Иванов не добил покана, владата демантира

Претседателот Ѓорѓе Иванов не добил покана за да учествува на денешната свеченост за подигање на знамето на НАТО пред седиштето на владата, објави Телма. Но, од Владата велат дека Иванов бил официјално и уредно поканет. На „Илинденска“ ги немаше ниту лидерите на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети и Христијан Мицкоски.

Од најголемата опозициска партија потврдуваат за „Независен весник“ дека Мицкоски добил покана од владата, но оти не можел да дојде поради неодложни работни обврски.

Во ДУИ не одговараат зошто нивниот претседател не беше дел од церемонијата.