Починаа 26 пациенти од Ковид-19, најмногу за еден ден досега

Фото: Б. Грданоски

Најголем број починати од Ковид-19 имаме денеска во Македонија, дури 26 пациенти.

Инаку, во последните 24 часа се направени 2.667 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 392
-Куманово 51
-Дебар 6
-Штип 18
-Прилеп 29
-Тетово 95
-Струга 10
-Велес 48
-Битола 36
-Охрид 31
-Кавадарци 22
-Гостивар 49
-Гевгелија 14
-Струмица 21
-Крива Паланка 8
-Радовиш 6
-Крушево 2
-Кочани 32
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 3
-Виница 12
-Делчево 12
-Кратово 6
-Свети Николе 8
-Кичево 20
-Ресен 8
-Неготино 14

Починати се 26 лица, четворица пациенти од Скопје (69, 88, 83 и 60г), еден од Куманово (58г), еден од Штип (83г), четворица пациенти од Прилеп (66, 76,77 и 57г ) и четворица од Тетово (50, 67, 78 и 63г), еден пациент од Струга (82г), двајца од Велес (79 и 73г), двајца од Битола (72 и 84г), тројца пациенти од Охрид (57, 71 и 57г), еден од Гевгелија (87г), еден од Струмица (67г), еден од Кочани (70г) и еден пациент од Делчево (49г). Од нив, тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти од:
-Скопје 9
-Куманово 2
-Штип 5
-Битола 4
-Кавадарци 1
-Виница 1
-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 39760, бројката на оздравени пациенти е 23.035, на починати е 1.136, а бројот на активни случаи изнесува 15.589.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 17319, активни 7114
 • Куманово 2666, активни 689
 • Дебар 382, активни 80
 • Штип 1931, активни 436
 • Прилеп 1794, активни 823
 • Тетово 2765, активни 981
 • Струга 939, активни 195
 • Велес 1168, активни 718
 • Битола 1032, активни 525
 • Охрид 953, активни 423
 • Кавадарци 729, активни 387
 • Гостивар 1486, активни 442
 • Гевгелија 492, активни 228 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1203, активни 669
 • Крива Паланка 287, активни 133
 • Радовиш 302, активни 121
 • Крушево 48, активни 25
 • Кочани 880, активни 297
 • Пробиштип 256, активни 102
 • Демир Хисар 110, активни 40
 • Македонски Брод 116, активни 16
 • Пехчево 61, активни 5
 • Берово 245, активни 69
 • Валандово 120, активни 39
 • Виница 236, активни 118
 • Делчево 311, активни 155 (77 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 96, активни 65
 • Свети Николе 551, активни 133
 • Кичево 744, активни 306
 • Ресен 292, активни 96
 • Неготино 246, активни 159 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2667 теста се преку: ИЈЗ-1017, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-462, Биотек-254, МАНУ -214, Жан Митрев (Филип Втори) -170, Систина со PCR метода -319, лабораторија Лаор –70, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-64, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-26, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -0,  лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 161 пациент. На кислородна поддршка се 134 пациенти, еден пациент е на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  3 деца суспектни на Ковид-19 и 26 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 56 пациенти, на клиниката за неврологија 19 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 57 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 493 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 424
 • Гази Баба – 970
 • Аеродром -1120
 • Карпош – 979
 • Центар – 934
 • Кисела Вода – 858
 • Ѓорче Петров – 588
 • Бутел – 387
 • Шуто Оризари – 100
 • Студеничани – 36
 • Сарај – 66
 • Арачиново -16
 • Илинден – 174
 • Сопиште – 58
 • Чучер Сандево – 48
 • Петровец –68
 • Зелениково -38
 • Странец – 95
 • Нераспределен- 155.