Сончево и топло, до 36 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло со услови за краткотрајна нестабилност во северните планински подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 36 степени, а УВ индексот ќе биде девет.

Во Скопје слично време со температура до 33 степени.

Делумно зголемување на облачноста со локална нестабилност, пороен дожд и грмежи ќе има во вторник и среда.