Италија неочекувано влезе во политичка криза откако партијата на Ренци излезе од владата

Потегот на поранешниот премиер Матео Рнеци ги остави збунети аналитичарите околу неговите мотиви (Фото: Ројтерс)

Италија се втурна во хаос откако поранешниот премиер Матео Ренци ја повлече својата партија Италија вива од владејачката коалиција во земјата во голема мерка непопуларен потег што може да заврши со нови избори.

Политичкото топење, кое го остава премиерот Ѓузепе Конте без парламентарно мнозинство, доаѓа во најлошото можно време за Италија, бидејќи се бори да ја запре пандемијата на корона вирусот и да излезе од економскиот застој.

Ренци објави оставка на неговите двајца министри, Тереза ​​Беланова и Елена Бонети, по неколкунеделните судири за различни прашања, вклучувајќи го и планот за економско закрепнување на Италија по ковидот.

Конте сега може или да му понуди оставка на претседателот Серџо Матарела, кој може да му даде мандат да се обиде да склучи нов сојуз или да оди во парламентот за гласање на доверба.

Ако тој се одлучи за второто не е јасно дали ќе обезбеди доволно поддршка за да ја пополни празнината што ја оставија 18-те сенатори на Италија вива. Другите можни исходи вклучуваат Матарела да состави широко базирана влада на национално единство или, доколку не успее во тоа, да распише избори.

Маневарот на Ренци ги остави набљудувачите збунети за неговите мотиви. Неговата популарност сериозно падна откако беше принуден да се откаже од премиерската функција по неговиот неуспешен референдум кон крајот на 2016 година и Италија вива привлекува помалку од 3% од гласачите во анкетите.

Во истражувањето на Ипсос во средата, над 70 отсто од Италијанците изјавија дека сега не е време за политичка криза и дека не можат да ги разберат мотивите на Ренци, освен да се во корист само на неговите сопствени интереси.

„Многу е потешко да се остави владина функција отколку да се држи до статус кво состојбата“, рече Ренци додека ги објави оставките. „Доживуваме голема политичка криза, разговараме за опасностите поврзани со пандемијата. Соочени со оваа криза, чувството на одговорност е да се решат проблемите, а не да се кријат“.

Првичниот потег на Ренци беше насочен кон плановите на Конте за трошење на 223 милијарди евра, кои Италија треба да ги добие во заеми и грантови од ЕУ за рестартирање на нејзината економија, тврдејќи дека парите ризикуваат да бидат расфрлани како помош, наместо да се инвестираат мудро. Неговите предлози беа земени  предвид и планот за закрепнување беше сменет и одобрен од кабинетот доцна во вторникот вечерта, иако Беланова и Бонети беа воздржани од гласањето.

Ренци порано во средата рече дека планот е „чекор напред“, но ги повтори неговите поплаки околу Италија дека не се придржува до фондот за спас на ЕУ – европскиот механизам за стабилност (ЕСМ) – со цел да ги поддржи здравствените услуги. Движењето Пет ѕвезди (М5С), најголемата владејачка партија, секогаш се спротивставуваше на ова поради стравувањата дека ќе ја остави Италија пред строгите правила на ЕУ за штедење.

„Не ја разбирам стратегијата на Ренци“, рече Матија Дилети, професор по политика на универзитетот Сапиенца во Рим. „Гледајќи однадвор, навистина изгледа како стратегија за загуба-загуба… или можеби има нешто реално што сè уште не го знаеме“.

„Не верувам дека Ренци мисли во смисла на големата слика или на она што навистина ѝ треба на земјата… тој не е Винстон Черчил“, додаде Дилети.

Прекарот „Човек за уривање“, Ренци беше назначен за премиер на почетокот на 2014 година по симнувањето од власт на Енрико Лета. Потоа се повлече од функцијата лидер на левоцентристичката партија Демократска партија во март 2018 година по лошиот настап на општите избори.

Ренци всушност ја организираше коалицијата предводена од Конте меѓу ПД и М5С по распадот на коалициската влада на М5С и крајно десничарската Лига на Матео Салвини во август 2019 година. Потоа ја напушти ПД за да ја основа Италија вива, центристичка сила за која рече би „правела политика поинаку“. (Гардијан)