Пратенички обврски ќе го „вадат“ Груевски од затвор

Преку својот адвокатски тим екс премиерот Никола Груевски в понеделник и официјално ќе побара одложување на двегодишната затворска казна за набавката на луксузниот мерцедес. Информацијата за Телма ја потврдиле адвокатите на Груевски кои не сакаат да прецизираат поради што ќе се бара одложувањето. Само кратко кажале дека причината се неодложните обврски на Груевски кои произлегуваат од неговата работна позиција и функција која ја извршува во моментот како пратеник.