Најбогатото село во Хрватска: Сите селани поседуваат по еден мал крузер


Мештаните на малото приморско село Крила Јесенице, кое е лоцирано на половина пат од Омиш до Сплит, имаат вистинско богатство кое „лежи“ во море! Имено, тие се сопственици на флота од дури 180 мини-крузери, пишува хрватски „Јутарњи лист“, и наведува дека практично секој во селото вреди околу половина милион евра. Поновите крузери чинат повеќе од …

Најбогатото село во Хрватска: Сите селани поседуваат по еден мал крузер Read More »

Климатските промени предизвикуваат масовно изумирање на жабите


Болест што ја предизвикува ранавирусот е причина за масовно изумирање на жаби во Обединетото Кралство, јавија локалните медиуми. Испитувајќи живи жаби и користејќи податоци од Мет Офис и Проектот за смртност на жаби на Фроглајф, истражувачите откриле дека растечките температури во последните децении всушност одговараат на историските трендови на масовна смртност поврзана со болеста, пренесува …

Климатските промени предизвикуваат масовно изумирање на жабите Read More »

Сите мештани на хрватско село се милионери


Мештаните на селото Крила Јасеница, кое се наоѓа на половина пат од Омиш до Сплит, во хрватска, поседуваат вистинско богатство, кое лежи во морето. Имено, тие се сопственици на дури 180 мали крузери, пишува „Jutarnji list” и наведува дека ме,а ни еден кој вреди помалку од половина милион евра. Најновите чинат и повеќе од три …

Сите мештани на хрватско село се милионери Read More »

Луѓето не стануваат возрасни пред 30-тата година


Научниците тврдат дека е тешко да се дефинира кога точно некој човек станува возрасен. Истражувањата покажуваат дека луѓето не стануваат целосно „возрасни“ до 30-те години. Научниците кои се занимаваат со истражување на мозокот и нервниот систем, сметаат дека возраста во која некој станува возрасен е индивидуална. Истражување покажува дека мозокот на 18-годишник и понатаму минува …

Луѓето не стануваат возрасни пред 30-тата година Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Некаков вид промени на емотивен план, кои бараат од вас да се вложите сесрдно: ослободете се малку и имајте поголема верба во саканите. Иако се резервирани, тоа не значи дека не ве љубат. Најдете време за разговор и откријте што е приоритет: природата е опкружена со тајни, кои се откриваат во сопственото темпо. Без …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Период во кој што ве краси неверојатна флексибилност: што и да се случи, ќе имате воља да простите, да кажете некој љубезен збор и бидете широкогради. Месечината во Лав ќе ви отвори нови и прекрасни можности да се сретнете со креативни луѓе, кон кои ќе се однесувате смирено и објективно. Ова е период кога …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Затворен заливот во Тајланд каде што се снимаше филмот „Плажа“


Тајландскиот залив, кој по филмот „Плажа“ стана познат ширум светот, ќе остане затворен до 2021 година, бидејќи неговата флора и фауна се сериозно нарушени поради прекумерниот број посетители. Заливот Маја, на островот Фи Фи Ле, привремено беше затворен минатата година, а пред тоа секој ден го посетуваа до 5.000 луѓе. Како резултат на тоа, повеќето …

Затворен заливот во Тајланд каде што се снимаше филмот „Плажа“ Read More »

Васил Јанкула, лице со церебрална парализа со трицикл тргна во обиколка на државата


Дваесет и шестгодишниот Васил Јанкула од Ресен, лице со церебрална парализа, денеска го почна своето патешествие со трицикл да ја обиколи државата. Со тоа, како што рече, сака да помогне во подигнување на свеста кај лицата со посебни потреби да не седат дома, туку со упорност и работа можат да ги остварат своите цели. – …

Васил Јанкула, лице со церебрална парализа со трицикл тргна во обиколка на државата Read More »

(Видео) Топка ја погоди новинарката во глава во јавувањето во живо од „Месталја“


Известувањето покрај фудбалски терен во текот на загревање на играчите може да биде незгодно искуство, а тоа на сопствена кожа го почувствува новинарката на шпанската телевизија GOL пред натпреварот од полуфиналето на Европската лига меѓу Валенсија и Арсенал, одиграна во четврток вечер. новинарката се јавуваше во живо покрај теренот на стадионот кога еден играч од …

(Видео) Топка ја погоди новинарката во глава во јавувањето во живо од „Месталја“ Read More »

Соосновачот на Фејсбук: „Време е да го изгасиме!“


Крис Хјуз своевремено му помагал на Марк Закерберг да создаде голема социјална мрежа и познат бренд, но сега повикува на нејзино гасење. Во колумната која ја објави во “New York Times”, Хјуз вели дека Марк има “неверојатна моќ” и влијание во владите и дека е “време Фејсбук да се укине”. „Марк е добра, љубезна личност, …

Соосновачот на Фејсбук: „Време е да го изгасиме!“ Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Ден со динамични аспекти, кога ќе треба да внимавате на импулсивните нагони: ако навистина сакате да воспоставите пријателства, не инсистирајте на тоа, туку самите станете пријател. Не го мешајте квантитетот, со квалитетот. Поставете граници на својата страст и не заборавајте дека другите повеќе ќе уживаат ако ги забавувате. Потпрете се на искуството. БИК: Неверојатна …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Британската амбасадорка направи мекици за кралското бебе


Британската амбасадорка Рејчел Галовеј ја испочитува македонската традиција и денеска почести со мекици за раѓањето на кралското бебе, синот на принцот Хари и Меган Маркл. „Традиција е во повеќе места во Северна Македонија да се послужат мекици на третиот ден откако е родено бебето, за негово здравје и долговечност. Некаде се нарекуваат и ‘лангиди’, а …

Британската амбасадорка направи мекици за кралското бебе Read More »

Расправајте се на работа, ќе бидете поопуштени дома


Луѓето кои отворено ја изразуваат лутината и бесот во расправите се поздрави од оние кои го потиснуваат бесот и се повлекуваат од конфликти, тврдат истражувачите од Универзитетот во Мичиген. Тие анализирале податоци од 2.000 учесници во истражувањето на возраст од 33 до 84 години. Испитаниците кои чувствувале тензија и биле преплавени од негативни емоции кои …

Расправајте се на работа, ќе бидете поопуштени дома Read More »

Кавадарчанец доби седумка на лото, добивката половина милион евра


Кавадарчанец е добитник на речиси 500.000 евра откако ги погоди сите седум бројки во 5-тото коло на Лото7 што е најголемата лото-премија во историјата на Државна лотарија. Извлечените броевите 9, 11, 13, 21, 23, 25, 32 донесоа седумка вредна 29.293.930 денари. „Ова е до сега најголемата лото премија во историјата на Државна лотарија. Седумката во …

Кавадарчанец доби седумка на лото, добивката половина милион евра Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Месечината во Рак ве повикува да се откажете од нешто: дури и оние што чекаат дејствуваат на некој начин. Тоа се нарекува постојаност и сериозен респект. На работен план не дозволувајте да бидете извадени од колосек, туку потрудете се повеќе да се адаптирате на ситуацијата надминувајќи ги провокациите и ситните забелешки. БИК: Лојални и …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Лимузината на Путин од 140.000 евра „прошета“ низ Москва


Новата лимузина со подвижен покрив, наменета за претседателот на Русија Владимир Путин, беше провозена низ улиците на Москва. Тоа беше, всушност, генерална проба пред парадата по повод Денот на победата во Втората светска војна. Руското возило „аурус кабриолет” тежи шест тони, има В-8 мотор и во продажба ќе биде пуштено годинава. Ќе чини 140.000 евра. …

(Видео) Лимузината на Путин од 140.000 евра „прошета“ низ Москва Read More »

Kирковски со македонски рекорд во искачување на врвот Елбрус


Македонскиот алпинист Александар Кирковски го искачи највисокиот врв во Европа, Елбрус 5.642 за 5 часа 17 минути 30 секунди и се пласира на 14 место на скај-маратонот, а овој резултат претставува воедно и македонски рекорд. На планинската трка одржана вчера на масивот Кавказ во Русија, учествуваше и Дејан Тодевски кој оствари време од 5 часа …

Kирковски со македонски рекорд во искачување на врвот Елбрус Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Неколку аспекти покажуваат дека ви е потребна поголема слобода во интимниот живот: дали да останете со саканите или да појдете по сопствениот пат? Во исто време ги сакате и обете работи: за сега е најдобро да излезете и да прошетате и на тој начин ќе ја обновите својата сила и меморија. Надминете ја нервозата …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Словенија и Австрија се договорија Липицанерот да се најде на Листата на УНЕСКО


Словенија– Словенија и Австрија заеднички ќе работат за да може коњот Липицанер, како позната раса, да се најде на Листата на УНЕСКО за светско наследство, се договорија министрите за надворешни работи на двете земји, Миро Церар и Карина Кнајсел. Министрите потпишаа заедничка изјава за мултинационална понуда. Таа иницијатива ќе ја вклучи и Босна и Херцеговина, …

Словенија и Австрија се договорија Липицанерот да се најде на Листата на УНЕСКО Read More »

Милијардерот што ќе патува на Месечината пред банкрот


Јусаку Маезава, еден од најбогатите Јапонци и прв патник на туристичкиот излет на Месечината, продаван неколку уметнички дела кои ги поседува затоа што останал без пари. Маезава, кој е директор на онлајн модната продавница Зозо, тоа го објави на својот Твитер. Кога следбениците го прашале дали тоа значи дека е пред банкрот, одговори: „Да, никогаш …

Милијардерот што ќе патува на Месечината пред банкрот Read More »