Совети од нутриционисти за тоа како да не се поправите во текот на зимата


Пристигна октомври, заладено е и многумина од нас веќе се плашат да не качат неколку килограми во зимските месеци. Помалата физичка активност и „вишокот“ на зимските специјалитети, особено за време на сезоната на празници и прослави, честопати доведуваат до зимско гоење. Еве неколку одговори на прашањето како да не се здебелите во текот на зимата! …

Совети од нутриционисти за тоа како да не се поправите во текот на зимата Read More »

Стрелецот е несигурен во себе, Близнаците губат трпение..а Вие?


Овен Размислете што можете да направите во вашето слободно време. Бидете креативни. Поминувајте повеќе време со семејството. Малку сте пасивни, но искористете го барем попладнето за да се опуштите. Бик Важно е да го почитувате мислењето на другите луѓе бидејќи на тој начин ќе имате повеќе можности за соработка. Бидете подготвени за компромис. Можете да …

Стрелецот е несигурен во себе, Близнаците губат трпение..а Вие? Read More »

Постари од 50 години открија кога биле најсреќни во животот


Луѓе постари од 50 години, од 13 европски земји, беа дел од истражување за нивниот ќживот со посебен нагласок на период од животот во кој се чувствувале најсреќни. Младоста во современото општество е многу пожелна, а производите и третманите со кои нѐ „бомбардираат“ од сите страни, се само пример за нашата опсесија да бидеме помлади. …

Постари од 50 години открија кога биле најсреќни во животот Read More »

НАСА ја тестира одбраната на Земјата од можно опасни астероиди


НАСА првпат ќе ја тестира одбраната на Земјата од потенцијално опасни астероиди. Според „Вашингтон пост“, американската вселенска агенција планира да лансира ракета со специјална сонда – „ДАРТ“, којашто ќе се судри со астероид за да ја промени неговата насока. Почетокот на мисијата е закажан за 24 ноември. Во 2016 година, НАСА ја формираше Канцеларијата за …

НАСА ја тестира одбраната на Земјата од можно опасни астероиди Read More »

„Нома“ на Рене Реџепи во Копенхаген по петти пат прогласен за најдобар ресторан во светот


Данска- Rесторанот „Нома“ на нашинецот од Тетово, Рене Реџепи, синоќа беше избран за најдобар во светот. Веста беше објавена преку социјалните мрежи, Фејсбук и Инстаграм, од официјалната веб -страница на самиот ресторан. На сликите што беа претставени на социјалните мрежи, се гледа персоналот на ресторанот НОМА, која ја слави оваа голема победа. Ресторанот на четириесет …

„Нома“ на Рене Реџепи во Копенхаген по петти пат прогласен за најдобар ресторан во светот Read More »

(Видео) Полесно и побрзо од ова не постои – Готвач ни открива најдобар начин на чистење лук


Никој не сака да го чисти лукот, дури ни оние што сакаат да го јадат. Лукчињата се мали и лесно се лизгаат од прстите, на страна што интензивниот мирис останува на прстите многу долго. Многу домаќинки имаат некои свои „цаки“ како да ја отстранат „лушпата“ од лукот, искусни готвачи го прават тоа во еден потег …

(Видео) Полесно и побрзо од ова не постои – Готвач ни открива најдобар начин на чистење лук Read More »

Три знаци дека ве чека голема среќа во иднината: Обратете внимание, сигналите се секаде околу нас


Според законите на Универзумот, случајности не постојат! Експертите кои ја проучуваат енергијата и симболиката веруваат дека одредени знаци можат да ни откријат дали сме на добар или погрешен пат, дали сме подготвени за промени, какви работи не чекаат, како и нашата внатрешна состојба. Се верува дека постојат одредени знаци кои укажуваат дека наскоро ќе имате …

Три знаци дека ве чека голема среќа во иднината: Обратете внимание, сигналите се секаде околу нас Read More »

За 35 милиони долари: Џастин Тимберлејк го продава домот во Холивуд што го купил како ерген


САД– Поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк го стави на пазарот домот во Холивуд Хилс што го купи пред скоро 20 години. Тогаш, тој сѐ уште беше сингл , и член на бендот NSYNC,  на самиот врв на соло пејачката кариера. Оттогаш, пејачот стапи во брак со актерката и продуцентка Џесика Бил и како што првично објави „Волстрит …

За 35 милиони долари: Џастин Тимберлејк го продава домот во Холивуд што го купил како ерген Read More »

Според естетски хирург: Даниел Крег е најгрд Џејмс Бонд


САД- Според естетскиот хирург Јулиан де Силва, Британецот Даниел Крег е најгрдиот Џејмс Бонд. „Тој има топчест нос, тенки усни и широко лице! Според него, најубавиот Бонд е Шон Конери, чие лице дури во 89,2% се поклопува со совршенство. Втор на листата за убавина е Роџер Мур, а на трето место е Тимоти Далтон. -Даниел …

Според естетски хирург: Даниел Крег е најгрд Џејмс Бонд Read More »

Помалку познати факти од светската историја: Чумата како биолошко оружје на македонските револуционери


Светската историја е полна со помалку познати, „споредни“ случки и настани коишто можеби не нашле свое место во општото познавање и знаење на луѓето, но вреди да се проследат… Следат неколку такви занимливости. 1. Синот на Абрахам Линколн – Роберт Тод Линколн „ја имал среќата“ да биде сведок на три атентати врз државни претседатели на …

Помалку познати факти од светската историја: Чумата како биолошко оружје на македонските револуционери Read More »

„Мерцедес-Бенц“ ја намалува опремата за автомобили поради недостиг на чипови


Германскиот производител на автомобили „Мерцедес-Бенц“ потврди дека поради кризата со чипови, не може да ги испорача сите возила со комплетна техничка опрема. – Во такви случаи, клиентите можат да ги добијат нарачаните автомобили со намалена опрема по пониска цена, изјави портпаролка на „Мерцедес-Бенц“. Доколку купувачот не се согласи со изменетата понуда, може да се повлече …

„Мерцедес-Бенц“ ја намалува опремата за автомобили поради недостиг на чипови Read More »

Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук


Апликацијата Телеграм вчера доби повеќе од 70 милиони нови корисници благодарение на шестчасовната блокада на Фејсбук и услугите за пораки како што се Ватсап, Инстаграм и Месинџер, изјави денеска нејзиниот основач Павел Дуров. Фејсбук ја припишува блокадата на „погрешната промена на конфигурацијата“, што спречи 3,5 милијарди нивни корисници да пристапат до услугите Ватсап, Инстаграм и …

Телеграм вчера доби 70 милиони нови корисници благодарение на падот на Фејсбук Read More »

А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа


Телекомуникацискиот оператор А1 Македонија постави 5G мрежа во центарот на Скопје за финално тестирање, со што, како што соопшти, е чекор поблиску до комерцијално воведување на 5G технологијата за сите корисници. Со ова финално тестирање достигната е брзина од 1Gbps за пренос на податоци, реализирано на мобилен телефон кој поддржува 5G мрежа. -Поставувањето на тестната …

А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа Read More »

Словенија предлага „европски Нетфликс“ за зајакнување на дигиталната сувереност


Словенија– На Европа и е потребна сопствена платформа за стриминг како Нетфликс (Netflix), соопшти словенечкото претседателство со Европска Унија. Словенечкото претседателство со ЕУ предложи европските метрополи и Европска Комисија да размислат за формирање европска онлајн платформа за филмови, се наведува во документот до кој дојде Политико (Politico.eu). Во документот од 1 октомври директно не се …

Словенија предлага „европски Нетфликс“ за зајакнување на дигиталната сувереност Read More »

Текила – првиот паметен туристички град


Градот Текила, во мексиканската држава Халиско стана прва паметна туристичка дестинација во латинска Америка. Проектот на паметен туризам е осмислен да ги препознава дестинациите кои имаат најсовремена технолошка инфраструктура и гарантира одржлив развој. Текила, така стана една од 232 членови, препозната поради нејзиниот знаковен јазик, како и поради рампите за инвалидски колички во целиот град. …

Текила – првиот паметен туристички град Read More »

Холивуд гласа за штрајк викендов


САД – На филмската и телевизиската продукција во Северна Америка ѝ се заканува прекин, откако официјални претставници „од зад сцената“ едногласно гласаа за штрајк. Ова е првпат во нивната 128-годишна историја. Меѓународната алијанса на филмски работници соопшти дека скоро 99 отсто од нејзините регистрирани членови кои учествуваа во гласањето (52.706) гласаа за штрајк викендов. Проблемот е стагнацијата …

Холивуд гласа за штрајк викендов Read More »

Манабе, Хаселман и Паризи добитници на Нобеловата награда за физика


Оваа година добитници на Нобеловата награда за физика се Сјукуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Паризи „за револуционерниот придонес на нашето разбирање на сложените физички системи“, соопшти денеска Шведската кралска академија во Стокхолм. Манабе и Хаселман се наградени за физикото моделирање на варијабилноста на Земјината клима и фактичко предвидување на глобалното загревање, а Паризи за …

Манабе, Хаселман и Паризи добитници на Нобеловата награда за физика Read More »

ЗАРА лансира модна линија за кучиња


Зара Македонија почна со продажба на облека и опрема за кучиња. Иако овие модни парчиња не можат да се видат во продавницата во Скопје, можат да се нарачаат онлајн. Според понудата, можат да се купат јакнички, мантили во повеќе бои, каишчиња, џемперчиња , па и торбички за миленичиња. 

Барби-астронаутка испратена во Вселената


Франција – Барбика со ликот на италијанската астронаутка Саманта Кристофорети, беше лансирана на бестежински лет. Целта е да ги инспирира девојчињата и младите жени за кариера со истражувањето на Вселената и за науката воопшто.  Куклата е испратена по повод одбележувањето на Неделата на прошетка во Вселената од 4. до 10 октомври, годинава посветена на жените во …

Барби-астронаутка испратена во Вселената Read More »

Капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“ оди во Вселената


Вилијам Шетнер, кој го глумеше капетан Кирк во серијата „Ѕвездени патеки“, ќе полета во Вселената. „Блу ориџин“, компанијата на американскиот милијардер Џеф Безос, потврди дека актерот ќе биде меѓу вселенските патници на летот закажан за 12 октомври. Вселенскиот брод ќе полета од Тексас. Вилијам Шетнер има 90 години и со ова ќе стане највозрасниот човек …

Капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“ оди во Вселената Read More »