ПСЖ го демолира Селтик

Натпреварите од 5. коло од Лигата на шампионите ги одбележа високата победа на ПСЖ од 7-1 во дуелот против Селти. По два голови постигнаа Нејмар и Кавани, а еднаш во листата на стрелците се запишаа Верати, Алвеш и Мбапе, кај гостите погоди Дембеле и тоа во првата минута. Манчестер Јунајтед продолжува со лошаат сезона, вечерва беше поразен во Швајцарија.

Во другите натпревари беа постигнати следните резултати:

ЦСКА Москва – Бенфика:                             2-0

Андерлехт       – Баерн Минхен                    1-2

Атлетико М.   – Рома                                       2-0

Базел                – Манчестер Јунајтед          1-0

Јувентус          – Барселона                            0-0

ПСЖ                – Селтик                                   7-1

Спортинг       – Олимпијакос                        3-1

Карабаг          – Челзи                                      0-4

Табела:

Група А: Манчестер Јунајтед 12 бода, Базел и ЦСКА по 9, Бенфика 0

Група Б: ПСЖ 15, Баерн 12, Селтик 3, Андерлехт 0

Група Ц: Барселона 11, Јувентус 8, Спортинг 7, Олимпијакос 1

Група Д: Манчестер Јунајтед 12, Базел 9, ЦСКА 9, Бенфика 0