Еди Јаку, „најсреќниот човек на светот“, почина во Сиднеј на 101 година


Австралија – Еди Јаку, кој го преживеал холокаустот, го мина остатокот од својот живот застапувајќи се за љубезноста, доблеста и толеранцијата, почина на 101-годишна возраст во Сиднеј. Приказната за самопрогласениот „најсреќен човек на Земјата“ останува култна, како едно од најпродаваните видеа од Австралија. Во него, тој раскажува приказни од неговиот живот како доброволец во Еврејскиот музеј …

Еди Јаку, „најсреќниот човек на светот“, почина во Сиднеј на 101 година Read More »

Кој е уметникот што ги слика илустрациите на лауреатите на Нобеловата награда


Оние кои што го следат објавувањето на добитниците на Нобеловата награда, сигурно забележале дека првите информации за нив се проследени со насликани портрети, а не со фотографии на лауреатите. Овие впечатливи цртежи се дело на Никлас Елмехед, портрет уметник кој ги слика лауреатите од 2012 година. На официјалниот твитер профил на Нобеловата награда привлече внимание …

Кој е уметникот што ги слика илустрациите на лауреатите на Нобеловата награда Read More »

Шаќири: Ќе бидеме единствена земја во регионот која го развива дигиталниот идентитет


Во банкарскиот и приватниот сектор веќе се развива дигиталниот идентитет, а во фаза на подготовка е и на порталот за електронски услуги, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири во Подгорица каде учествува на Дигиталниот самит на Западен Балкан. – Ќе бидеме единствената земја во регионот која ќе го развие дигиталниот идентитет. …

Шаќири: Ќе бидеме единствена земја во регионот која го развива дигиталниот идентитет Read More »

(Видео) Како правилно се перат фармерките? Стилистка изненадува со нејзиниот одговор


Стилистка Ранија изненадила со одговор, таа никогаш не ги става во вода! Стилистката на ТикТок со видео во кое објаснува дека фармерките никогаш не треба да се перат во вода. Повеќето од нас ги перат фармерките во машина, на постудена програма бидејќи знаеме дека топла вода може да ги уништи влакната и да им го …

(Видео) Како правилно се перат фармерките? Стилистка изненадува со нејзиниот одговор Read More »

„Блу ориџин“ ќе го лансира Капетан Кирк во вселената – следете го летот во живо


САД– Актерот Вилијам Шатнер заедно со уште тројца патници денес (13 октомври) ќе полетаат во вселената, соопшти компанијата „Блу ориџин“. Целото веленско патување и ќе се пренесува во живо преку Интернет. Шатнер, на 90-годишна возраст, е подготвен да стане најстарата личност што некогаш патувала во вселената, пренесе Ројтерс. Тој стана икона на поп културата со улогата на капетанот …

„Блу ориџин“ ќе го лансира Капетан Кирк во вселената – следете го летот во живо Read More »

Лек добиен од хималајска габа ги убива ќелиите на ракот


Молекула пронајдена во хималајска габа може да претставува огромен чекор напред во лекувањето пациенти од рак. Се работи за нов тип хемотерапија, заснована на „магична хемикалија“ која се покажа исклучително ефикасна како лек против рак. Лекот е наречен NUC-778, а го развија научниците од Универзитетот Оксфорд во соработка со британската фармацевтска компанија NuCana. Важен е …

Лек добиен од хималајска габа ги убива ќелиите на ракот Read More »

Принцот Хари и Меган Маркл вложија во инвестицискиот фонд „Етика“


САД – Војводата и војвотката од Сасекс влегоа сериозно во светот на финансиите, станувајќи партнери во фирма за одржливи инвестиции во Њујорк. Принцот Хари и Меган Маркл се приклучија на Фондот „Етика“, кој ги советува богатите клиенти како да ги вложуваат своите пари поодржливо, давајќи им приоритет на прашањата околу климатските промени и човековите права. Двојката веќе …

Принцот Хари и Меган Маркл вложија во инвестицискиот фонд „Етика“ Read More »

Статуата на Христос спасителот ја слави 90-годишнината


Познатата статуа на Христос спасителот, што се издига над Рио де Жанеиро вчера ја одбележа својата 90-годишнина со миса, песна, самба и бразилски традиционални напивки. Верската свеченост, првично планирана за во подножјето на огромната статуа, се одржа во катедрала во центарот на Рио, поради лошите временски услови. – Ние кариоките, жители на Рио, обично гледаме …

Статуата на Христос спасителот ја слави 90-годишнината Read More »

На Земјата ѝ се случува магнетна бура


Русија – Во Земјината магнетосфера синоќа започна магнетна бура, која постепено се интензивира и веќе го достигна своето средно ниво, се наведува на интернет-страницата на Рентген-астрономска лабораторија за Сонцето при Институтот за физика на Руската академија на науките. Според лабораторијата, сончева ерупција од среден опсег се случила на 9 октомври. Облакот сончеви честички што стигнуваат до Земјата …

На Земјата ѝ се случува магнетна бура Read More »

Принцезата Шарлин ја има последната операција во Јужна Африка, вели палатата


Монако- Принцезата Шарлин (43), сопругата на принцот Алберт Втори имаше уште една операција во Јужна Африка за време на нејзиниот повеќемесечен престој. Портпаролот на палатата за списанието „Пипл“ потврди дека кралицата ја имала „последната процедура“ во петокот пред да се врати во Монако. Претходно,  нејзиниот сопруг изјави за радиото РМЦ дека сопругата „ќе се врати …

Принцезата Шарлин ја има последната операција во Јужна Африка, вели палатата Read More »

„Блу Ориџин” го одложи вториот туристички лет во Вселената


 Американската компанија „Блу ориџин” на Џеф Безос го одложи вториот лет со туристи во Вселената, поради неповолни метеоролошки услови. Лансирањето на вселенскиот брод „Њу шепард” беше планирано за денеска, но тоа сега треба да се случи утре. На леталото ќе има четворица туристи. Меѓу нив е и 90-годишниот глумец Вилијам Шетнер, познат по улогата на …

„Блу Ориџин” го одложи вториот туристички лет во Вселената Read More »

На принцот Ендрју му е забрането да вечера со кралското семејство


Англија– Британското кралско семејство му забрани на војводата од Јорк, принцот Ендрју да јаде со својот постар брат – војводата од Велс, принцот Чарлс и други членови на семејството. Покрај тоа, војводата, кому му се суди за сексуален напад, на гозбата по повод празникот на полковниците на Армијата, беше замолен повеќе да не ја претставува …

На принцот Ендрју му е забрането да вечера со кралското семејство Read More »

Негативното го надминува позитивното на социјалните медиуми


Поверојатно е дека политичките објави на социјалните медиуми ќе станат вирални доколку во нив се критикуваат противниците, во споредба со оние што се поддржува колега со ист политички став, покажа британска студија. Аналитичарите од Кембриџ проучуваа речиси три милиони твитови и објави на Фејсбук од американските медиуми и политичари и открија дека оние во кои …

Негативното го надминува позитивното на социјалните медиуми Read More »

Без Хари и Меган-палатата Кесингтон со забава во чест на леди Дајана


Англија-Војводата и војвотката од Сасекс нема да летаат во Британија за да присуствуваат на забавата во чест на Дијана, принцезата од Велс, потврди Телеграф. Сасексите и нивните деца, Арчи и Лилибет, нема да бидат на прославата, на која ќе се соберат 100 гости во палатата Кенсингтон. Пријатели на покојната принцеза, вклучувајќи го и сер Елтон …

Без Хари и Меган-палатата Кесингтон со забава во чест на леди Дајана Read More »

Го намалува крвниот притисок и помага при импотенција


Цитрулин е состојка за која бодибилдерите знаат повеќе отколку луѓето кои страдаат од висок крвен притисок. Сепак, може да биде корисно и за едните и за другите. Имено, оваа амино киселина игра важна улога во таканаречениот циклус на уреа, при што нивото на амонијак се намалува и штетните материи се исфрлаат од телото. Се покажа …

Го намалува крвниот притисок и помага при импотенција Read More »

Многу брзо се им здосадува: 5 хороскопски знаци кои не се родени за заеднички живот


Некои луѓе едноставно не знаат како да функционираат во врска: тие се ладни, не се грижат за потребите на партнерот и се чини дека хороскопот е одговорен за тоа. Според астролозите, ова се знаци кои не се родени за љубов. Девица Тие едноставно се оперирани од емоции. Тие секогаш се водени од главата, а не …

Многу брзо се им здосадува: 5 хороскопски знаци кои не се родени за заеднички живот Read More »

Германската фабрика на „Тесла“ наскоро ќе ги произведе првите електрични автомобили


Првата европска фабрика „Тесла“ треба да ги произведе првите електрични автомобили за неколку недели. Со ова, Елон Маск го раздвижи европскиот пазар на автомобили и предизвика бес на лице место Сива гигантска фабрика од челик и бетон блеска меѓу дрвјата додека човек вози по автопатот. Кога Елон Маск ја објави изградбата на фабриката пред речиси …

Германската фабрика на „Тесла“ наскоро ќе ги произведе првите електрични автомобили Read More »

Фејсбук тврди дека отстранил проблемите што предизвикаа втор прекин на работата за една недела


Фејсбук ги отстрани проблемите што предизвикаа втор прекин на неговата работа оваа недела и им се извини на корисниците. Синоќа, Фејсбук, Месинџер и Инстаграм повторно станаа недостапни за корисниците во некои делови на светот. Според податоците на веб -страницата Downdetector, корисниците пријавиле прекини во работата на социјалните мрежи. Компанијата соопшти дека падот е предизвикан од …

Фејсбук тврди дека отстранил проблемите што предизвикаа втор прекин на работата за една недела Read More »

Повторно? Паднаа Фејсбук и Инстаграм


  Корисниците на социјалните мрежи Инстаграм и Фејсбук повторно имаат проблем со поставување објави и освежување на страниците. Овие друштвени мрежи повторно имаат проблем со работата, неколку дена откако апликациите не беа достапни неколку часа. На страницата Downdetector полека опаѓаше бројот на рпијави во врска со проблемите кои вечерва ги искусија корисниците, но сега бројот …

Повторно? Паднаа Фејсбук и Инстаграм Read More »

Јога поза за намалување на болките во вратот


Седечкиот начин на живот е сеприсутен во повеќето професии, па дури и кога имаме можност да се движиме, избираме да гледаме во екранот и да продолжуваме да го поминуваме времето седејќи. Последица е болката во вратот, и оваа јога поза значително ќе ја намали. Јога поза која е одлична за да се спротивстави на држењето …

Јога поза за намалување на болките во вратот Read More »