Хан ќе бара објаснување од Орбан за азилот за Груевски

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува солидно објаснување за основите на азил.

– Владеењето на правото останува темелен принцип за земјите членки и земјите кандидати на ист начин. Клучно е за кредибилитетот на Европа. Изненадувачки е што Унгарија поддржува членство во ЕУ за Македонија, но, не ја смета за безбедна, напиша Хан.

Европската комисија сѐ уште не се произнела официјално за овој случај. Што се однесува до Европскиот парламент, само политичките партии на зелените и на социјалдемократите излегоа со реакции. Земјите членки на ЕУ исто така не искоментирале за случајот.