„Луси“ на НАСА ја почна историската истражувачка мисија на астероидите – тројанци


Тројанците се астероиди кои орбитираат околу Сонцето пред и зад Јупитер и се движат еден по друг Вселенското летало „Луси“ на НАСА во саботата ја започна мисијата да ги истражи астероидите на Јупитер. Лансирана со ракетата Атлас В од Кејп Канаверал, Флорида, „Луси“ тргна во 12-годишна мисија, за време на која ќе помине речиси 6,5 …

„Луси“ на НАСА ја почна историската истражувачка мисија на астероидите – тројанци Read More »

Џенифер Гејтс се омажи со Најел Насар на нејзиниот ранч од 16 милиони долари


САД- Џенифер Гејтс (25) , ќерката на еден од најбогатите луѓе во светот, ко-основачот на „Мајкрософт“ и филантроп, Бил Гејтс- се омажи со егиептскиот професионален јавач на коњи Најел Насар на нејзиниот ранч во Норт Салем вреден 16 милиони долари долари. Џенифер беше фотографирана како позира со деверуши во венчаница вчера на нејзиниот ранч од …

Џенифер Гејтс се омажи со Најел Насар на нејзиниот ранч од 16 милиони долари Read More »

Во Франција три дена се трага по „голема мачка“


Од 13 октомври „голема мачка“е на слобода во Па-де-Кале, а властите одобрија нејзина елиминација, јави дописникот на МИА. Префектурата на Па-де-Кале вчера одобри да се застрела животно што се бара од 13 октомври. Според оставените траги се претпоставува дека е „голема мачка или диво животно“. Властите соопштија дека никој досега не пријави исчезнување на диво …

Во Франција три дена се трага по „голема мачка“ Read More »

Уште едно италијанско село продава 250 куќи по едно евро


Уште едно италијанско село нуди домови по симболични цени со цел да привлече нови жители, а овој пат тоа е селото Пратола Пелиња, оддалечено околу 150 километри од Рим. Во ова село, властите продаваат околу 250 домови по едно евро со надеж дека ќе привлечат нови жители да ги реновираат и да живеат во нив. …

Уште едно италијанско село продава 250 куќи по едно евро Read More »

Арктичка лисица испешачила од Норвешка до Канада


Кога норвешките научници од Норвешкиот поларен институт пред две години обележаа 50 арктички лисици со алки за следење на нивните движења на мразот, тие не очекуваа дека ќе бидат сведоци на епско патување. Една лисица за 76 дена го премина патот од норвешкиот остров Шпицберген до островот Елешмер кој припаѓа на канадската територија Нунавут. Ова …

Арктичка лисица испешачила од Норвешка до Канада Read More »

Хабл пронајде водена пареа во атмосферата на Јупитеровата месечина Европа


Користејќи го вселенскиот телескоп Хабл, астроном открил водена пареа во атмосферата на Јупитеровата месечина Европа Астрономите долго време се сомневаа дека под ледената површина на Европа постои огромен океан со вода. Ова доведе до тоа Европа, една од 76 месечини околу Јупитер, да се смета за едно од најверојатните места во Сончевиот систем, освен Земјата, …

Хабл пронајде водена пареа во атмосферата на Јупитеровата месечина Европа Read More »

Бил Гејтс ја мажи најстарата ќерка-семејството се собра во Њујорк


САД-  Бил Гејтс (65) е подготвен да ја испрати најстарата ќерка до олтарот. Милијардерот ко-основач на Мајкрософт беше виден како пристигнува во Њујорк  пред свадбата на Џенифер (25) со Најел Насар (30) викендов. Бил беше фотографиран како се смее додека излегува од хеликоптер заедно со членовите на семејството. Неговото пристигнување дојде еден ден откако Џенифер …

Бил Гејтс ја мажи најстарата ќерка-семејството се собра во Њујорк Read More »

Фановите на Бонд може да ја изнајмат вила Флеминг во која се роди 007


САД- Во чест на 25 -та филмска адаптација на франшизата за Џејмс Бонд, Airbnb им дозволува на обожавателите на славниот лик да го изнајмат домот во која се роди славната приказна за 007. Сместена на Јамајка, Флеминг Вила е именувана по Јан Флеминг, авторот зад легендарните романи за Џејмс Бонд . Тука плодниот писател напиша …

Фановите на Бонд може да ја изнајмат вила Флеминг во која се роди 007 Read More »

Викенд хороскоп


ОВЕН Ова е време за наградување разговори и размена на идеи. Имајте на ум дека Меркур е ретрограден уште три дена, па би можеле да ги преиспитате одлуките што ги донесувате сега. Најдобро е да оставите некои важни работи настрана за подоцна. Обидете се да барате инспирација од саканата личност, бидејќи некој би можел да …

Викенд хороскоп Read More »

Скандал во Англија: 43.000 луѓе добиле погрешни резултати од тестирање на Ковид-19


Во една лабораторија во Англија било прекинато тестирањето на коронавирус, откако дошло до сомнеж дека 43.000 луѓе можеби добиле неточни резултати на тестовите. Покрената е истрага веднаш штом се појавиле информациите за луѓе кои добиле негативни резултати од ПЦР тестот во лабораторија во Вулверхемптон, откако претходно биле позитивни на уредот со кој се спроведува тестирање. …

Скандал во Англија: 43.000 луѓе добиле погрешни резултати од тестирање на Ковид-19 Read More »

„Надреалниот“ стаклен мост во Кина е повеќе од реален


Стаклениот мост  Руји во кинеската провинција Џеџанг многу брзо стана туристичка атракција што ја виделе повеќе од 200.000 посетители. Инспирацијата за изградба на мостот лежи во кинескиот симбол на среќата руји. Мостот е делумно направен од стакло, се наоѓа 140 метри над земјата и се состои од три брановидни мостови. Дизајниран е да се вклопува …

„Надреалниот“ стаклен мост во Кина е повеќе од реален Read More »

Пред 104 години била погубена Мата Хари


Маргарет Гертруда Зеле, холандска егзотична танчерка и забавувачка, попозната како Мата Хари, била убиена на денешен ден, 15 октомври 1917 година, како германска шпионка во Првата светска војна. Родена во Леуварден на 7 август 1876 година мата хари пораснала во богато семејство и посетувала учителско училиште, но била протерана кога имала 16 години поради односи …

Пред 104 години била погубена Мата Хари Read More »

Му дадоа снајпер в раце на робот – стручњаците ужаснати


„Ги опремивме САД и наштие сојузнички специјални сили со најновите иновации“, објави „Гоуст роботикс“ во твитот со фотографија од четвороножен робот опремен со снајперска пушка. Пушката под назив SPUR ја произведе компанијата „Сворд интернационал“, која се занимава со производство на оружје, а ја опишува како „автопатски управувана пушка за специјални цели“. „SPUR е направена да …

Му дадоа снајпер в раце на робот – стручњаците ужаснати Read More »

Сликата на Бенкси на аукцијата продадена за над 20 милиони евра


Англија – Делумно искинатата слика на британскиот уличен „скриен уметник“ Бенкси е продадена за 18,5 милиони фунти (нешто над 21,8 милиони евра), на наддавањето во аукциската куќа „Сотби“ во Лондон.   Уметничкото дело „Љубовта е в ѓубре“ му го донесе рекордниот хонорар на уметникот, пренесе ДПА. Сликата, инаку првично насловена „Девојчето со балон“, се најде на …

Сликата на Бенкси на аукцијата продадена за над 20 милиони евра Read More »

„Булгари“ го шири италијанскиот луксуз во САД и со хотелите-ги отвара два


САД– „Булгари“ и додава уште еден скапоцен камен во својата преполна колекција хотели и одморалишта. Самоопишаниот „златар на гостопримството“ штотуку потпиша договор со сопственикот и инвеститорот Гери Сафади за ново луксузно одморалиште во Лос Анџелес. Лоциран на 33 хектари во живописните планини Санта Моника, Булгари Ресорт Лос Анџелес треба да се отвори во 2025 година и …

„Булгари“ го шири италијанскиот луксуз во САД и со хотелите-ги отвара два Read More »

Благотворните дејства на мандарините


Сезоната на мандарини почна, па лекарите и познавачите советуваат ова вкусно овошје да се јаде секој ден. Пред сѐ, затоа што се богати со витамините А, Б и Ц, со калиум, фолна киселина, магнезиум, калциум и железо,  а сето тоа го зајакнува имунитетот и штити од настинка и грип. Доколку, пак, имате проблеми со варењето …

Благотворните дејства на мандарините Read More »

Оваа храна не се подгрева во микробранова печка! Создава опасни хемикалии


Микробрановата ни го олеснува животот кога станува збор за загревање на оброците, но има работи што никогаш не треба да се ставаат во неа. Секоја храна што содржи производи од месо – можеби пица, некое пециво или сос од шпагети – не треба да се најдат во микробранова печка. Сувомеснатите производи содржат хемикалии кои не …

Оваа храна не се подгрева во микробранова печка! Создава опасни хемикалии Read More »

Капетан Кирк највозрасната личност во Вселената


САД– Вилијам Шетнер мина 11 минути во ракетата на вселенската агенција „Блу oриџин“ во земјината Орбита. Славниот капетан Кирк – иконата на „Ѕвездени патеки“, вчера стана највозрасниот човек што отишол во Вселената. – Секој треба да го направи ова, беше неверојатно!, рече канадскиот глумец по враќањето на Земјата.   Официјално, не е соопштено дали Шетнер …

Капетан Кирк највозрасната личност во Вселената Read More »

Американската пчела e на работ на истребување


Неверојатен пад на популацијата на тн. американски пчели е забележан последниве две десетлетија. Губењето на живеалиштето, болестите и пестицидите се главни причини за исчезнување на овие инсекти, а тие се главни опрашувачи за домати, дињи, пиперки, јагоди и други битни култури. Истражувачите неодамна открија дека популацијата на овие пчели се намалила за 89 отсто за …

Американската пчела e на работ на истребување Read More »

Слика на Бенкси се очекува на аукција да се продаде за неколку милиони фунти


Англија – Делумно оштетено платно со едно од најпознатите дела на британскиот „скриен уметник“ Бенкси, се очекува денеска на аукција да се продаде за милиони. Делото – сега наречено „Љубовта е в ѓубре“, ќе биде понудено во аукциската куќа „Сотби“ во Лондон. Проценетата продажна цена на сликата, порано нарекувана и „Девојчето со балон“, е четири – …

Слика на Бенкси се очекува на аукција да се продаде за неколку милиони фунти Read More »