Билка за во домашна аптека: Сите предности на босилекот


Босилекот е ароматична билка, која изобилува со многу лековити својства. Познат е уште и како тулси или туласи, потекнува од Иран, Индија и другите тропски региони на Азија, а се култивира уште од пред околу 5000 години. Постојат повеќе видови босилек, а оној што се користи во медитеранската кујна се нарекува сладок босилек. Во ајурведската …

Билка за во домашна аптека: Сите предности на босилекот Read More »

Викенд-хороскоп: Што велат ѕвездите?


ОВЕН: За да постигнете јасно размислување и конкретна форма во материјалната реалност, ќе треба да дејствувате систематично: колку и да не ви се верува, работите се многу едноставни. Работете истрајно и имајте трпение: чудата не се случуваат преку ноќ, туку сакаат конкретна работа. Со убави и топли чувства ќе успеете да се поврзете со влијателни …

Викенд-хороскоп: Што велат ѕвездите? Read More »

Во Јапонија живеат над 70.000 стогодишници


Во Јапонија првпат откако се води статистика бројот на луѓе постари од 100 години надмина 70.000, се наведува во извештајот на Владата објавен денеска, додавајќи дека бројот на стогодишници се зголемува 49-та година по ред. – Вкупно 71.238 стогодишници живеат во Јапонија, што претставува зголемување од два проценти од минатата година, и од тој број …

Во Јапонија живеат над 70.000 стогодишници Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Имате силно чувство кое што ви кажува дека треба да се повлечете и да уживате во сопственото друштво, дури и ако сте во широк круг на луѓе: вие сте прекрасно и храбро битие, кое што не се плаши да открива нови простори и да ја истражува својата емоционална длабочина. Откажете некој проект, за да …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Али Ахмети топ пеналџија во Шипковица, го изрешета Максути


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, учествуваше на свеченото отворање на новата спортска сала на основното училиште „Реџеп Вока“ во селото Шипковица, во Тетово. Тој беше придружуван од министерот за образование Арбер Адеми, вицепремиерот Садула Дукраку, градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, заменик министерот за одбрана Беким Максути и многу други функционери на ДУИ. По говорите пред …

(ВИДЕО) Али Ахмети топ пеналџија во Шипковица, го изрешета Максути Read More »

Починал додека имал секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување


Француски инженер починал на службено патување, по срцев удар, откако имал секс со непозната жена, па сега работодавачот ќе мора да му плати обесштетување на семејството, одлучи судот. Во февруари 2013 година, мажот минал ноќ со жена во хотел во местото Мен сур Лоар, а потоа е пронајден мртов во собата. Францускиот суд смета дека …

Починал додека имал секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување Read More »

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон


Припадници на шведскиот специјален тим затворија претшколска установа во Кристинајштад, Шведска, откако едно дете донело граната. Полицијата е повикана откако вработените во градинката, по заминувањето на децата дома, виделе сомнителен предмет. Утврдено е дека станува збор за граната, поради што е повикан специјален тим за деминирање, пренесува Си-Ен-Ен. Портпаролот на полицијата изјави дека предметот наликува …

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ќе треба да избирате што е приоритет и откако ќе постигнете хармонија со надворешниот свет и самите ќе се чувствувате пријатно. Доколку пак се однесувате тврдоглаво, ќе наидете на ист таков отпор: избирајте добро и постигнете ги своите цели без некој значителен напор. Бидете едноставни и таков ќе стане и животот. БИК: Се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Хрватската претседателка ќе ви ја прочита приказната за Пипи Долгиот Чорап


Видео во кое хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, во својот кабинет на глас чита дел од книгата „Пипи Долгиот Чорап“, го објави порталот „Индекс“. Видеото е направено лани во април, а сега, пред изборите во кои Грабар-Китаровиќ ќе се бори за нов претседателски мандат, почна да се шири по социјалните мрежи. Raniti ću se tupim …

(ВИДЕО) Хрватската претседателка ќе ви ја прочита приказната за Пипи Долгиот Чорап Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ова е идеален ден за осамување и тивка интроспекција: тоа не значи дека треба да сте издепримирани, туку да ги откриете своите уникатни таленти со кои што ќе дојдете до неверојатна предност. Кога ќе престанете да се однесувате како и другите, сѐ ќе се вклопи и ќе ви се подреди. Потпрете се на своите …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Што сѐ треба да напишете на багажот за да ви се врати?


Постојат некои работи кои не смеат да се најдат во патничката торба, ако сакате да ви се врати назад… Околу 97 отсто од изгубениот багаж на аеродромите за неколку дена им се враќа на сопствениците, но што е со оние три отсто? Сѐ што може да направите е да се потрудите да не биде меѓу …

Што сѐ треба да напишете на багажот за да ви се врати? Read More »

Во Шангај: Се отвори највисоката книжарница во светот


Кина– Се отвори највисоката книжарница во светот. Книжарницата е лоцирана на 52-от кат на Shanghai Tower, највисокиот облакодер во Кина. Книжарницата е на површина од 2.250 квадратни метри, а се наоѓа на висина од 239 метри нудејќи спектакуларен панорамски поглед. Проектот за оваа книжарница е насловен „Книга над облаците“ и токму тоа го нуди – …

Во Шангај: Се отвори највисоката книжарница во светот Read More »

(ФОТО) Прв снег ги покри скијачките патеки


Скијачката сезона во Грандвалира во Андора почнува во октомври и трае до мај, но оваа година снегот дојде малку порано. Многумина едвај чекаат да ги кренат скиите на рано и да се упатат кон планините и скијачките патеки. Убава вест за сите љубители на зимата е дека Грандвалира е прекриена со снег. Тоа е познато …

(ФОТО) Прв снег ги покри скијачките патеки Read More »

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената


Хрватска– Фекалиите во хрватскиот дел од Јадранот се видливи од вселената, пренесуваат хрватски медиуми. Загадувањето на Јадранот има такви размери што фекалии близу Водњан, во Истра, се регистрирани дури и на снимки од вселената. Експертите се согласуваат дека местата што се гледаат на сателитските слики на „Гугл мапс“ во областа недалеку од канализацијата кај Водњан, …

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Работната недела започнува со нови и зголемени интереси: љубопитни и нежни, ќе ја ширите наоколу својата убава енергија. Ако сакате да постигнете помирување со саканите, направете ги првите чекори и остварете ја таа намера: животот нуди многу прекрасни шанси за напредување, а вие треба да одберете која најмногу ви се бендисува. БИК: Ако верувате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хакиран банкомат во Хрватска исфрлаше пари на улица


Хрватските полицајци во текот на ноќта собраа речиси 10.000 евра од улица, по грабежот на банкомат во близина на канцеларијата на Хрватската пошта во Сплит, пренесува Слободанка Далмација. Весникот објави дека веднаш по полноќ, крадец стигнал до банкомат и отстранил дел од предната плоча над екранот, поврзан со внатрешните инсталации и му дал упатства на …

Хакиран банкомат во Хрватска исфрлаше пари на улица Read More »

Австралиски новинар за кригла пиво во хотел платил 61.356 евра


Австралија– Питер Лејлор, новинар за еден австралиски весник, платил астрономска сума за кригла пиво во хотелот Малмезон, откако денот го минал гледајќи крикет на Олд трафорд. – Одлучив на враќање да се напијам едно пиво, а отидов во тој хотел бидејќи таму ми беа сместени пријателите, појасни новинарот. Тој вели дека додека плаќал не ги …

Австралиски новинар за кригла пиво во хотел платил 61.356 евра Read More »

Здравствените благодети на маслиновото масло


Здравствените благодети на маслиновото масло се неброени и секојдневно се откриваат нови лековити својства, од коишто можеме да разбереме како да си го подобриме здравјето и својот живот. Сите се согласуваат дека маслиновото масло е исклучително здраво, особено таканареченото екстра девствено и постојат многу научни истражувања кои го потврдуваат тоа. Всушност, не смееме да ги …

Здравствените благодети на маслиновото масло Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за празничниот викенд


ОВЕН: Се восхитувате на гениите што ги постигнуваат успесите на полето на естрадата, науката, бизнисот и спортот, без да се сетите дека и вие имате таков потенцијал. Ова е производ на нивниот искрен напор и затоа тоа ви се допаѓа: сфаќате дека уникатноста е нешто многу привлечно, а таква е и вашата душа. Непоходно е …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за празничниот викенд Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Подготвени да ја покажете својата уникатна страна, претставете ги своите најголеми потенцијали: срцето чука побрзо и имате многу поводи за славење и страсни средби. Дозволете си го тој луксуз и бидете она што сте: изразете им ја својата љубов на саканите и покажете им дека не сте копија: признајте ја својата индивидуалност! Среќа. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »