Облачно, студено и ветровито

Во Македонија ќе променливо облачно, студено и ветровито, претпладне со слаби локални врнежи од снег, главно на југозапад. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер што ќе предизвика значителен пад на дневната температура.

Утринската температура ќе се движи од минус пет до четири, а дневната од минус пет до шест степени.

Во Скопје и околината слично време. Утринската температура ќе биде околу нулата, а дневната до два степена.