(ВИДЕО) Најсилниот човек во Косово со нов рекорд, ни автомобилот не може да го извлече


Бујар Мули е познат како најсилниот човек во Косово, кој постигна нов личен рекорд. На тој не му можеше ништо автомобилот на кој беше врзан и се обидуваше да го извлече. Мули остана доследен до крајот, обезбедувајќи си себеси нов рекорд.

Пиењето вода клучно за здравјето, актуелна дилемата дали од шише или од чешма


Пиењето вода е клучен фактор за одржување добро здравје. Водата ја зголемува енергијата на телото, го подобрува варењето на храната, го забрзува метаболизмот, помага при ослободување на токсините…Честопати кога станува збор за здравјето се поставува прашањето која вода за пиење има подобар квалитет – водата од чешма или таа во шишиња, што се продава на …

Пиењето вода клучно за здравјето, актуелна дилемата дали од шише или од чешма Read More »

Ураганите како метеоролошка појава


Додека ураганот Дориан беснее над Бахамите во југоисточните американски држави Флорида, Џорџија и Јужна Каролина се евакуира населението. Поради налетот на Дориан американскиот претседател Доналд Трамп претходно прогласи вонредна состојба на САД. Тоа е ураган од петта категорија – што значи дека може да предизвика катастрофални нивоа на уништување, Но, Флорида во септември 2017 година …

Ураганите како метеоролошка појава Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Одвреме-навреме со здобивате со инспирација, која што потоа треба да ја остварите во дневната рутина: обрнете внимание на комуникацијата во непосредната околина, ако сакате да ги искористите овие поволни влијанија. Потребно е да ја имате на ум крајната цел ако сакате да ја смените реалноста: скриени пораки од сите страни. БИК: Денес се откривате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Условите бараат да се погледнете себеси низ очите на другите, а најдобро ќе биде ако ја покажете својата решителност, храброст и дисциплина: на тој начин нема да оставите погрешна импресија за самите себе и ќе успеете да загосподарите со ситуацијата. Доведете ги размислувањата и постапките во баланс и креирајте ја својата реалност. БИК: Следете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Исцелителните својства на медот


Се вели дека секоја куќа треба да има неколку важни продукти, од кои што еден е медот поради своите силни лековити својства. За него знаеме дека е производ од пчелите, кои што го собираат нектарот на цветните билки, а го складираат во саќето, од каде што можат повторно да се хранат и да ги хранат …

Исцелителните својства на медот Read More »

Хакиран налогот на извршниот директор на Твитер


Налогот на извршниот директор на Твитер, Џек Дорси вчера беше хакиран и од него беа испратени расистички и вулгарни пораки до неговите 4,2 следбеници. Меѓу пораките што Твитер по 30 минути ги отстрани беше напишано и „Хитлер е невин“. Твитер соопшти дека е покрена истрага.

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Динамиката расте и имате чувство дека луѓето се во постојан натпревар, а сѐ што би сакале самите е да најдете време за себе и да појдете некаде на пат околу светот: замислете си како да сте во Париз и седите во некоја цветна градина. Убаво чувство, зарем не? Продолжете со ова темпо и споделете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Соочени со крупни промени, денес зрачите со необичен магнетизам: она што ги заплашува другите, нема никакво влијание врз вас и ќе се завземете сѐсрдно за своите љубени сакајќи да им помогнете на некој начин. Фокусирајте се на најпрактичните области и не злоупотребувајте го авторитетот: полека ги добивате саканите признанија. БИК: Денес не е добро …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Планинари освоија врв на Алпите и запеаја „Од Вардара па до Триглава“


Планинари од поранешните југословенски републики овој месец организираа поход кон врвовите на Доломитите, а нивното успешно искачување го прославија со спонтано пеење на стиховите „Од Вардара па до Триглава“. Откако планинарите се искачија на врвот Пиз Бое, кој е висок 3.152 метри, заечи песна на планинарите од Македонија, Словенија, Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина …

(ВИДЕО) Планинари освоија врв на Алпите и запеаја „Од Вардара па до Триглава“ Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Динамични и храбри, сакате да им помогнете на другите со своја иницијатива имајќи добро чувство за такт и дипломатија: ваквиот став ќе ве направи популарни и ќе успеете да воспоставите нов ред во својата средина. Консултирајте се со поискусните и направете нови и трајни договори. БИК: Сега е време практично да го аплицирате своето …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Станувате свесни за сите оние фини детали кои што го чинат животот побогат: како да работите на огромна таписерија со раскошен приказ. Подготвени сте за разбирање на комплексните теми и повторно сте во водечка позиција: изразете го своето мислење за некоја деликатна тема на дипломатски начин и успорете го темпото. Нови информации. БИК: Доаѓате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Спротивностите се изедначуваат, додека размислувате како да постигнете договор во областа на домот: со пријателско однесување можете да ги надминете и најупорните опоненти и да излезете како победник. Останете елегантни и не дозволувајте да бидете обременети од ситни и неважни работи: се враќате на првичната идеја. БИК: Денес ќе треба да се служите со …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Го започнувате денот со нагласени емоции, кои ако не ги зауздите би можеле да ве одведат во погрешен правец: нека не ве заведува светкавиот изглед на работите и избегнувајте ситни кавги и докажувања. Работите ќе се одвиваат како да сте на рингишпил и еден момент сте горе, а потоа веднаш долу: бидете рационални. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ е и врвен пијанист?!


Руската пијанистка Лола Астанова објави видео на својот инстаграм-профил на кое се гледа како најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ свири на клавир. „Ова е резултатот после само еден час. Искрено, мислам дека оваа песна никогаш не звучела посоодветно“, гордо напиша Лола под видеото. Секако, Лола свиреше, што ќе се открие на крајот од видеото, …

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ е и врвен пијанист?! Read More »

Хромотерапија: Како да се излечиме со помош на боите и светлината


Кога станува збор за алтернативната медицина, не може да не се сетиме и на Хромотерапијата, која што е метод на третман при што се користи видливиот спектар на бои и светлината за да се лекуваат различните типови на заболувања. И ова е стар вид на пракса која што доведува до хомеостаза, односно до релативен баланс …

Хромотерапија: Како да се излечиме со помош на боите и светлината Read More »

НАСА ги истражува првите обвинувања за криминал во вселената


НАСА ги истражува наводите против астронаутка која наводно пристапувала до банкарската сметка на својата сопруга од Меѓународната вселенска станица. Тоа може да биде прво обвинување за кривично дело сторено во вселената. Ен Меклејн призна дека пристапувала на сметката на својата разведена сопруга, но изјавила дека не сторила ништо лошо, објави Њујорк Тајмс. Нејзината сопруга Сем …

НАСА ги истражува првите обвинувања за криминал во вселената Read More »

САД: Силен град уби повеќе од 11.000 птици


Силен град уби повеќе од 11.000 птици на 11 август, кога таа временска непогода ја погоди областа северозападно од Билингс, најголемиот град на американската држава Монтана. Според соопштението за медиуми на биологот Џастин По се проценува дека околу четвртина од птиците на езерото се повредени или убиени. Околу пет проценти од преживеаните патки и третина …

САД: Силен град уби повеќе од 11.000 птици Read More »

Осумдесет и едногодишна Гркинка ќе се обиде да влезе во Гинисовата книга на рекорди


Сега, на 81 година, решив да исполнам еден мој стар сон, вели Анастасија Геролимату, од грчкиот остров Кефалонија, која денеска ќе се обиде да влезе во Гинисовада книга на рекорди, поминувајќи 18 наутички милји со едрење на даска, jави МИА од Атина. Таа потенцира дека е аматер во спортот со кој се занимава веќе 41 …

Осумдесет и едногодишна Гркинка ќе се обиде да влезе во Гинисовата книга на рекорди Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Пред вас се значајни промени, кои што ќе траат следните две години: можеби нема да биде лесно и уште од сега чувствувате дека ќе треба да се работи напорно и истрајно, дури и кога ќе ви биде здодевно. Овој викенд сте по малку тажни и се соочувате со ситни здравствени проблеми. Обрнете поголемо внимание …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »