Остри реакции на Твитер по изборот на Филипче за министер за здравство

Собранието на Република Македонија попладнево го избра д-р Венко Филипче за министер за здравство. Со 62 гласа „за“, еден воздржан, и ниту еден „против“, Филипче застанува на чело на еден од најчувствителните сектори.

Премиерот Зоран Заев пред пратениците образложи дека поради локалните избори, а заради правото на избор на тогашниот министер за здравство Арбен Таравари да биде кандидат за градоначалник му престана мандатот и оти за нов член на Владата кој ќе раководи со ресорот здравство го предлага Венко Филипче.

По оваа одлука први се појавија реакциите на социјалните мрежи Твитер и Фејсбук, ви пренесуваме дел од ставовите: