Сиљановска Давкова на спектаклот „Валкира“: Културната дипломатија е помоќна од традиционалната 


(Фото: БГНЕС)

Македонската претседателка Гордана Сиљановска-Давкова присуствуваше на настапот на Софиската опера и балет во Скопје, јави БГНЕС.

Сиљановска на првото појавување во јавноста ја следеше бугарската изведба на операта „Валкира“ („Die Walküre“) од германскиот композитор Рихард Вагнер. Пред тоа таа се сретна со директорот на софиската опера и балет, Пламен Карталов.

Сиљановска рече дека културната дипломатија е помоќна од традиционалната дипломатија. Таа истакна дека е многу запознаена со работата на Карталов и дека дошла да се восхитува на премиерата.

Директорката на Бугарскиот културен центар во Скопје, Антонија Велева, рече дека „благодарение на поддршката на министерствата за култура на Република Бугарија и на Република Северна Македонија и на Бугарскиот Културно Информативен Центар во Скопје. имаат можност да ги пречекаат Софиската опера и балет со оваа огромна продукција, која е врв на целокупната програма на Мајските оперски вечери“.

Тим од повеќе од 130 бугарски солисти, оркестарот и балетот дојдоа во македонскиот главен град и предизвикаа огромен интерес – салата беше целосно распродадена.

Претставата се одржа во Националната опера и балет во Скопје, во рамки на 52. издание на Мајските музички вечери од 9 до 31 мај.

Претставата ја режираше Пламен Карталов. Диригент е Еван-Алексис Крист, сценограф Ханс Кудлич, а костимите се на Кристијан Михалева-Зорбалиева.

Националната опера и балет на Северна Македонија во септември ќе гостува во Софија.