на популацијата во Источна Европа, во Србија и Бугарија пад за 15 отсто


Во земјите од Источна Европа во следните неколку децении ќе претстои голем пад на популацијата, наведува њујоршкиот електронски весник „Кварц“ во анализа за бројот на населението во светот во наредниот период. Според експертот за популациска динамика на Центарот „Витгенштајн“, Томас Соботка, постојат три фактори што ќе влијаат на таквиот пад на населението во Источна Европа …

Претстои голем пад на популацијата во Источна Европа, во Србија и Бугарија пад за 15 отсто Read More »

Албанија: Кај Валона запленет 1,6 тон марихуана


Полициските службеници во приморскиот албански град Валона, во соработка со граничната полиција и италјанска поморска патрола, запленија 1,6 тон марихуана, која требало да заврши на наркопазарот во Италија. Дрогата била натоварена на голем моторен чамец, кој наркошверцерите го имале затскриено кај полуостровот Карабурн. Полицијата спроведува активности за идентификација на „сопствениците“ на чамецот и дрогата. Ова …

Албанија: Кај Валона запленет 1,6 тон марихуана Read More »

Анастасијадис: Нека се викаат и Северна Грција, само да се тргне иредентизмот од уставот


Ако се тргнат иредентистичките идеи и тенденции во уставот на Скопје, тогаш името не е воопшто важно, не ми е битно ако сакаат да се викаат и Северна Грција, вели кипарскиот претседател Никос Анастасијадис во интервју за „Прва емисија“ на кипарското радио 1. Тој, јавува дописникот на МИА од Атина, додава дека доколку се отстрани …

Анастасијадис: Нека се викаат и Северна Грција, само да се тргне иредентизмот од уставот Read More »

Починати 23 лица од грип во Хрватска


Во Хрватска оваа сезона од грип починаа 23 лица, меѓу кои три помлади од 50 години, а околу 15.000 се пријавени случаи заразени од грип, покажуваат најновите податоци на Хрватскиот завод за јавно здравство. – Грипот е со слични симптоми како минатата година, кога траеше седум недели. Сезонава грипот трае три-четири недели, па може да …

Починати 23 лица од грип во Хрватска Read More »

Во Албанија се раѓаат повеќе машки деца поради селективни абортуси


Во студијата објавена од страна на Советот на Европа стои дека селективниот абортус базиран на полот на детето е широко практикуван во Албанија и како последица на тоа се зголемува разликата во соодносот на новородените момчињата и девојчиња. Последните статистики потврдуваат дека во оваа земја на 100 женски се раѓаат 112 машки бебиња. Светскиот стандард …

Во Албанија се раѓаат повеќе машки деца поради селективни абортуси Read More »

Турската полиција приведе 150 лица поради ширење терористичка пропаганда


Турција има задржано вкупно 150 лица за „ширење терористичка пропаганда” на социјалните медиуми во врска со воената кампања на земјата против курдската милиција во Сирија, јавуваат турски медиуми. Операцијата на Турција е насочена против Силите за заштита на народот, поддржани од САД, кои пак, за Анкара се терористичка организација и гранка на турската Курдската работничка …

Турската полиција приведе 150 лица поради ширење терористичка пропаганда Read More »

Рама: Горд сум што ме обвинуваат дека ги бранам Албанците во Македонија


Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека се чувствува горд кога го обвинуваат дека ги брани Албанците во Македонија и додава дека ќе продолжи да ги брани. Ова како одговор на обвинувањата што му ги упати Руската амбасада за „патернализам околу подготвувањето и усвојувањето на Платформа од Тирана“. – Горд сум кога ме обвинуваат дека ги …

Рама: Горд сум што ме обвинуваат дека ги бранам Албанците во Македонија Read More »

Член на „Неа демократија“ рече дека Македонците се мајмуни, следуваше реакција и од Ципрас


Функционерот на младинската ораганизација на опозициската партија „Неа Демократија“, Димитрис Трупос, предизвика лавина реакции во Грција, откако на неговиот профил на Твитер ги спореди граѓаните на Република Македонија со „мајмуни“. Тој исто така, бараше грчкиот премиер Алексис Ципрас да биде обесен на централниот плоштад во Атина како предавник на грчките национални интереси. Веднаш реагираше раководството …

Член на „Неа демократија“ рече дека Македонците се мајмуни, следуваше реакција и од Ципрас Read More »