Подгответе се за ѓупско лето: Неделава невообичаено високи температури

Период на топло време со температура над просекот за овој период од годината, најавува УХМР.

Невообичаено топлото време е резултат на јужното воздушно струење, а ќе биде особено изразено кон средината на претстојната недела.

Според УХМР, ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер.

Утре во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд, а брзината на ветерот од јужен правец ќе се засилува и се очекува да достигнува до околу 60 километри на час.

Од сабота повторно се очекува воздушното струење да биде од северен правец и температурата ќе опаѓа.