Мицкоски: Референдум кој нема да биде задолжителен ВМРО – ДПМНЕ нема да го признае

Потпишаниот договор со Грција е капитулантски чин со кој е прифатен ултиматумот на Грција и сто проценти од нивните барања. Тој ја обврзува само Македонија, а не и Грција. Ќе поддржиме референдум, само ако тој е обврзувачки и демократски. Ако биде незадолжителен, партијата нема да го признае како волја на народот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Тој во интервју дадено за Алсат ТВ вели дека има многу причини поради кои договорот е капитулантски. Прво, посочува, не се знае што ќе се случи ако Грција не ги испочитува обврските и рокот во кој тоа треба да го направи. Потоа, се ратификува со 69 пратеници, а за да се реализира потребни се уставни измени за кои пак треба двотретинско мнозинство. И трето, рече, прашање во име на чија земја министерот за надворешни работи Никола Димитров го потпишал договорот.

Мицкоски трвди дека договорот излегол надвор од рамки на резолуцијата на ОН во која, како што рече, јасно се вели дека се разговара за разликите што Грција ги има во врска со нашето уставно име, а не за идентитет и јазик, нешта, што рече, се одамна стекнати, а сега се губат.

За тоа дека договорот е капитулантски, вели, говорат и изјавите на грчките официјални лица, меѓу кои и на премиерот Алексис Ципрас дека добиле максимум со вметнување придавка северна пред Македонија.

Мицкоски истакна дека досега никој не ги демантираше изјавите на премиерот и министерот за надворешни работи на Грција дека не постои македонската нација.

-Сега веќе не сме Македонци, туку сме граѓани на Република Северна Македонија и тоа недвосмислено го кажува премиерот на соседната држава, Ципрас, претходно министерот Коѕијас, а јас од наша страна на нивните изјави не слушнав ниту еден демант. Дека тоа што тие го говорат не е точно. Напротив, слушам молк, а молчењето многу пати во минатото подразбирало и одобрување, рече Мицкоски.

На прашањето дали е против НАТО и ЕУ, со оглед дека без дововор нема членство во овие организации, тој вели дека не треба да се повлекуваат такви паралели. ВМРО-ДПМНЕ, потенцира, секогаш е за остварување на овие стратешки цели, но не по цена на капитулација. Договор можеше да има, смета Мицковски, но, не ваков туку онаков во кој Македонија би добила повеќе, а не би дала 100 проценти како сега.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека 100 отсто е сигурен дека ниту еден од пратениците од коалицијата што ја предводи опозициската партија нема да поддржи импичмент за претседателот Иванов. Според него, премиерот и лидер на владејачката СДСМ не може да собере двотретинско мнозинство за импичмент на претседателот.