(ФОТО) Могерини прослави роденден во Отешево, сите ѝ пееја „Хепи брдеј“

Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска зе време на ручекот во Отешево го прослави својто 45 роденден.

Таа е родена на 16 јуни, но на денешниот пријателски ручек по потпишувањето на Договорот за надминување на спорот меѓу Македонија и Грција, таа го прослави роденденот.

Денеска, му е роденден и на Метју Нимиц долгогодишниот медијатор за спорот со името. Тој слави 79 години.

Додека се сечеше роденденската торта, се пееше славната роденденска песна „Хепи брдеј“.

 

фото: Независен весник