Убер во минус милијарда долари


Компанијата Убер првото тромесечје од годинава го заврши со нето загуба од околу милијарда долари. Минусот е направен како последица на големи вложувања во испораката на храна, превоз на товар и поголеми трошоци за стимулација на возачите. Загубата се случува иако кон крајот на март Убер ширум светот имаше дури 93 милиони корисници, што е …

Убер во минус милијарда долари Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за празников


ОВЕН: Решителни и храбри, сега ќе ги искористите сите шанси за романтично исполнување: небото повторно мириса на ванила и ќе најдете со кој да го споделите своето животно патување. Работните задачи ви се чинат лесни и тоа ви дава сила да ги надминете доскорешните ограничувања: организирани и агилни, им гледате на мистериите во очи! БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за празников Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Ова е период кога ќе имате повеќе време да се посветите на емотивниот живот и да ги цените работите на друг начин: барате практични методи да си го олесните животот и да уживате со љубените. Сакате да постигнете материјална рамнотежа и ќе ги отстраните сите неефективни начини на работа: носите здраворазумски и вистински решенија. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Париз ја проширува забраната за пушење цигари во 52 паркови


Градот Париз ќе ја прошири забраната за пушење цигари на јавни места во 52 паркови и градини, почнувајќи од 8 јуни, јави дописникот на МИА. Оваа мерка следи по експериментот започнат во јули 2018 година, кога беше забрането пушење во шест паркови, што „придонесе за намалување на бројот на пушачи во овие паркови и на …

Париз ја проширува забраната за пушење цигари во 52 паркови Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денес ќе внимавате на ненадејните случки, кои што би можеле да ви го одземат мирот: внимавајте на вокабуларот и тежнејте кон трајни солуции, почитувајќи го она што сѐуште го имате. Смирете го темпераментот и бидете потактични, разбирајќи дека сте доволно образувани за да ги решите ситуациите на практичен начин. Успех на работен план. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Во Јапонија почнаа да организираат Покемон венчавки


Escrit, јапонска компанија специјализирана за организирање венчавки, неодамна се здружи со The Pokemon Company и почна да нуди лиценцирани Покемон подароци. Пред неколку дена објавени се фотографии од првата церемонија, а сѐ е во знакот на познатиот цртан филм. Додека ги гледате овие фотографии треба да имате на ум дека ова не е свадба што …

Во Јапонија почнаа да организираат Покемон венчавки Read More »

Фејсбук за три месеци затворил над две милијарди лажни профили


Проблемите на Фејсбук со лажните профили се сè поголеми, па така, според нивниот нов извештај за транспарентност, само оваа година социјалната мрежа затворила над две милијарди профили. Раководството на Фејсбук соопшти дека оваа година има драстично зголемување на бројот лажни профили на оваа мрежа. Во текот на првото тримесечје од 2019 година, затворени се 2,19 милијарди …

Фејсбук за три месеци затворил над две милијарди лажни профили Read More »

Грција ја добива првата плажа на која ќе има забрана за пушење цигари


Грција летово ќе ја добие првата плажа на која ќе биде забрането пушењето цигари, јави дописничката на МИА од Атина. Плажата се наоѓа на островот Серифос и ќе биде отворена по иницијатива на фондација за добротворни цели и општината. Во пресрет на 31 мај – Светскиот ден за борба против пушењето, фондацијата и општината соопштија …

Грција ја добива првата плажа на која ќе има забрана за пушење цигари Read More »

Ракија од јапонско јаболко се прави само во Стојаково


На сите им е познато дека ракијата се прави од овошје, најчесто од грозје,слива,кајсија и круша,но малкумина знаат дека во селото Стојаково (општина Богданци) почна да се произведува и од јапонско јаболко. Неодамна стојачанецот Костадин Воданов успеа прв во Северна Македонија да направи ракија од јапонско јаболко.Човекот желба имал одамна, експериментирал пет години но на …

Ракија од јапонско јаболко се прави само во Стојаково Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Денот започнува со голем потенцијал да постигнете финансиска сигурност и просперитет: сега е важно да сте самостојни, да имате стабилен прилив на финансии за да може да се грижите за саканите. Земете ги во предвид долгорочните цели, кои што ќе го издржат тестот на времето: направете поголем напор и ќе ги остварите желбите. БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Филипини: Учениците и студентите не можат да завршат образование ако не засадат најмалку 10 дрвја


Студентите и учениците ќе треба да засадат најмалку 10 дрвја за да можат да завршат основно или средно училиште или факултет, предвидува новиот закон донесен на Филипините. Ако законот правилно се имплементира, над 12 милиони ученици кои завршуваат основно училиште, речиси пет милиони ученици кои завршуваат средно образование и околу 500.000 дипломирани студенти секоја година …

Филипини: Учениците и студентите не можат да завршат образование ако не засадат најмалку 10 дрвја Read More »

Премореноста од работа ќе се смета за болест


Премореноста од работа од 2022 година ќе се смета за болест од ранг на настинката и слични заболувања поради кои треба да се посети доктор, да се утврдат симптоми и да се добие препишана терапија, соопшти Светската здравствена организација на собирот во Женева. СЗО ја опишува премореноста како болест предизвикана од хроничен стрес на работа. …

Премореноста од работа ќе се смета за болест Read More »

Мекензи Безос половина од 36 милијарди долари ќе донира во добротворни цели


САД– Екссопругата на најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Безос, која по разводот доби 36 милијарди долари, половината од сумата ќе ја донира во добротворни цели. Мекензи на поранешниот сопруг  му ги преотстапи 75 проценти од нивниот заеднички удел во Амазон и сите гласачки права. Таа се откажа и од своите интереси во весникот …

Мекензи Безос половина од 36 милијарди долари ќе донира во добротворни цели Read More »

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот


САД – Автомобилите на електричен погон сега се мал дел од пазарот, но во блиска иднина тоа значително ќе се промени, тврдат аналитичари на БНЕФ (Bloomberg New Energy Finance) и според нив до 2040 година околу 57 отсто од новопродадените автомобили ќе бидат со електричен погон. Истото важи како за патнички така и за лесни комерцијални …

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Размислувате како да си го вратите авторитетот и како да се издигнете над сегашните услови и нивната слабост: од вас се бара иницијатива во име на некоја јавна служба, со која што ќе ги исполните дамнешните амбиции. Размислете зрело потпирајќи се на својата храбра природа и ќе ги надминете сите дилеми: нека ве води …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Ново и корисно: Со функцијата „изменета реалност“ на Галакси С10, одберете апарати за домаќинство за вашиот дом


Секогаш чекор понапред. Од оваа премиса се води тимот на „Самсунг“ кој неуморно трага по нови откритија кои ќе го олеснат секојдневјето на корисниците. На овој начин и водени од оваа мисла, креативците од „Самсунг“ создадоа алатка која ќе помогне во намалувањето на стресот при барањето нови апарати за домот или пак мебел кој перфектно …

Ново и корисно: Со функцијата „изменета реалност“ на Галакси С10, одберете апарати за домаќинство за вашиот дом Read More »

Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Смирете ја својата енергија и прифатете ги благородните совети од страна на блиските: говорете со убав тон и така ќе имате смирувачко влијание врз себеси  и другите. Тешкотиите низ кои минувате се со минлив карактер и иако мислите дека признанијата ви бегаат од раце, сепак ќе откриете дека постојат креативни солуции. Нови контакти. БИК: …

Што велат ѕвездите за денес Read More »

(ВИДЕО) Џафери со водителот игра “Бззз”


Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера гостуваше во телевизиското шоу  на косовската РТВ 21. Меѓу многу дискусии тој заедно со водителот ја играше и играта со раце позната како „Бззз“.    

(Видео) Прв пат снимена албино панда во дивината


Во кинескиот Национален природен резерват „Волонг“ снимена е албино панда, објавија од резерватот. Фотографијата е снимена со инфрацрвена камера во април, околу 2.000 метри над нивото на морето во југозападната кинеска покраина Сичуан. Ретката панда снимена е додека шетала во една бамбусова шума, пренесе CCTV. Снимената панда на телото нема никакви темни дамки, а очите …

(Видео) Прв пат снимена албино панда во дивината Read More »

Што се крие зад децениските иновации на „Самсунг“?


Компанијата „Самсунг“ со своите мобилни уреди е присутна на пазарот веќе цела една деценија. Во јадрото на децениските иновации на „Самсунг“ се крие идејата за создавање на значајни новини, подобрување на корисничкото искуство и поместување граници во светот на смартфоните. Трите значајни двигатели добија ново руво, овој пат во Галакси С10, серијата уреди на „Самсунг“. …

Што се крие зад децениските иновации на „Самсунг“? Read More »