Уште два дена на владата на Кирил Петков?

Речиси е сосема извесно дека разнородниот кабинет на Петков ќе падне во среда. Од новите избори најмногу корист ќе имаат ГЕРБ и двете проруски партии, Преродба и Бугарски подем


Бугарскиот премиер Кирил Петков

 

СОФИЈА – Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков најверојатно ќе падне со гласање за недоверба в среда, отстранувајќи ја администрацијата која вети дека ќе ја исчисти ендемската корупција во земјата и зазеде невообичаено силна позиција против Русија.

Петков дојде на власт пред само шест месеци, завршувајќи ја бурната година од три општи избори со формирање на затруената четирипартиска коалиција во декември. Се чини дека балканската нација од 7 милиони сега ќе западне уште подлабоко во политички превирања, со можност за нејзини четврти парламентарни избори од април 2021 година. Ова може да ги попречи изгледите на земјата за пристапување во еврозоната во 2024 година.

Во земја со силни историски врски со Русија, Петков беше впечатлив по неговата желба да продолжи конкретно про-НАТО агенда, и го отпушти својот министер за одбрана кога тој папагалски го повторуваше спинот на Кремљ веднаш по инвазијата во Украина.

Во знак на нејзината сериозност во обидот да се соочи со корупцијата, владата на Петков, исто така, направи драматичен притисок за апсење на поранешниот премиер Бојко Борисов, во врска со случајот со висок профил на митото. Меѓутоа, на апсењето не само што му се спротивстави многу контроверзниот главен обвинител, туку тоа беше нарушено со процедурални недостатоци и беше прогласено за незаконски од софискиот суд. Борисов беше ослободен без обвинение.

Гласањето за недоверба во среда беше поттикнато од поранешниот водител на телевизиски ток-шоу, кој стана политичар, Слави Трифонов, кој нагло ја повлече својата партија Има таков народ од владината коалиција. Трифонов вели дека има несогласувања околу буџетот и го обвинува Петков дека зазема премногу мека линија за да дозволи Северна Македонија да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ.

Сепак, голем дел од политичката дебата се фокусира на тоа дали Трифонов ја урива владата од причини поврзани со моќната бугарска олигархиска мафија, која би загубила во ветената акција на Петков против корупција. Тоа толкување беше поттикнато од неколку пратеници од партијата на Трифонов, кои сега го поддржуваат Петков токму затоа што велат дека нивната партија е на страната на мафијата. (Самиот Трифонов возвраќа дека овие мафијашки наводи се апсурдни.)

Сепак, дури и со дезертерите од партијата на Трифонов, на коалицијата на Петков ѝ требаат уште шестмина парламентарци за апсолутно мнозинство од 121 потребни за гласањето во среда.

Самиот Петков се обидува да стави храбро лице на она што изгледа како пораз и сè уште ветува дека ќе се обиде да најде други пратеници за поддршка до среда. „Ќе направиме сѐ што можеме за да ги најдеме“, рече тој.

Предлогот против владината коалиција беше предложен од опозициската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Борисов, која владееше со земјата во поголемиот дел од изминатата деценија, обвинувајќи го кабинетот на Петков за неуспехот да ја спречи зголемената инфлација и ги критикуваше нејзините финансиски политики.

Генерална проба

Во четвртокот Собранието го разреши својот спикер Никола Минчев од партијата Продолжуваме со промената на Петков.

Тој маневар против спикерот го спроведоа 125 опозициски пратеници од ГЕРБ, партијата на етничките Турци Движење за права и слободи, поголемиот дел од партијата на Трифонов и проруската националистичка партија Преродба. Некои експерти го гледаа гласањето како тест за гласање за недоверба во среда.

„Во овој момент се чини малку веројатно дека кабинетот на Петков ќе го преживее гласањето за недоверба“, вели Даниел Смилов, политички аналитичар во софискиот тинк-тенк Центар за либерални стратегии.

По соборувањето на Минчев, неколку илјади Бугари излегоа на улиците на главниот град Софија на собир за поддршка на владата. „Се соочуваме со гласање за недоверба“, им рече Петков на толпата во четвртокот. „Тоа нека не ве обесхрабри. Тоа е само фаза што ќе ја надминеме“.

Неможноста на земјата да постигне каков било напредок против неконтролираната корупција – често поттикната од злоупотребата на фондовите на ЕУ – е една од главните поплаки на бугарските гласачи. Во 2020 година, земјата беше потресена од долго лето на протести против судството, како и против клучните фигури во партијата на Борисов и партијата на етничките Турци.

Од новите избори се очекува најголема корист да има ГЕРБ на Борисов, како и проруските партии Преродба и новоформираната Бугарски подем.

„ГЕРБ и ДПС би можеле да се обидат да ја капитализираат поларизацијата во бугарското општество и да се позиционираат како анти-Кремљ алтернатива на русофилите“, рече Смилов.

Сепак, тој предупреди дека не треба да се потценува поттикот за антикорупциска акција.

„Луѓето не го заборавија протестот во 2020 година против владата на Борисов и можеби ќе ги искористат изборите за јасно да го кажат своето разочарување од статус-кво“, додаде тој. (Политико)