Европол: Над еден тон кокаин и три милиони евра запленети во операција против шверц на Балканот


Над еден тон кокаин и три милиони евра се запленети во глобална операција против шверц на Балканот, соопшти Европол. Криминалната мрежа е осомничена дека внела дрога во Европа од Јужна Америка во текот на оваа година и лани со приватни авиони. Проценките се дека криминалците доставиле и хероин од Макао и Хонг Конг со бродови. …

Европол: Над еден тон кокаин и три милиони евра запленети во операција против шверц на Балканот Read More »

Заев: Мора да се почитува домашното и меѓународното право, Морина ги има сите права


Владеењето на правото и почитувањето на меѓународни узанси и правила е норматив, европска вредност која и вие и јас и сите се залагаме. Потерницата е стигната од Интерпол, не е ниту од Вучиќ или Милошевиќ. Од Интерпол каде сме членка и каде сме гласале и Косово да биде членка, без разлика што Србија е против. …

Заев: Мора да се почитува домашното и меѓународното право, Морина ги има сите права Read More »

Париз се препотува, измерени 40 степени Целзиусови


Точно во 13:36, во Париз беше соборен рекордот на највисоко измерена температура во сенка со 40,6 Целзиусови степени според Метео-Франс. Тие најавија дека живата на термометарот ќе се зголеми на 42 степена попладнево во Париз, јави дописникот на МИА од Франција. Претходниот рекорд беше „стар“ повеќе од 70 години, а 41 Целзиусов степен веќе беа …

Париз се препотува, измерени 40 степени Целзиусови Read More »

Ѕидовите на „Нотр дам“ би можеле да паднат поради рекордните горештини


Рекордните жештини кои ја зафатија Европа може да доведат до уривање на ѕидовите на катедралата „Нотр дам“, предупредија стручњаците. Филип Вилнев, француски архитект и реставратор на историски споменици, вели дека камените ѕидови на катедралата и понатаму се заситени со вода, како последица на гасењето на пожарот во април. Со рекордните температури кои се очекуваат во …

Ѕидовите на „Нотр дам“ би можеле да паднат поради рекордните горештини Read More »

Џонсон: Брегзит ќе ја претвори Британија во најдоброто место на светот


Новиот британски премиер Борис Џонсон во својот прв говор во Парламентот рече дека Брегзит ќе ја претвори Велика Британија во најдоброто место во светот. – Нашата мисија е да го реализираме Брегзит на 31 октомври со цел да го обединиме нашето големо Обединето Кралство и да ја направиме земјата најдобро место во светот, истакна Џонсон. …

Џонсон: Брегзит ќе ја претвори Британија во најдоброто место на светот Read More »

ЕК ја тужи Унгарија поради мигрантите


Белгија– Европската комисија соопшти денеска дека одлучила да ја тужи Унгарија пред Европскиот суд на правдата поради законите кои ги криминализираат активностите за поддршка на барателите на азил и дополнително го ограничуваат правото на барање азил. ЕК нагласи дека испратила и официјално писмо за условите во транзитните зони, односно објектите кои се наоѓаат на границата …

ЕК ја тужи Унгарија поради мигрантите Read More »

Борис Џонсон со ултиматум до Брисел за новите преговори за Брегзит


Британскиот премиер Борис Џонсон му постави ултиматум на Брисел за повторно да преговара за Брегзит или да се соочи со можноста Британија да ја напушти Европската унија без договор. – Ние сме подготвени да преговараме, со добра волја, за алтернативен договор за Брегзит, рече Џонсон во првото обраќање во Парламентот. – Ќе се фрлиме во …

Борис Џонсон со ултиматум до Брисел за новите преговори за Брегзит Read More »

Турција се повлекува од Договорот со ЕУ за мигрантите


Турција ќе се повлече од Договорот со ЕУ за реадмисија на мигрантите, склучен во 2016 година, како одговор на санкциите на Брисел против Анкара поради истражувањето гас во кипарските води. Тоа во интервју за турска телевизија го изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Благодарејќи на договорот ЕУ-Турција, бројот на мигрантите кои пристигнуваат на грчките …

Турција се повлекува од Договорот со ЕУ за мигрантите Read More »

Загинаа двајца планинари на Матерхорн


Во несреќа во горните делови на прочуената планина Матерхорн загинаа двајца планинари, соопшти швајцарската полиција. Двајца мажи, од кои еден водич, загинале кога карпа што се одделила паднала врз нив. Несреќата се случила вчера утрото на надморска височина од 4.250 метри, а телата им се најдени синоќа на 3.600 метри надморска височина. Властите сега работат …

Загинаа двајца планинари на Матерхорн Read More »

Почина претседателот на Тунис


Претседателот на Тунис, Бежи Каид Есебси, првиот демократски избран шеф на земјата, почина денеска на 92-годишна возраст, соопшти неговиот кабинет. Тој претходно денеска беше примен во воената болница во главниот град, трет пат во последните неколку недели, јавија медиумите во оваа земја. Во медиумските извештаи се наведува дека Есебси е примен в болница заради здравствени …

Почина претседателот на Тунис Read More »

Две училишта во близина на Нотр-Дам затворени поради присуство на олово


Две училишта во центарот на Париз, кои во текот на летото прифаќаат околу 180 деца како дел од рекреативниот летен центар, по одлука на градот Париз беа затворени во четвртокот поради високата концентрација на олово, јавува дописникот на МИА. Двете училишта, забавиште и основно, се наоѓаат на улицата Сант Беноа, во 6-тиот ароднисман. –Тие беа …

Две училишта во близина на Нотр-Дам затворени поради присуство на олово Read More »

Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега


Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега. За да се дојде до овие заклучоци истражувачите користеа податоци за температурата составени од речиси 700 индикатори, вклучувајќи ги прстените на дрвјата и ледените моркови, јавува дописникот на МИА. Термометарот никогаш не се искачи толку брзо. Во текот на изминатите 2000 години, глобалните температури никогаш не …

Веќе 2000 години температурите на планетата не се зголемиле толку брзо како сега Read More »

Гувернерот на Порторико најави оставка


Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело, синоќа изјави дека ќе поднесе оставка следната недела. -Надлежностите на функцијата гувернер ги отстапувам од 2 август, ја пренесоа неговата изјава американски медиуми. Заминувањето на гувернерот доаѓа по скандал со објавени соопштенија на Телеграм во кои тој и негови советници навредуваат жени, избирачи, новинари но и го критикуваат пејачот Рики …

Гувернерот на Порторико најави оставка Read More »

Милијардерот Епстин пронајден во неговата ќелија во полусвесна состојба


Американскиот милијардер Џефри Епстин, кој во затвор на Мехнетн чека судење за обвиненија за злоставување малолетнички, пронајден е во неговата ќелија во полусвесна состојба со повреди на вратот. Епстин (66), кој бил пронајден како лежи на подот на ќелијата, е префрлен во болница. Се уште не е јасно како Епстин ги добил повредите, а иследниците …

Милијардерот Епстин пронајден во неговата ќелија во полусвесна состојба Read More »

Трамп стави вето на одлуки на Конгресот за продажба на оружје


Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на три резолуции на Конгресот чија цел е да ја блокираат неговата администрација на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати да им продаде оружје вредно милијарди долари. Минатиот месец, државниот секретар Мајк Помпео ги наведе заканите на Иран како причина да се одобри продажба на оружје вредно 1,8 милијарди …

Трамп стави вето на одлуки на Конгресот за продажба на оружје Read More »

Јапонија погодена од земјотрес со јачина од 5,3 степени


Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска централниот дел на Јапонија, соопшти јапонската Метеоролошка агенција. Епицентарот на земјотресот бил во округот Чиба, на длабочина од околу 60 километри, пренесе Тасс. Засега нема податоци за повредени или предизвикана материјална штета, а не беше издадено ниту предупредување за цунами.

Трамп: Сведочењето на Малер е штетно за демократите


Американскиот претседател Доналд Трамп, по сведочењето на поранешниот специјален истражител Роберт Малер пред Конгресот, оцени дека „Републиканската партија имала убав ден“, додека истрагата за соработката на неговиот изборен штаб со Русија ја нарече „лов на вештерки“ и „измама“. Трамп кажа и дека Малер, кој пред конгресмените потврди дека претседателот не го ослободил од сомнеж, вчера …

Трамп: Сведочењето на Малер е штетно за демократите Read More »

Алексеј Навални осуден на 30 дена административен притвор


Русија– Московски суд го осуди опозиционерот и основач на Фондот за борба со корупцијата, Алексеј Навални на 30 дена административен притвор. Мерката е наложена за да се спречи одржување на протест за поддршка на независни кандидати на изборите во градскиот совет во Москва, за кој властите не дадоа дозвола. Пресудата е донесена неколку дена пред …

Алексеј Навални осуден на 30 дена административен притвор Read More »

Протест против Борис Џонсон во Лондон


Англија– Илјадници луѓе синоќа во Лондон протестираа против наследникот на Тереза Меј, Борис Џонсон. Демонстрантите на двокатен автобус држеа говори против политиката на Џонсон, а протестот беше поддржан од различни граѓански организации, меѓу кои и движењето „Моментум“, кое е тесно поврзано со Лабуристичката партија, главната опозициска сила во британскиот Парламент. – Влеговме во политичка епоха, …

Протест против Борис Џонсон во Лондон Read More »

Малер: Русија останува закана за следните избори во САД


САД – Русија е закана за изборите во 2020 година, и други земји развиваат слични способности за мешање во демократските процеси, ова денеска го заклучи поранешниот специјален обвинител Роберт Малер на две одвоени сведочења во американскиот Конгрес. На првото сведочење пред Комисјата за правосудство, Малер неколкупати се збуни од некои прашања. Така, тој погреши да каже …

Малер: Русија останува закана за следните избори во САД Read More »