Најубав поглед: Њујорк добива стаклен облакодер повисок од Емпајер Стејт


САД- Њујорк е дом на некои од најимпресивните објекти во светот кои се вистински архитектонски чуда, а сега добива уште еден објект наречен Hudson Yards Tower, кој ќе нуди најдобар поглед на градот. Највисоката панорама на градот ќе ја нуди новиот објект Hudson Yards Tower кој е уште познат под името Edge. Раскошниот облакодер е …

Најубав поглед: Њујорк добива стаклен облакодер повисок од Емпајер Стејт Read More »

Променливо облачно, со сончеви периоди


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до осум, а дневната од 12 до 20 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец.  Утринската температура …

Променливо облачно, со сончеви периоди Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Можеби ќе ви биде тешко да ја напуштите удобноста на својот мек кревет и да се впуштите во извршување на обемните задачи, но понесени од некој сладок глас или симпатија, ќе ја ставите на себе најубавата насмевка и ќе се спремите за љубов. Ах, пролет, колку убаво звучи тоа! Нежна размена со пријателите од …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Променливо облачно, со локален дожд


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до шест, а дневната од 11 до 19 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со дожд. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната …

Променливо облачно, со локален дожд Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Разбудена е необична страст, но ќе треба да обрнете внимание на она што ви го говорат менторите: понудете го сето знаење красејќи се со своите убави квалитети. Иницијативни, убави и раскошни, небесните тела ве поддржуваат при самореализацијата. Искористете ги скриените пораки кои што доаѓаат од секој агол. Будење. БИК: Во вас лежат сите таленти: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) По 5 години копање тунел, жители на кинеско село се поврзаа со светот


Селото Гуолианг, кое се наоѓа во Кина, со децении било отсечено од светот. Тоа се наоѓа на планината Таиханг и единствениот пат до него биле стрми скали. Околу 350 жители од ова изолирано место со години ги молеле надлежните да изградат пат кој би ги поврзувал со остатокот на светот. Бидејќи никој не ги слушнал …

(ВИДЕО) По 5 години копање тунел, жители на кинеско село се поврзаа со светот Read More »

(Видео) Туристи бегаа од голем ненадеен бран


Туристи на исланд панично бегаа кога дел од глечер се одрони и покрена голем бран. Стивен Мантлер, планински водач и сопственик на туристичката агенција „Хафјали“ го забележа целиот настан на камера. Додкеа туристите се воодушевувале на глечерот во националниот парк „Ватнајокул“ на истокот на Исланд, голем дел од глечерот се одрони и покрена голем бран …

(Видео) Туристи бегаа од голем ненадеен бран Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Зад вас се луѓе што може да имаат погрешни уверувања: интимни или професионални. Бидете многу внимателни и интуитивни во однос на животниот стил, а особено со новостечените познанства. Комплицираните ситуации ќе најдат начин да се разјаснат самите од себе, без оглед колку ќе треба да чекате. Нови договори. БИК: Месечината во Риби ви носи …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ден со шеговита нота, во кој е потенцирана вашата визионерска страна: точно разбирате како заемно растете со другите и ќе си дозволите да ве понесе фантазијата. Промени во комуникативниот сектор и сега треба да сте фер и непристрасни во својот однос со пријателите и роднините. Обидете се да штедите повеќе. БИК: Напорниот викенд останува зад вас, …

Хороскоп: што велат ѕвездите за денес Read More »

Милијардерот Ричард Бренсон ја открива тајната: Работата од дома ја зголемува продуктивноста


Милијардерот Ричард Бренсон, основач на технолошката компанија „Вирџин Груп“, на своите колеги им ја откри тајната за поголема продуктивност, но и задоволството на вработените, а станува збор за флексибилни услови за работа. До тоа сознание, дошол кога и самиот барал работно место, кое нуди такво работно време, со можност работниците да го прилагодат својот распоред …

Милијардерот Ричард Бренсон ја открива тајната: Работата од дома ја зголемува продуктивноста Read More »

Анѓушев: Инвестицијата во фотоволтаици се исплаќа за пет до осум години


Очекувам многу заинтересиран инвеститори за фотоволтаични централи и ги охрабрувам сите што сакаат да инвестираат во фотоволтаични централи тоа да го направат, бидејќи со овој модел и цени инвестицијата се исплаќа за рок од пет до осум години, изјави вицепремиерот за економски прашња Кочо Анѓуше, одговарајќи на пратенички прашња во Собранието. Суштинска дезинформација во медиумите …

Анѓушев: Инвестицијата во фотоволтаици се исплаќа за пет до осум години Read More »

Литванец ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари


Евалдас Римасаускас од Литванија е обвинет дека ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари. Римасаускас со своите неименувани соработници испраќал лажни сметки од калифорниските технолошки гиганти и така во периодот помеѓу 2013 и 2015 година собрал 122 милиони долари. Римасаускас и соработниците се претставувале како „Куанта Компјутер“, хардверска фирма со седиште …

Литванец ги измамил Фејсбук и Гугл за повеќе од 120 милиони долари Read More »

Индија за време на воена вежба собори сателит во ниска орбита


Индија уништи сателит во ниска орбита за време на вежбата, рече индискиот премиер Нарендра Моди, чија земја стана четврта во светот што успеала да го стори тоа, по САД, Кина и Русија. „Нашите научници уништија сателит во ниска орбита, на оддалеченост од 300 километри“, рече Моди во телевизиското обраќање до нацијата, две недели пред почетокот …

Индија за време на воена вежба собори сателит во ниска орбита Read More »

Ако САД се откажат, Русија сама ќе ја одржува Меѓународната вселенска станица


Руската државна агенција за космички активности „Роскосмос“ планира да ја претстави програмата за истражување на Месечината во средината на оваа година и да ја одржува Меѓународната вселенска станица доколку Америка се повлече, рече директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин. „Програмата за истражување на Месечината ќе биде подготвена како дел од усвојувањето на новата верзија на рамката …

Ако САД се откажат, Русија сама ќе ја одржува Меѓународната вселенска станица Read More »

Заврши десеттиот „Робомак 2019“


Со финален натпревар во шест различни категории заврши десеттиот „Робомак 2019“, во рамки на Неделата на роботиката, што ја организираа студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). На натпреварот во Домот на АРМ биле квалификувани 22 од вкупно 29 екипи, соопштуваат од ФЕИТ. Победници на Робомак 2019 во различни категории се: за „Robotic …

Заврши десеттиот „Робомак 2019“ Read More »

Лозинки на корисници на Фејсбук биле видливи за вработените


Компанијата Фјесбук откри грешка во својата социјална мрежа која предизвика лозинките на стотици милиони корисници да бидат видливи на вработените во компанијата и соопшти дека проблемот сега е решен. При безбедносен преглед во јануари, Фејсбук утврдил дека лозинките се зачувани во читлив формат во однос на безбедносните процедури, но оти никогаш не биле видливи никому …

Лозинки на корисници на Фејсбук биле видливи за вработените Read More »

Црната кутија од Боинг 737 открива: Пилотот пред несреќата панично го прелистувал прирачникот


Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 кој падна на 10 март во Адис Абеба, кога загинаа 157 лица, покажуваат јасни сличности со падот на авионот од ист тип на индонезиската компанија „Лајон ер“ во октомври минатата година, кога загинаа 189 патници и членови на екипажот, објави во неделата етиопската министерка за сообраќај. …

Црната кутија од Боинг 737 открива: Пилотот пред несреќата панично го прелистувал прирачникот Read More »

ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра


Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата дека ги блокира рекламите на конкурентските компании на своите пребарувачи. Ова е трета казна за американската компанија во последниве две години. Антимонополскиот регулатор на ЕУ лани го казни „Гугл“ со …

ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра Read More »

Стартуваше „Недела на роботика“ на ФЕИТ


По повод десет години од организирање на манифестацијата „Робомак“ и 60 години од постоење на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), денеска се одржа свечено отворање на „Робомак 2019“ во организација на факултетот. Годинава, факултетот организира „Недела на роботика“ во чии рамки ќе се реализираат низа активности наменети за најмладите- учениците од основните училишта, …

Стартуваше „Недела на роботика“ на ФЕИТ Read More »

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи


– Фејсбук  ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет. Тоа траеше најмалку 12 часа во многу области низ целиот свет, со најголемо влијание во Северна Америка и Европа. Откако објави дека во средата имало проблем, Фејсбук остана …

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи Read More »