САД може да станат епицентар на пандемијата на корона вирусот

Трамп размислува да ги укине ограничувањата, гувернерот на државата Њујорк предупредува дека тоа ќе чини многу животи

 

Њујорк – САД би можеле да станат нов центар на глобалната пандемија на корона вирусот, соопшти Светската здравствена организација, која рече дека бројките на случаи брзо растат таму, дури и откако Доналд Трамп зборуваше за повторно отворање на земјата за бизнисот.

„Сега гледаме многу големо забрзување на случаите во САД. Значи, земјата го има тој потенцијал (да стане центар на пандемијата)“, рече Маргарет Харис, портпарол на СЗО.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, во вторникот предупреди дека најлошото од појавата на корона вирус ќе ја погоди неговата држава побрзо и потешко отколку што се сметаше претходно.

Ден откако претседателот Доналд Трамп рече дека може да размисли за укинување на ограничувањата за патување, дружење и работење заедно, за да ѝ помогне на економијата да се опорави од здравствената криза, Куомо рече дека ублажувањето премногу рано ќе чини животи.

„Ако го прашате американскиот народ да избере помеѓу јавното здравство и економијата, тогаш тоа не е никаков избор. Ниту еден Американец нема да рече да се забрза економијата по цена на животот на луѓето“, рече тој во конгресниот центар во Менхетн кој се претвора во привремена болница од 1.000 кревети.

Државата на Куомо е најтешко погодена од појавата на епидемија, која инфицираше повеќе од 43.000 луѓе во САД и уби најмалку 620. Бројот на загинати во Њујорк од респираторната болест Ковид-19 достигна 157.

Очекуваната потреба од болнички кревети во Њујорк на врвот на епидемијата ќе се искачи на 140.000, рече Куомо, споредено со 110.000 проектирани неодамна. Сега се достапни само 53.000 легла.

Стапката на инфекција сега се удвојува на секои три дена во Њујорк и најлошото може да пристигне за 14 до 21 ден и да направи огромен притисок врз здравствените услуги, рече Куомо.

Една недела откако њујорчаните и милиони други Американци започнаа да се засолнуваат дома од корона вирусот, државните службеници и финансиските инвеститори предупредија во вторникот да не се намалуваат ограничувањата премногу брзо и покрај тоа што прекинот е уништување на американската економија.

Трамп во понеделникот рече дека размислува како да го рестартира деловниот живот кога ќе заврши 15-дневното исклучување следната недела, и покрај тоа што заразниот вирус се шири брзо и слабо опремените болници се борат со бранот смртоносни случаи.

Републиканец, Трамп се надева дека ќе биде реизбран во ноември со ветување за економски развој.

„Нашите луѓе се полни со живост и енергија. Тие не сакаат да бидат затворени во куќа или стан или простор“, рече Трамп за каналот Фокс њуз во вторникот. „Можете да уништите земја на овој начин затворајќи ја“.

Гувернерот на Мериленд, Лери Хоган, исто така републиканец, ја поддржа идејата олеснувањето на ограничувањата да започне во скоро време.

Имаше знаци дека нервите почнале да се тенчат по неколку дена кај луѓето што работат од дома, внимавајќи на децата чии училишта се затворени и сериозно ги намалуваат секојдневните активности.

Брзото повторно отворање на економијата може да предизвика контраефект, со повисоки смртни случаи, а луѓето се плашат да излезат, според инвеститорите кои остануваат загрижени за неизвесната траекторија на корона вирусот и економската штета.

По паѓањето во повеќето денови последните неколку недели, Вол стрит се крена во вторникот, во време на знаците дека Вашингтон е близу до договор за пакетот вреден два билиони американски долари за да ја спаси економијата од корона вирусот. Сите три главни индекси на акции на САД скокнаа за повеќе од пет осто.

И покрај огромните промени во секојдневниот живот, многу Американци, сепак, велат дека се подготвени да направат жртви.   (Ројтерс)