Албумот на Иванови од Париз

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и неговата сопругата, Маја Иванова, објавија албум со фотографии од посетата во Франција.

Иванов присуствуваше на свечена вечера, што за учесниците на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна, ја приреди претседателот на Француската Република, Емануел Макрон.

Од Кабинетот на претседателот соопштија дека Иванов на покана на францускиот претседател Макрон, присуствува на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна, што ќе се одржи пред Триумфалната капија во Париз.

На церемонијата присуствуваат над 80 шефови на држави, влади и меѓународни организации, меѓу кои американскиот претседател, Доналд Трамп, претседателот на Европката Комисија Жан Клод Јункер, Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рускиот претседател, Владимир Путин, претседателите на Србија, Албанија, Косово, и Бугарија, Александар Вучиќ, Илир Мета, Хашим Тачи и Румен Радев, грчкиот премиер, Алексис Ципрас, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган итн.