Романскиот премиер Михаи Тудосе поднесе оставка

Романскиот премиер Михаи Тудосе денеска поднесе оставка откако неговата владејачка Социјалдемократска партија (ПСД) не го поддржа за време на гласањето.

Со тоа тој стана втор премиер на Романија за помалку од седум месеци кого партијата го смени од власт.

– Големо мнозинство гласаше за смена на премиерот Тудосе од власт, изјави неименуван член од раководството на ПСД.

Друг функционер од партијата истакна дека Тудосе поднел оставка.

Според партиски извори, на премиерската функција времено ќе биде именуван Паул Станеску.

Романската владејачка Социјалдемокартска партија денеска одржа состанок за да разгледа дали ќе продолжи да го поддржува премиерот Михаи Тудосе, кој има несогласувања со лидерот на таа партија Ливиу Драгнеа, кој, пак, не може да биде премиер бидејќи е осуден за фалсификување избори.

Конфликтот меѓу нив започна откако Тудосе побара од министерката за внатрешни работи Кармен Дан да поднесе оставка, обвинувајќи ја за лаги, но таа го одби повикот. Дан, инаку, е блиска соработничка на Драгнеа.

Тудосе беше назначане за премиер во јуни 2017 година