СДСМ: Мицкоски потврди дека Договорот го гарантира македонскиот идентитет

Христијан Мицкоски денеска индиректно потврди дека македонскиот идентитет е обезбеден“, се вели во соопштението на СДСМ.

„Во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија попладнево Мицкоски призна дека согласно Договорот „ние ќе бидеме Македонци“ со што паѓаат во вода сите измислени и неаргументирани изјави и прес конференции на ВМРО-ДПМНЕ. Го охрабруваме Мицкоски, својата конфузија да ја замени со вистината, деструкцијата со поддршка на интересите на државата, на граѓаните и да каже ДА за македонската иднина“, стои во реакцијата на СДСМ.