Напаѓачот од Париз, Салах Абдеслам, осуден на доживотен затвор

Абдеслам е единствениот преживеан од 10-члената терористичка група која го нападна градот убивајќи 130 луѓе во 2015 година


На цртежот од судницата се прикажани Салах Абдеслам (десно) и 13 други обвинети

 

ПАРИЗ – Салах Абдеслам, единствениот преживеан од 10-члената група која го погоди Париз во координирани терористички напади во 2015 година, е прогласен за виновен за убиство и осуден на доживотен затвор, најтешката доживотна затворска казна достапна според францускиот закон.

Абдеслам (32), француски државјанин роден во Брисел, беше прогласен за виновен за учество во серијата бомбашки напади и престрелки низ француската престолнина во кои загинаа 130 луѓе, а повеќе од 490 беа повредени.

Нападите за кои одговорноста ја презеде Исламската држава започнаа кога бомбашите самоубијци извршија напад пред националниот спортски стадион во ноќта на петокот на 13 ноември 2015 година, по што следеа пукотници и самоубиствени бомбашки напади насочени кон кафулиња и ресторани. Конечно, во напад со оружје во театарот Батаклан за време на рок концерт на Eagles of Death Metal загинаа 90 луѓе.

По најголемиот криминален судски процес одржан досега во Франција, судски совет го прогласи Абдеслам за виновен за тероризам.

Абдеслам доби доживотен затвор, најстрога казна што може да се изрече според францускиот закон. Нуди само мала шанса за условно ослободување по 30 години.

Во текот на 10 месеци во специјално изграден и силно чуван суд, стотици луѓе кои го преживеаја најсмртоносниот мирновременски напад на француска даваа шокантни детали за нивното искушение – од ползење покрај телата во Батаклан до заложништво од вооружени лица таму или спасување од пукањето со „калашников“ на подот на ресторанот.

Деветмина од 10-члената група што го нападна градот загинаа таа ноќ, или убивајќи се или беа застрелани од полицијата – вклучувајќи го и постариот брат на Абдеслам, Брахим, кој активираше елек со експлозив во париски бар.

Абдеслам беше единствениот преживеан. Тој отишол во еден бар на северот на Париз, но подоцна го фрлил својот експлозивен елек во канта, а подоцна ги повикал пријателите да дојдат да го соберат и да го вратат во Брисел.

Со месеци се криеше во Брисел – каде што порасна – избегнувајќи една од најголемите европски потери.

Тој беше уапсен во март 2016 година по престрелка со белгиската полиција во бриселското предградие Моленбек-Сен Жан. Неколку дена по неговото апсење, бомбашите осомничени дека се дел од истата терористичка единица извршија напад на бриселскиот аеродром и градското метро, при што загинаа 32, а беа повредени стотици.

Париските иследници тврдеа дека Абдеслам имал намера да се разнесе во париски бар ноќта на нападите на 13 ноември во 2015 година, но дека неговиот експлозивен елек бил неисправен. Тој тврдеше дека се повлекол во последен момент.

Тој беше обвинет за обезбедување клучно планирање и логистичка поддршка, а исто така и за пуштање бомбаши самоубијци на Стад де Франс на почетокот на ноќта.

Абдеслам молчеше со години по апсењето во 2016 година.

Обвинителите ги истакнаа противречностите во сведочењето на Абдеслам во специјалниот париски суд. На почетокот на судењето, тој се заколна на верност на Исламската држава и изрази жалење што експлозивот врзан за неговото тело не успеа да активира.

Подоцна тој рече дека се предомислил кога стигнал во парискиот бар и намерно го оневозможил својот елек затоа што не сакал да убива луѓе кои „пеат и танцуваат“ на ноќно излегување.

Тој рече дека неговиот постар брат, кого отсекогаш се обидувал да го имитира и импресионира, го замолил во летото 2015 година да ги собере борците на Исламската држава кои се враќале во Европа од Сирија и да ги донесе во Брисел. Обвинителите ја отфрлија како лажна неговата изјава дека тој бил убеден да се приклучи на единицата само два дена пред нападите.

Однесувањето на Абдеслам се промени во текот на 10-месечното судење. Во април, тој им се извини на жртвите на суд и ги замоли да „ме мразат умерено“. Во неговите завршни зборови пред судот во понеделникот, тој рече дека „еволуирал“.

Тој се осврна на неговите затворски услови во самица, велејќи дека на почетокот било „шок“ да се соочи со толку многу луѓе на суд. Но, тој сега се чувствуваше „смирен“ бидејќи успеа да најде „привид“ на „социјален живот“ со тоа што беше донесен од неговата ќелија на суд.

„Направив грешки, но не сум атентатор. Јас не сум убиец. Ако ме осудите за убиство, ќе направите неправда“, изјави Абдеслам пред судот оваа недела.

„Моите први зборови се за жртвите. Веќе реков извинете. Некои ќе кажат дека моите извинувања се неискрени, дека тоа е стратегија… повеќе од 130 мртви, повеќе од 400 жртви, кој може неискрено да се извини за толку многу страдања?“

За време на завршните зборови во понеделникот, адвокатката на Абделслам, Оливија Ронен, им кажа на судиите дека нејзиниот клиент е единствениот во групата што не поставил експлозиви за да убие други таа ноќ. Не може да биде осуден за убиство, тврди таа. Абдеслам изјави пред судот дека „не претставува опасност за општеството“.

Обвинителите тврдеа дека целосната доживотна затворска казна е оправдана, велејќи дека рехабилитацијата на Абдеслам назад во општеството изгледала невозможна поради неговата „смртоносна идеологија“.

За време на судењето, Абдеслам беше прашан од еден адвокат како би сакал да биде запаметен. „Не сакам да ме паметат“, рече тој. „Сакам да бидам заборавен засекогаш. Не избрав да бидам личноста што сум денес“. (Гардијан)