Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ова е ден за интроспекција и првиот дел драстично се разликува од вториот: размислете како е најдобро да го споделите своето искуство и знаење со светот. Можеби ќе треба да сте поумерени, скромни и резервирани, но нека не ве загрижува тоа: побарајте поддршка кај некоја авторитетна и искусна личност и останете трпеливи. БИК: Желбата …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Се извлекувате бавно од креветот, како сирена од морската шир која што е подготвена да превземе човечка форма: ова е ден со бавно темпо, во кој што правите искрени напори да заблескате на работен план. Бидете истрајни и разберете ја моќта која што ви е дадена. Купете си нешто убаво и оддолжете им се …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Во Мексико на две лица им е дозволена употреба на кокаин во рекреативни цели


Суд во Мексико дозволи право на рекреативна употреба на кокаин на две лица, што е прв таков случај во таа држава. Како што соопшти организацијата „Мексико обединето против злосторствата“, судот им дозволил да поседуваат, да носат и користат кокаин, но не и да продаваат. Организацијата која се бори за завршување на „војната против дрогата“ во …

Во Мексико на две лица им е дозволена употреба на кокаин во рекреативни цели Read More »

„Фејсбук„ и „Инстаграм“ најпопуларни социјални мрежи кај Македонците


Во државава има 1,1 милион корисници на социјалната мрежа Фејсбук, за сто илјади повеќе во однос на минатата година, а повеќе од половина милион или 540 илјади лица се приклучени на Инстаграм. Според податоците на специјализираниот сајт statista.com, од регистрираните 1,58 милиони корисници на интернет во државава, две третини се активни на некоја од социјалните …

„Фејсбук„ и „Инстаграм“ најпопуларни социјални мрежи кај Македонците Read More »

Доналд Трамп по десетти пат дедо: Се роди внуката Каролина


САД– Американскиот претседател Доналд Трамп (73) стана дедо по десетти пат.  Неговиот син Ерик, од бракот со Ивана Трамп, и сопругата Лара добија ќерка Каролина. Двојката го има и синот Ерик Лјук (1). Синот Доналд помладиот со својата екссопруга има пет деца, а ќерката Иванка –три. Трамп е татко на пет деца од три брака.

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес влегувате неподготвени во рингот: како да сакате да изгасите пожар со само една чаша вода во рацете. Ќе треба да го смените темпото и да работите вредно во текот на денот, а ако сакате да направите долготрајни промени, потребно е правилно да ги адресирате работите. Започнува период на адаптација и служба. БИК: Успевате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Врвна архитектура: Дубаи ќе добие уште 10 топ хотели


ОАЕ– Хотелите во Дубаи се меѓу најлуксузните и најекстравагантни на светот. Архитектурата се меша со фантазијата, невозможното со возможно, никој не прашува за пари, сите се натпреваруваат со дизајнот. Годинава во ОАЕ се отвараат 10 топ хотели.    

НАСА: На Гренланд има доволно мраз за да го зголеми нивото на морињата за 7,5 метри


САД – Американската вселенска агенција НАСА постави на Гренланд база за својата научна програма ОМГ (Oceans Melting Greenland – Oceani tope Grenland). Океанографите на НАСА таму не истражуваат само колку високите температури на воздухот влијаат врз топењето на мразот, туку и какво влијание на тоа има се потоплиот океан кој одоздола го топи глечерот. На 2 …

НАСА: На Гренланд има доволно мраз за да го зголеми нивото на морињата за 7,5 метри Read More »

Есенцијални масла и ароматерапија


Веројатно сте чуле за терминот ароматерапија, кој означува користење ароматски билки со цел да се дојде до ментална и физичка благосостојба. Тие најчесто се користат со инхалација, во вид на купки или како масла што се користат за масажа како дел од алтернативната медицина, која веќе е прифатена гранка на конвенционалната медицина. Ароматерапијата, исто така, …

Есенцијални масла и ароматерапија Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Работите се по малку тесни во вашиот личен сектор, но колку пати и да паѓате, успевате повторно да застанете на своите нозе и да се надевате. Имате убави и креативни идеи, кои ќе причекаат ден или два, додека да добијат конкретна форма: најдете време да им помогнете на другите и да направите пауза за …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Пад на профитот на најголемиот светски производител на дијаманти


Нето профитот на руската компанија „Алроса“, најголемиот светски производител на дијаманти, во првите шест месеци од годината забележа пад за 36 отсто и изнесува 37,5 милијарди рубљи (560,56 милиони долари). Нето профитот на компанија за вториот квартал на 2019 година е намален за 44 проценти во однос на претходниот квартал и за 47 отсто во …

Пад на профитот на најголемиот светски производител на дијаманти Read More »

Французи како сувенир „земале“ 40 килограми песок од Сардинија


Француска двојка, во чиј автомобил пронајдени се 40 килограми песок од Сардинија, може да биде осудена на шест години затвор. Тие тврдат дека песокот сакале да го однесат во својот дом како сувенир и оти не знаеле дека прават прекршок. Познатиот бел песок од Сардинија се смета за јавно добро и е строго забрането да …

Французи како сувенир „земале“ 40 килограми песок од Сардинија Read More »

Што сè може бесплатно да се види во Лондон


Главниот град на Англија е меѓу најскапите градови за живеење на Стариот Континент, но нуди многу туристички атракции кои може да ги посетите бесплатно. Лондон е еден од ретките градови каде што сите државни музеи, галерии и културни центри не наплаќаат влез за посетители. Може да ги погледнете сите постојани поставки во објектите од овој …

Што сè може бесплатно да се види во Лондон Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Преголемото размислување ве спречува да дејствувате исправно: денес откривате дека големите планови не значат ништо, ако немаат практична примена. Секако, тие треба да им служат и на вашите најблиски, со кои што се договарате како да ја смените рутината и да го подобрите животниот стандард. Отворете ги очите и немојте да сте суетни. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Ова е период кога најмногу би ги посматрале облаците како се движат на небото, размислувајќи за подлабоките причини на нештата, но можеби ќе бидете повикани да го дадете својот глас или мислење за некоја важна тема: комуницирајте лесно и спонтано и ќе привлечете внимание на некоја пожелна личност. Успех. БИК: По малку поспани и …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи


Русинките во иднина ќе можат да работат како возачи на камион, машиновозачи, морнари, соопшти руското Министерство за труд откако го ревидира списокот на професии кои се забранети за жените во Русија. Претходната листа содржела околу 400 забранети занимања за жените, што подрзбира тешка работа или се поврзани со опасни услови, но сега се останати само …

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи Read More »

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“


Вкупно 3,322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на американската вселенска агенција. Мисијата ќе биде во 2020 година, а одобрените имиња ќе бидат вметнати во микрочип што ќе се монтира на роверот „Марс 2020“. Лансирањето кон црвената …

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“ Read More »

Инстаграм воведува функција за обележување лажни вести


САД– Инстаграм воведува функција за пријавување и обележување лажни вести. За да се пријави одредена содржина, ќе треба да кликнете на трите точки во горниот десен агол и да обележите „несоодветно“ или „лажно“, коешто се однесува на објавата. Содржината може да биде означена како лажна вест, по проверка на тимот на Инстаграм задолжен за тоа. …

Инстаграм воведува функција за обележување лажни вести Read More »

Вертикален град изграден во Лондон


Доколку се најдете во поширокото централно подрачје на Лондон, од секој агол ќе може да ја забележите највисоката зграда во Западна Европа. Некому му личи на врв од наострен молив, на други на модерно верзија на Ајфеловата кула. Сепак, „Шард“ има свој уникатен архитектонски изглед. Покрај многубројните туристички атракции што ги нуди Лондон, овој необичен …

Вертикален град изграден во Лондон Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Конечно може да се каже дека денес ќе здивнете и ќе успеете да ја избалансирате својата енергија: прекрасен ден кога станува збор за работите на срцето. Луѓето ви се восхитуваат и знаете како да им помогнете на пријателите: нешто ќе остане тајна, бидејќи имате право на тоа. Зрачите со необичен шарм и интелигенција. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »