Мијалков е притворен за масовното илегално прислушување

Од СЈО информираа дека притворот на Сашо Мијалков е за предметот „Таргет– Тврдина“.

Истрагата за предметот „Тврдина” беше отворена на 29 март 2016 година, а за предметот „Таргет” на 17 ноември 2016 година, а поради нивната поврзаност се споени во еден предмет. Обвинението е подигнато на 30 јуни 2017 година.

Во споениот предмет „Таргет – Тврдина“ обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во бегство во Грција, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков, шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, Владимир Варелов од УБК и уште пет други лица од Управата.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Сашо Мијалков и Горан Грујовски, заедно со Гордана Јанкулоска и Никола Бошкоски се товарат и за уништување на системот за прислушкување на МВР и интермедијациските уреди на операторите во вредност од 1.418.879 евра, а Валентина Симоновска за фалсификување службен документ.

Мијалков освен во предметот „Таргет – Тврдина“ обвинет е и во случаите на СЈО „Трезор“, „Тортура“ и „Титаник 2.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков вечерва е спроведен во притвор во истражниот затвор во Шутка.

Специјалното јавно обвинителство денеска побарало мерка притвор за случајот Таргет-Тврдина, предмет за масовното прислушување.

Судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1, попладнево ја одобрил мерката притвор од 30 дена.