Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун


Од 28 приведени, осум лица се уапсени, меѓу кои двајца малолетници. Повредени се 15 полицајци, а предизвикана е материјална штета на продавници, објекти, на канти за отпадоци и паркирани автомобили во синоќешните инциденти во центарот на Солун, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Како што јави дописничката на МИА од Атина, маскирани лица палеа канти за …

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун Read More »

Парламентарни избори во Шведска


Шведска денеска избира нов парламент, а исто така и 20 провинциски и 290 општински собранија. Според аналитичарите, изборите ќе завршат без ниту една партија да освои потребно мнозинство, а екстремната десница би можела да добие позиција на арбитер во Парламентот. Право на глас имаат околу 7,5 милиони луѓе. По изборите составот на новата влада се …

Парламентарни избори во Шведска Read More »

Загина премиерот на Абхазија во сообраќајна несреќа


Премиерот на грузиската сепаратистичка област Абхазија, Генадиј Гагулија доцна синоќа загина во сообраќајна несреќа додека се враќал од аеродром по посетата на Сирија, изјави секретарката на регионалната влада Дијана Зантарија. Во автомобилот, во кој се наоѓал премиерот, удрило возило од спротивен правец, управувано од млад жител на Абхазија. При анализата не било откриено присуство на …

Загина премиерот на Абхазија во сообраќајна несреќа Read More »

КФОР: Никој не му се заканува на Вучиќ, неговата безбедност е загарантирана


Портпаролот на меѓународните сили во Косово – КФОР, Винченцо Грасо изјави дека припадници на овие сили, во координација со институциите на Косово и полицијата на Косово, работат на смирување на ситуацијата, како и за безбедноста на српскиот претседател Александар Вучиќ. – Никој не му се заканува на Вучиќ. Неговата безбедност е загарантирана, изјави Грасо за …

КФОР: Никој не му се заканува на Вучиќ, неговата безбедност е загарантирана Read More »

Над 10.000 војници на парадата по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја


Воена парада по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја се одржа во главниот град Пјонгјанг. Агенцијата Јонхап оценува дека на парадата учествувале 10.000 војници на Корејската народна армија. Биле прикажани артилериски системи, тенкови и друга борбена техника, но не и меѓуконтинентални балистички ракети, ниту балистички ракети со мал и среден дострел. Низ главниот град …

Над 10.000 војници на парадата по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја Read More »

Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука


Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека во овој момент во околината на Дреница во Косово, каде што српскиот претседател Александар Вучиќ треба да помине до селото Бање, на пет места се пука, а според него, тоа го прават вооружени ветерани на ОВК, а одговорен е претседателот на косовското собрание Кадри Весељи. – Нашиот …

Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука Read More »

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб


Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу претседателите на Турција, Иран и на Русија кои не успеаја да ги надминат меѓусебните несогласувања и да се договорат за прекин на огнот. Според западни медиуми, нападнати се од воздух повеќе …

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб Read More »

Вучиќ пристигна во Косово


Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево пристигна преку преминот Брњак во општината Зубин Поток што е негова прва дестинација од дводневната посета на Косово, јави Танјуг. Вучиќ ќе го посети Зубин Поток и потоа и хидроелектраната Газивода. Подоцна ќе замине во посета на Лешк, Лепосавиќ и разговори со политички претставници на Србите во Косово во Звечан. …

Вучиќ пристигна во Косово Read More »

Ципрас ќе го пречекаат протести пред Меѓународниот саем во Солун


Вниманието на грчката јавност денеска е насочено кон Солун каде што започнува 83. Меѓународен саем. На свеченото отворање ќе се обрати премиерот Алексис Ципрас и ќе ја објави агендата на владата и политиката што ќе ја следи во следниот период, а во исто време закажани се низа протести, како за економијата така и против Договорот …

Ципрас ќе го пречекаат протести пред Меѓународниот саем во Солун Read More »

САД повлекува амбасадори поради непризнавање на Тајван


САД објавија синоќа дека ги повлекуваат своите амбасадори од Доминиканска Република, Салвадор и Панама, откако трите држави одлучија да не го признаваат веќе Тајван. Вашингтон изрази загриженост поради бројот на држави што прекинаа дипломатски односи со Тајван, во корист на Кина. Тајван сега има службени односи со само 17 држави. Вашингтон нема дипломатски односи со …

САД повлекува амбасадори поради непризнавање на Тајван Read More »

Обама почна предизборна кампања против Трамп


Поранешниот американски претседател Барак Обама се ангажираше во кампањата во пресрет на изборите за Конгресот на САД во ноември, со обраќање во кое жестоко ги критикуваше владејачката Републиакнска партија и претседателот Доналд Трамп. – Моќните и привилегираните сакаат ние да бидеме постојано гневни бидејќи на тој начин полесно ја задржуваат својата моќ и привилегии. Ова …

Обама почна предизборна кампања против Трамп Read More »

Франција ја обвини Русија за шпионажа


Министерката за одбрана на Франција Флоранс Парли ја обвини денеска Русија дека се обидела да пресретне комуникација на француската и италијанската служба преку нивниот сателит. Таа оцени дека станува збор за „акт на шпионажа“. Парли рече дека рускиот сателит Луш-Олимп се приближил до сателитот Атена-Фидус во 2017 година толку „што секој би помислил дека се …

Франција ја обвини Русија за шпионажа Read More »

Водачот на турските Курди Демирташ осуден на четири години и осум месеци затвор


Поранешниот лидер на турската Народна демократска партија (ХДП) Селахатин Демирташ денеска беше осуден на четири години и осум месеци затвор поради ширење на терористичка пропаганда. ХДП е една од водечките партии на турските Курди и Демирташ беше еден од најуспешните нејзини лидери откако освои 13 проценти од гласовите на изборите во 2015 година. Во ноември …

Водачот на турските Курди Демирташ осуден на четири години и осум месеци затвор Read More »

Старлета во Белата куќа: Ким Кардашијан сака да ослободи уште еден затвореник


САД– Старлетата Ким Кардашијан повторно беше на сериозен состанок во Белата куќа , во намера да ослободи уште еден затвореник. Ким Кардашијан , во Белата куќа на состанокот се договараше со ќерката на Доналд Трамп и една од неговите најголеми помошнички , Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џерад Кушнер. Таа вчера се сретна со Иванка …

Старлета во Белата куќа: Ким Кардашијан сака да ослободи уште еден затвореник Read More »

Странски разузнавачки служби ангажирани за безбедноста на Вучиќ за време на посетата на Косово


Србија  – Оперативна група  на британската разузнавачка служба МИ6 завчера од Македонија е префрлена на Косово и тоа поради најавената посета на српскиот претседател Александар Вучиќ. Тоа го тврди српскиот весник „Новости“ повикувајќи се на извори од разузнавачките служби. Според весникот, посетата на Вучиќ е високоризична и за неа, политички и безбедносно, се заинтересирани разни структури …

Странски разузнавачки служби ангажирани за безбедноста на Вучиќ за време на посетата на Косово Read More »

Запленети 5 милиони евра од двајца Албанци кои беа фатени во Шпанија со тон кокаин


По барање на Судот за тешки кривични дела, на две лица од албанскиот град Лежа им е запленет имот во вредност од пет милиони евра. Според полицијата, станува збoр за банкарски сметки, движен и недвижен имот во сопственост на Арјан Ндоци и Јулиан Деблини, и нивните семејства. – Ндоци (41) и Деблини (31) на 30 април …

Запленети 5 милиони евра од двајца Албанци кои беа фатени во Шпанија со тон кокаин Read More »

Судење: Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин


Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин во судскиот спор против него што се води по обвинение за наводните злоупотреби при организирањето на успешниот референдум за зачувување на традиционалната дефиниција на бракот во 2013 година. Бандиќ е обвинет дека предизвикал штета од околу 45.000 евра со тоа што одобрил бесплатно користење на пазарски …

Судење: Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин Read More »

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати


Најмалку 76 лица загинаа, а речиси исто толку се сметаат за исчезнати како резултат на големите поплави што ја погодија Северна Кореја. Истовремено, илјадници луѓе останаа без покрив над главата, соопштија Меѓународната федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина. Волонтери од Националниот Црвен крст учествуваат во спасувачките операции во северниот и јужниот дел на провинцијата …

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати Read More »

На Мон Блан ќе може да се искачуваат максимум 214 планинари во текот на еден ден


Франција– Највисокиот врв во Европа, Мон Блан на Алпите од следната година ќе биде ограничен бројот на планинари кои во текот на еден ден можат да се искачат на највисокиот  врв. Ова го изјави француски локален функционер. Бројот од 214 планинари колку што ќе имаат право да се обидат да го искачат Мон Блан е …

На Мон Блан ќе може да се искачуваат максимум 214 планинари во текот на еден ден Read More »

Франкфурт мора да забрани дизел возила


Суд во Германија пресуди дека Франкфурт мора да ја забрани употребата на дизел возилата кои се големи загадувачи со цел подобрување на квалитетот на воздухот во градот. Управниот суд во Висбаден донесе одлука врз основа на иницијатива на една група за заштита на животната средина која го иницира процесот тврдејќи дека Франкфурт не ги исполнува …

Франкфурт мора да забрани дизел возила Read More »