Репортажа: Исламабад е град во срцето на Англија


На само 60 километри југозападно од Лондон, главниот град на Англија, се наоѓа помало гратче по име Исламабад. Чудно звучи на прва, дека во срцето на Обединетото Кралство, во еколошка зелена зона, е изграден град кој го носи името на престолнината на Пакистан. Ако возите по автопатот од Лондон кон Тилфорд, ќе ги забележите сообраќајните …

Репортажа: Исламабад е град во срцето на Англија Read More »

Гостиварец дизајнер на електрично возило за средната класа


Тетово – Познатата канадска автомобилска компанија „Електра“ следното лето треба да започне со производство на суперавтомобил на електричен погон, со дизајнерски потпис на младиот гостиварец Михаел Меркрел. Тој дизајнира во 3Д-техника. Како што вели Мерклер, кој со дизајн на возила се занимава од својата 14-годишна возраст, конечниот дизајн е одобрен, а новиот автомобил ќе биде најевтиниот …

Гостиварец дизајнер на електрично возило за средната класа Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Можеби сметате дека не постои повеќе ништо што би ве изненадило и го гледате светот како да е фатаморгана: не знаете дали камилите што чекорат на пустинскиот песок се оддалечуваат или приближуваат, а тоа ве фрустрира. Бидете подготвени да вложите искрен напор во романтичните односи и направете мала жртва. БИК: Во екот на летото …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Кавадарци ќе избира најбрз келнер


Кавадарци ќе избира најбрз келнер во рамките на годинешнава манифестација „Тиквешки гроздобер”, информираа денеска од Службата за односи со јавноста при општината. Ги повикаа сите угостителски објекти да земат учество во трката со келнери, која традиционално се организира за време на стопанско културниот и туристички настан. – На забавен начин да откриеме во кој угостителски …

Кавадарци ќе избира најбрз келнер Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Иако можеби чувствувате некаков вид на рестрикција, денес ќе успеете да се опуштите малку: кога станува збор за работите на срцето, бидете инвентивни и покажете го својот шарм и спонтаност. Најдобро ќе биде целосно да им се отворите на саканите, а проблемите и потешкотиите да ги оставите во минатото. Започнете нови диети. БИК: Доаѓате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Минувате низ мистериозни времиња, како да сте во продавница со ориентални ќилими и сега треба да го одберете оној кој што ќе ве одведе на вистинското место: подготвени за сериозна работа, им обрнувате внимание на сите мали дневни ритуали. Довршете го она што е веќе започнато и фокусирајте се на утрешниот ден. БИК: Конечно …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Галерија) Хамбург: Живот како летување


Иако кај нас асоцијација за море се земји како Грција, Турција или Шпанија, неверојатно доживување е да се потроши некој ден од одморот во град далеку на север, во Германија – во Хамбург. Во непосредна близина на две мориња, Северно и Балтичко, на делтата на реката Елба која е една од најголемите во Европа и …

(Галерија) Хамбург: Живот како летување Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Уживате во топли чувства и симпатија, додека вниманието ви е фокусирано кон општествената сцена: амбициозни, но компулсивни, ќе треба да го корегирате своето однесување. Не постои реална причина за недоверба, иако состојбите укажуваат дека треба да сте резервирани: ако не верувате на работите на прв поглед, почекајте. БИК: Ова е среќен период, во кој …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

„Економист“ на Инстаграм објави „wow“ момент од Крушево


Светски познатиот медиум „Економист“ на официјалниот Инстаграм профил објави фотографија од небото над Крушево, каде се одржува 16-тото Светско првенство во параглајдерство. „Нашиот wow момент оваа сабота доаѓа од Северна Македонија каде се одржува 16-тото Светско првенство во параглајдерство“, напишаа од „Економист“. Профилот на „Инстаграм“ на „Економист“ е следен од 3,7 милиони луѓе. На полетувалиштето …

„Економист“ на Инстаграм објави „wow“ момент од Крушево Read More »

Научници произведоа водка во Чернобил со цел да ја подобрат економијата


Англија/ Русија- Водка направена од житарки и вода од Чернобилската отуѓена зона, беше опишана како „најважното шише жесток алкохол во светот“. По катастрофата во Чернобилската нуклеарна централа во 1986, околу централата беше направена зона на отуѓеност во периметар од 4.300 квадратни километри. Вкупно 355.000 лица беа приморани да ја напуштат околината, а по несреќата голем …

Научници произведоа водка во Чернобил со цел да ја подобрат економијата Read More »

Какво дејство има музиката врз човековото здравје?  


Сте размислувале ли некогаш какво дејство има музиката врз човековото здравје и како таа може да се користи во терапевтски цели? Постојат докази за клиничко користење на одредени музички фреквенции или форми за да се подобри брзината на срцето, да се намали анксиозноста и да се подобри функцијата на мозокот, со што се зголемува способноста …

Какво дејство има музиката врз човековото здравје?   Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН:  Ова е период за интроспекција, иако планетраните влијанија се динамични и активни: треба да најдете начин да ја обновите својата духовна сила, со она што ве исполнува најмногу. Патувајте, дружете се со пријателите и споделувајте креативни идеи, кои набрзо ќе можете да ги испробате и да видите дали функционираат. БИК: Во прегратка на нежна …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Можеби денес ќе се разбудите порано, размислувајќи како е најмудро да постапите за да ги исполните желбите на вашето срце: еден дел од летото е веќе изминат, но сѐуште постојат работи кои што може да ги постигнете. Комуникација околу домашните потреби и нови љубовни познанства: излезете со пријателите. БИК: Денес сте среќни бидејќи успевате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Со силни страсти и емоции, внимавајте да не направите избрзани чекори: добро разбирате како се испреплетуваат спритуалните и материјалните сили, а тоа е инцијалната сила која што го креира светот. Сакате да ја смените монотоната рутина и веќе се гледаат позитивни шанси на професионален план. БИК: Интензивни планетарни влијанија, кои што ќе ве научат …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Летечки контејнери


На Фејсбук страницата „Не биди ѓубре“ секојдневно се објавуваат фотографии од расфрлани отпадоци, од преполни контејнери или ѓубре околу нив. Денеска се појави пост со фотографија од контејнер полн со надувани балони. „Победникот за денеска“ – коментира објавувачот. Секако, дел од коментарите се во насока на тоа дека овие гумени балони ќе се распаѓаат на …

Летечки контејнери Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Секој го носи својот крст, па така и вие пријатели ги носите последиците од своите одлуки: можеби ќе се соочите со провокативна ситуација или агресивен одговор. Како и да е, се чини дека никој не сака да ги признае своите грешки и ако сакате да не направите избрзани заклучоци, дистанцирајте се себе си на …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

По 97 години од откривањето: Прва реставрација на позлатениот саркофаг на Тутанкамон


Египет- За првпат по откривањето на гробницата во 1922 година во Египет започна реставрација на познатиот позлатен саркофаг на Тутанкамон. Реставрацијата почна на средината на јули, откако саркофагот беше пренесен во Големиот египетски музеј во Каиро од Долината на кралевите во Луксор, јужен Египет.Се очекува реставрацијата да трае осум месеци. Станува збор за уникатен историски …

По 97 години од откривањето: Прва реставрација на позлатениот саркофаг на Тутанкамон Read More »

(Галерија) Палата Сансучи: Спокојот во германскиот Версај


Речиси неверојатен спокој и тишина владеат во паркот Сансучи во Постдам, домот на последните пруски кралеви меѓу кои и најголемиот – Фридрих Велики, по кој се именувани повеќе улици и други јавни објекти низ Германија. „Сансучи“ во превод значи „без грижа“, а тоа и била целта на големиот пруски крал кога посакал да ја гради …

(Галерија) Палата Сансучи: Спокојот во германскиот Версај Read More »

Синот го пријавил в полиција: Поминал на црвено, два пати


Еден петгодишник во Вирцбург ја повикал полицијата и го пријавил таткото затоа што со автомобил во два наврати поминал на црвено светло на семафор. Детето се јавило на телефонот за итни случаи за да се пожали на таткото. Чуварите на редот веднаш се јавиле на телефонот од кој било ѕвонето, разговарале со таткото и побарале …

Синот го пријавил в полиција: Поминал на црвено, два пати Read More »