Лекарите во Русија масовно умираат на првите линии на фронтот против вирусот

Соочувајќи се со сериозен недостиг на заштитни средства заедно со стравувањата дека најлошото допрва треба да се случи, повеќе од 180 медицински работници паднаа како жртви досега, а илјадници се заразени

 

Москва – Д-р Рима Камалова вели дека раководството на нејзината болница ги игнорирала нејзините предупредувања за необјаснета појава на пневмонија уште во март. Таа продолжи да работи.

Болницата прими повеќе од 50 лица за планирани процедури на денот кога вработените дознале дека починатиот пациент имал позитивно тестирање за корона вирусот, покажуваат записите. Таа продолжи да работи.

Бече наложено болницата да биде ставена во карантин, при што д-р Камалова и повеќе од 1.200 други членови на персоналот и пациенти беа заглавени внатре. Неколку дена подоцна, таа доби треска, но таа продолжи да работи, потпирајќи се на сопствената интравенска линија за олеснување.

„Дајте си лек, станете, третирајте се, легнете, дајте си уште еден лек, станете, третирајте“, вели д-р Камалова, раководител на одделот за ревматологија во Републичката клиничка болница „Куватова“ во јужно-централниот руски град Уфа, рече во телефонско интервју. „Немавте друг избор“.

Русија ги поздравува своите медицински работници како херои, нивните фотографии залепени на билборди и нивните приказни се гламурирани на државната телевизија. Но, додека земјата се развива во еден од глобалните епицентри на болеста, тие работници страдаат од зачудувачки нивоа на инфекција и смрт во своите редови.

И како што расте бројот на пријавени случаи на корона вирус во Русија, многумина стравуваат дека најлошото допрва доаѓа.

Веб-страница за спомен на здравствени работници кои починале за време на пандемијата, наведува повеќе од 180 лекари, медицински сестри, болничари и други.

Амбулантни возила пред една болница во Санкт Петерсбург. Министерот за здравство изјави дека 400 руски болници биле зафатени од заразата

Во една врвна болница во Москва, раководител на одделот изјави дека 75 проценти од персоналот на одделот е болен. Во Санкт Петербург, 1.465 здравствени работници го фатија вирусот, рече гувернерот во средата, што претставува повеќе од еден од шест од вкупните случаи на градот.

Министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, во средата изјави дека 400 руски болници претрпеле појава на корона вирус.

Амбулантни возила пред една болница во Санкт Петерсбург. Министерот за здравство изјави дека 400 руски болници биле зафатени од заразата

Како и нивните колеги во поголемиот дел од светот, многу од тие лекари и медицински сестри страдаат од недостаток на заштитни средства и опрема. Но, руските здравствени работници се исто така на милост и немилост на една згрчена, деперсонализирана и бирократија што не простува која сѐ повеќе е совладана од пандемијата.

Внатрешен федерален владин документ обезбеден од „Њујорк тајмс“го осветлува недостигот на подготвеност на Русија. Кон крајот на март, регионалните руски власти заѕвонија со алармните sвона во врска за драстичен недостигна заштитна опрема и сеопфатна конфузија за тоа како треба да се справат со вирусот.

Тие проблеми сè уште не се целосно решени. Сега, шест недели подоцна, дури и лекарите во најдобрите болници во Москва пријавуваат речиси огромно ниво на инфекција кај нивните колеги.

„Мислам дека, од денес, познавам само неколку луѓе кои не се болни“, рече д-р Евгениј Зелтин, кардиолог во московска болница.

Д-р Зелтин рече дека имал среќа: Тој беше на работа кога колабирал со треска од 38,8 степени Целзиусови. Тој доби третман веднаш, ја мина ноќта во неговата болница како пациент и беше вратен на работа во рок од пет дена.

„Луѓето се борат“, рече тој. „Луѓето се неверојатно уморни“.

Лекарите велат дека се погодени не само од недостаток на опрема и заштитни средства, туку и од цврстиот управувачки систем од горе надолу, кој обесхрабрува иницијатива и независно размислување. Медицинските работници кои се изјаснија се соочија со притисок од властите; тројца лекари кои се заплеткаа со своите претпоставени околу работните услови, паднаа од прозорци во последните неколку недели, иако дури и Сојузот на лекарите, медицинска работничка активистичка група која е многу критична за одговорот на владата, ги опиша како можни самоубиства поврзани со стресот, а не убиства.

„Луѓето на административни позиции генерално не знаат да донесат одлуки – тие знаат да извршуваатнаредби“, рече доктор кој вели дека 75 проценти од нивниот оддел е болен, но зборуваше анонимно од страв од одмазда. „И тие постојано добиваат противречни наредби“.

Лекарите велат дека проблемите не биле само во недостиг на заштитна опрема туку и поради ригидниот систем на управување со здравствениот систем кој ја обесхрабрува иницијативата.

Лекарите велат дека проблемите не биле само во недостиг на заштитна опрема туку и поради ригидниот систем на управување со здравствениот систем кој ја обесхрабрува иницијативата

Контрадикторноста во одговорот на корона вирусот на Русија започнува во Кремљ. Заклучувањето на национално ниво заврши во вторникот по наредба на претседателот Владимир Путин, дури и кога Русија дневно известуваше за 10.000 нови случаи. Нејзините 299.941 потврдени инфекции ја надминуваат онаа на која било друга земја освен САД.

Русија пријави 2.837 смртни случаи на корона вирус, кои речиси сигурно се потценети, со оглед на широко распространетите извештаи за неправилно тестирање и други причини за смрт што се евидентирани кај пациенти кои починале од Ковид-19, болест предизвикана од вирусот.

Руските власти, сепак, инсистираат на тоа дека земјата сега е добро подготвена, со големи резерви на болнички кревети и респиратори и широко распространето тестирање со кое се идентификуваат многу асимптоматски носители на вирусот. Тие ги критикуваа западните медиуми, вклучително и „Тајмс“, дека пишувале во претерано негативно светло за пандемискиот одговор на Русија.

Пандемијата, исто така, ги погоди лекарите и медицинските сестри во западните земји, но бројот на изгубени животи на медицински работници во Русија се чини непропорционално голем како дел од вкупниот број на национални жртви. Во Велика Британија починаа најмалку 275 здравствени работници и здравствени работници, од вкупно повеќе од 35.000 смртни случаи поврзани со корона вирусот во земјата.

Нагласувајќи ги ризиците од честопати хаотична борба против вирусот во Русија, единицата за интензивна нега во болницата во Санкт Петерсбург беше зафатена од оган, при што загинаа петмина пациенти со Ковид-19, а сличен пожар во московската болница во саботата уби еден. Прелиминарната причина за двата пожари: преоптоварен респиратор.

Во поголемиот дел од оваа година, Русија се чинеше во завидна позиција бидејќи пандемијата беснееше низ Западна Европа. Владата ги препозна опасностите од вирусот рано, затворајќи голем дел од руската копнена граница од 4.200 километри со Кина во јануари. Два месеци подоцна, Русија сè уште бележеше помалку од 100 нови случаи на ден, а Путин рече дека вирусот е „запрен“ и ситуацијата е „под контрола“.

Но, зад сцената, руските регионални власти му ставија на знаење на Кремљ дека ситуацијата не е под контрола – и дека медицинскиот систем бил лошо опремен да се справи со пандемијата, и покрај тоа што имал два месеци да се подготви. Кон крајот на март, најмалку 28 од 85-те региони во Русија известуваа за сериозни недостатоци на заштитна опрема, респиратории материјали за тестирање, според списокот за предизвици на региони по региони составен од федералното министерство за вонредни ситуации со датум од 29 март.

Документот од 24 страници, опишан претходно од рускиот весник „Комерсант“, беше обезбеден од „Тајмс“ од страна на Сојузот на лекарите и беше потврден како автентичен од канцеларијата за печат на министерството. Документот беше подготвен како преглед на регионалните пречки во пандемискиот одговор, се вели во соопштението на министерството.

Покрај недостаток на снабдување, документот открива забуна кај регионалните власти околу тоа што им било дозволено и што се очекува да направат за да се обидат да го ограничат ширењето на вирусот. Федералните директиви носеа „различни толкувања, со дивергентни показатели за критериуми и рокови за спроведување“, изјавија официјални лица од регионот Томск во Сибир.

Регионите ги опишаа одложувањата при добивањето на резултатите од тестовите на корона вирусот и информациите за патниците од странство и збунетоста околу нивната надлежност да ги затворат деловните активности, да го ограничат патувањето со воз и да ги казнат прекршителите на карантинот. Неколкумина рекоа дека не знаат каде ќе добијат пари за финансирање на дополнителните медицински трошоци.

„Не постојат специфики за тоа како ќе бидат платени медицинските работници кои работат во жариште на епидемијата“, напишаа официјални лица од регионот Владимир во централна Русија.

Портпарол на владата во Томск немаше непосреден коментар; Владимирскиот регион не одговори на барањето за коментар. Два други региони, Мари Ел и Ориол, рекоа дека сега се подобро подготвени во однос на заштитната опрема и болничките легла.

Некои лекари рекоа дека финансиските размислувања, заедно со ограничена заштитна опрема и неуспеси во водството, помогнале да се предизвика едно од најтешките избувнувања на корона вирусот во Русија, оној што ја заробил д-р Камалова и 1.200 други во болницата во Уфа, во регионот на Башкортостан.

Д-р Камалова и друг раководител на одделението во болницата изјавија дека знаците на заразата, како што е серија на случаи на пневмонија, биле очигледни пред да се наметне карантинот на 6 април. Но тие продолжиле да примаат пациенти до 6 април, според записите кои доктор им ги достави на „Тајмс“.

Критичарите ја припишуваа одлуката за прием на пациенти – што заврши со изложеност на повеќе луѓе на заразата во внатрешноста на болницата – на напорите на раководството да ги задржи приходите на болницата.

„Администрацијата е заложник на бројките “, рече началник на одделот, зборувајќи под услов на анонимност од страв од одмазда. „Ова беше неуспех на системот“.

Министерството за здравство на Башкортостан ги истражува извештаите за претходните случаи на пневмонија во болницата, изјави портпаролка на регионалната влада. Девет пациенти на Ковид-19 починале во болницата, рече таа, ниту еден од нив здравствен работник. Таа рече дека владата не може да коментира за какви било финансиски мотиви во работењето на болничкото раководство и истакна дека планираните пациенти примени на 6 април пристигнале пред да се постави карантинот.

„Медицинските работници продолжија да работат во речиси воени услови “, рече портпаролката, опишувајќи ја состојбата на болницата за време на карантинот. „Расположението сега се подобри и лекарите се подготвени да продолжат да работат“.

За неколку дена од заклучувањето, лекарите и медицинските сестри почнаа да се разболуваат, според интервјуата со пет лица кои биле во болницата за време на карантинот. Одделите на вториот кат беа издвоени за болни медицински работници, но тоа не беше доволно. Во еден случај, пациентите организираа протест кога лекарите и медицинските сестри беа хоспитализирани во соседната просторија.

Засилувањата пристигнаа од други клиники во регионот, а болните медицински работници на новите пристигнувања им дадоа дополнителен удар во лекувањето на корона вирусот. Некои медицински сестри си даваа едни на други интравенски инфузии, наместо да им ги доверат на своите колеги од надворешни клиники да ја завршат работата.

„Не сфативте како се раширува ова, колку лошо може ова да биде“, рече еден медицински работник, опишувајќи го искуството од фаќање на корона вирус на работа, „кога не знаат што да прават со тоа“. (Њујорк тајмс)