Анкета: Виена повторно најнедружељубив град


  Австрија – Во годинешната класификација на организацијата „Интернационс“, којашто спроведува анкети меѓу луѓето со неавстриски корени, Виена повторно е меѓу градовите со најдобри услови за живот. Но, листата под наслов „Expat City Ranking 2022“, и оваа година го смести австрискиот главен град на последното место во категоријата „дружељубивост“. Во анкетите во последните години, лошото расположение на …

Анкета: Виена повторно најнедружељубив град Read More »

30 ноември во историјата – „Фоли берже“ ја одржа првата ревија


  Некогаш сала за оперети, пантомима, политички состаноци и водвиљи, „Фоли берже“ во Париз воведува елаборирана ревија во која се претставени жени во сензационални костими на 30 ноември 1886. Многу популарното „Place aux Jeunes“ го воспостави „Фоли“ како главно место за ноќен живот во Париз. Во 1890-тите, „Фоли“ го следеше парискиот вкус за стриптиз и …

30 ноември во историјата – „Фоли берже“ ја одржа првата ревија Read More »

Ѕирнете во луксузното сместување на Бекам во Доха: Престојуваше во „хотел во хотел“, ноќевање чини 20 илјади долари


  Дејвид Бекам престојуваше речиси една недела во еден од најлуксузните хотели во Доха, каде ноќевање чини 20 илјади долари. Поранешниот фудбалер Дејвид Бекам е амбасадор на Светското првенство во Катар, а престојувал во еден од најлуксузните хотели во Доха. Според Дејли Мејл, фудбалерот го изнајмил апартманот „Бараха Вју“ во хотелот „Мандарин ориентал“ со пет …

Ѕирнете во луксузното сместување на Бекам во Доха: Престојуваше во „хотел во хотел“, ноќевање чини 20 илјади долари Read More »

Твитер веќе нема да се бори против дезинформациите околу Ковид-19


Твитер ја укина политиката чија цел беше справување со дезинформациите околу Ковид-19. Платформата со ова се става во ризик од потенцијален пораст на лажни тврдења во САД и насекаде низ светот, а во време кога има жестоки протести против нула Ковид мерките во Кина. Овој потег исто така доаѓа по критики и загриженост околу тоа …

Твитер веќе нема да се бори против дезинформациите околу Ковид-19 Read More »

Војвотката Ферги прв пат поканета на Божик во Сандрингам од 1992 година


  Англија- Кралот Чарлс менува еден куп кралски божиќни традиции и очигледно ја прекинува забраната за божикни празници на а војвотката Сара Фергусон со кралското семејство. Според The ​​Sun, принцезата Јуџини и мајката на принцезата Беатрис ќе бидат поканети на Божик во Сандрингам за прв пат по нејзиниот инцидент со цицање прсти. Ферги го нема …

Војвотката Ферги прв пат поканета на Божик во Сандрингам од 1992 година Read More »

Четири хороскопски знаци ги чека среќа до крајот на 2022 година


Крајот на годината е период на возбуда, празници, љубов и позитивни вибрации. Период кога оставаме некои работи зад себе, и усвојуваме нови и позитивни кои можат да ја разубават и збогатат следната година. Астролозите истакнуваат дека некои хороскопски знаци ќе имаат посебна среќа кон крајот на 2022 година, шанси и можности да го искористат овој …

Четири хороскопски знаци ги чека среќа до крајот на 2022 година Read More »

Камила, Ранија и Мери: Кралска поддршка за жените жртви на семејно насилство и силување


Англија- Кралицата- придружничка Камила се обединува со другите кралски членови за важна цел. Во понеделникот, 75-годишната Камила ги нагости кралицата Ранија од Јордан и престолонаследничката принцезата Марија од Данска на прием во Кларенс Хаус. Посетата дојде пред приемот на кралицата- придружничка што ќе се одржи во Бакингемската палата во вторник во врска со кампањата на …

Камила, Ранија и Мери: Кралска поддршка за жените жртви на семејно насилство и силување Read More »

НАСА објави нови снимки од Месечината


По неколку неуспешни обиди, НАСА ја лансираше својата мегаракета до Месечината, од „Кејп Канаверал“ на Флорида (САД), на 16 ноември. Претставници на НАСА велат дека тимовите на мисијата „Артемис 1“ се задовилни од однесувањето на вселенското летало „Орион“ на патот кон орбитата на нашиот природен сателит и се воодушевени од сликите од вселената. Вселенското летало …

НАСА објави нови снимки од Месечината Read More »

„Баленсијага“ се извини за скандалозната кампања


САД– Светски познатиот моден бренд „Баленсијага“ ја објасни причината за лансирањето на скандалозната кампања со слики на деца кои позираат со играчки за возрасни и алкохол. Тие објавија и соопштение во коешто се извинуваат за рекламата што сега е повлечена и отстранета. „Остро го осудуваме насилството врз децата, никогаш не ни беше намера да ги вклучиме …

„Баленсијага“ се извини за скандалозната кампања Read More »

29 ноември во историјата – ОН гласаа за поделба на Палестина


  И покрај силното арапско противење, Обединетите нации на 29 ноември 1947 гласаа за поделба на Палестина и создавање независна еврејска држава. Современиот конфликт меѓу Евреите и Арапите во Палестина датира од 1910-тите, кога и двете групи полагаа право на територијата под британска контрола. Евреите беа ционисти, неодамнешни емигранти од Европа и Русија кои дојдоа …

29 ноември во историјата – ОН гласаа за поделба на Палестина Read More »

Дојде Божик во замокот Виндзор (фото)


Англија– Откако официјално започна одбројувањето до Божиќ, британското кралско семејство веќе почна да влегува во празничниот дух украсувајќи ја својата гламурозна елка во замокот Виндзор. Официјалниот профил на Инстаграм посветен на трустот на Royal Collection откри ексклузивен прв поглед на елката што седи токму во салата Свети Џорџ во кралската резиденција оваа година. Добротворната организација …

Дојде Божик во замокот Виндзор (фото) Read More »

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?


Се ближи зимата, а веќе имаме и ниски утрински температури. Ако имате проблеми со замрзнување на прозорците на автомобилот, постојат неколку едноставни решенија кои ќе ви помогнат лесно да ги одмрзнете. Замрзнатите автомобилски стакла не се само пречка, туку можат да им донесат и казни на возачите. Експертите за автомобили имаат неверојатни трикови со цел …

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла? Read More »

Белгиски научници открија заштитен ефект од пурпурната ехинацеа врз Ковид-19


 Научниците од Универзитетот во Антверпен открија дека пурпурната ехинацеа има ефикасен заштитен ефект врз вирусите вклучително Ковид-19. Според тимот на научници под водство на професорот Вим Ванден Берг ова растение има “многу ветувачки“ последици за повеќе респираторни вируси, објавува денеска весникот Ле Соар. Пурпурната ехинацеа помага во борбата против респираторни вирози, но и помага да …

Белгиски научници открија заштитен ефект од пурпурната ехинацеа врз Ковид-19 Read More »

Белата куќа блесна во божикно руво (фото)


„Ние, луѓето“ е темата на Божиќ на претседателот Џо Бајден во Белата куќа. Првата дама Џил Бајден ги откри украсите кои одговараат на темата, за кои се вели дека се инспирирани од луѓето што двојката ги запознала додека патувале низ земјата оваа година. Традиционално, првата дама е задолжена за украсување на Белата куќа за време …

Белата куќа блесна во божикно руво (фото) Read More »

Принцезата Шарлот ќе биде идната војвотка од Единбург


Англија- Според извештаите, кралот Чарлс Трети планира да ја направи принцезата Шарлот војвотката од Единбург наместо да му ја даде титулата на грофот од Весекс. Иако се очекуваше дека Едвард ќе го наследи војводството по смртта на неговиот татко минатата година, кралот наводно ја задржал титулата за неговата внука. Упатените тврдат дека доделувањето на постарата …

Принцезата Шарлот ќе биде идната војвотка од Единбург Read More »

Уметник во Сиднеј со илјадници голи статисти ја подига свеста за рак на кожата


Австралија- Околу 2.500 голи волонтери позираа на утринското сонце на плажата Бонди во Сиднеј, Австралија, а идејата е на уметник кој сака да ја истакне важноста на лекувањето на ракот на кожата. Инсталацијата е дизајнирана од американскиот фотограф Спенсер Туник, кој сака да ги поттикне Австралијците да одат на лекар на редовни прегледи и да …

Уметник во Сиднеј со илјадници голи статисти ја подига свеста за рак на кожата Read More »

Зимно време навалете на сланина, го подигнува имунитетот


Дознајте каква улога играат сланината и тиквата во зајакнувањето на имунитетот и заштитата од настинки и вируси во зимскиот период. Како да се заштитите од настинки и вируси зимоска? Внесувањето на витамини и минерали кои го зајакнуваат одбранбениот систем е од клучно значење, а најздрав начин за нивно обезбедување на организмот е преку исхраната. Така, …

Зимно време навалете на сланина, го подигнува имунитетот Read More »

Лансирањето на кинеското вселенско летало „Шенжу-15“ закажано за утре


 Кинеското вселенско летало „Шенжу-15“ со тричлен екипаж е предвидено да биде лансирано утре во 11.08 часот по пекиншко време, од Центарот за лансирање сателити „Џиучуен“ во северозападна Кина, соопшти денеска Кинеската вселенска агенција. Тројцата тајконаути – Феи Џунлунг, Денг Чингминг и Џанг Лу ќе останат на вселенската станица шест месеци, а кус период на станицата …

Лансирањето на кинеското вселенско летало „Шенжу-15“ закажано за утре Read More »

28 ноември во историјата – Фердинандо Магелан стигна до Пацификот


  По пловењето низ опасните теснеци под Јужна Америка кои сега го носат неговото име, португалскиот морепловец Фердинандо Магелан влегува во Тихиот Океан со три брода, станувајќи првиот европски истражувач кој стигнал до Пацификот од Атлантикот. На 20 септември 1519 година, Магелан отплови од Шпанија во обид да најде западен поморски пат до богатите Спајс …

28 ноември во историјата – Фердинандо Магелан стигна до Пацификот Read More »

Како НАСА избира кои кандидати ќе станат астронаути?


Според американската вселенска агенција НАСА, само 10 кандидати биле избрани за класата астронаути во 2021 година од повеќе од 12.000 апликанти. Главните две барања поставени од вселенската агенција за дури и да аплицирате за работа астронаут се да сте државјанин на САД и да имате магистерски студии по природни науки. Покрај тоа, кандидатите мора да …

Како НАСА избира кои кандидати ќе станат астронаути? Read More »