Кристијано Роналдо си одбра „Ауди“ со фул опрема


Кралски третман за „кралскиот“ клуб. Германскиот производител на автомобили, „Ауди“, го стави на располагање својот луксузен асортиман за фудбалерите на Реал Мадрид. И тоа без задршка или некакво ограничување и, секако, бесплатно. Џентлменскиот потег на раководството на автомобилскиот гигант од Инголштад доаѓа како последица на обновениот спонзорски договор со актуелниот европски првак, па Кристијано Роналдо …

Кристијано Роналдо си одбра „Ауди“ со фул опрема Read More »

Маленко: Би сакал уште четири затворени базени до 2024 година


Поделба на програмата на два дела – на олимписко пливање и на далечинско пливање, сертификати за тренери, судии и делегати согласно меѓународната програма на Светската пливачка асоцијација (ФИНА), ревидирање на стипендиите за млади надежни пливачи. Ова е само дел од најавата за работа на Александар Маленко во неговиот мандат како претседател на Пливачката федерација на …

Маленко: Би сакал уште четири затворени базени до 2024 година Read More »

Малку фалеше Металург да прокоцка предност од 11 гола!


Македонскиот вицепрвак Металург стигна до минимален триумф над Татран Прешов (31-30) во СЕХА – лигата, иако во текот на мечот имаше и 11 гола разлика но во последните десет минути Татран Прешов направи неверојатна серија, па за малку Металург од готов ќе си направеше вересија. Гостинскиот играч Буторац последователно на крајот даде три гола, па …

Малку фалеше Металург да прокоцка предност од 11 гола! Read More »

Продолжува победничката серија на Вардар во СЕХА лигата


Шампионот на СЕХА лигата Вардар ја постигна и осмата победа во СЕХА лигата откако вечерва на гости го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе со 30:21. „Црвено-црните“ имаат максимален учинок во ова натпреварување и со 24 бодови се наоѓаат на првата позиција. Домаќинот Нексе равноправен ривал беше само во првите 10 минути кога и последенпат поведе со …

Продолжува победничката серија на Вардар во СЕХА лигата Read More »

Милан го смени Монтела по ремито со Торино


Винченцо Монтела повеќе не е тренер на Милан, откако раководството на „росонерите“ му додели отказ. Челниците на клубот претпладнево одржаа состанок и одлучија да го отпуштат тренерот. Милан е во многу лоша форма, а тренерското место на Монтела „висеше“ постојано повеќе од еден месец, за конечно да попушти трпението на раководните лица. Тимот не игра …

Милан го смени Монтела по ремито со Торино Read More »

Триумф на Вардар во дербито над Академија Пандев


Првакот Вардар успеа да ја продолжи серијата победи во домашното првенство откако попладнево во дуел од 8.коло (одложен) го совлада тимот на Академија Пандев како гостин со 2:0. Ова за „црвено-црните“ е четврта победа по ред. Головите за Вардар ги постигнаа: Максим Максимов во 45.минута и Ацо Стојков во 88.минута. Овие две екипи натпреварот од …

Триумф на Вардар во дербито над Академија Пандев Read More »

Тенис: Франција на триумф до титулата во Дејвис купот


Тениската селекција на Франција ја дели само уште една победа во дуелот против Белгија за титулата во Дејвис купот. Французите во финалето на ова натпреварување поведоа со 2:1, откако попладнево Ришар Гаске и Пјер Ербер го добија мечот против белгиската комбинација Рубен Бемелманс и Јорис де Лор со 3:1 во сетови. Првата шанса за трофеј, …

Тенис: Франција на триумф до титулата во Дејвис купот Read More »

Бундеслига: Борусија Д. од 4:0 на полувреме до 4:4 на крај


На фудбалерите на Борусија Дортмунд не им беа доволни ниту четири гола предност да го совладаат составот на Шалке. Дуелот од 13. коло меѓу Борусија Дортмунд и Шалке го оправда приматот на дерби на колоtо во Бундеслигата, а заврши со осум постигнати голови и без победник 4:4. Популарните „милионери“ во првото полувреме имаа водство од 4:0. …

Бундеслига: Борусија Д. од 4:0 на полувреме до 4:4 на крај Read More »

Челинџ куп: Еурофарм Работник се пласира во осминафинале


Ракометарите на Еурофарм Работник обезбедија пласман во осминафиналето на Челенџ купот откако и во вториот меч беа подобри од литванскиот претставник Гранитас Каунас. Битолскиот тим по првиот меч кој го доби пред својата публика со 28:24 денеска беше и поубедлив на гостувањето во Каунас каде победи со 29:23, полувреме 11:10. Најефикасни во екипата на Еурофарм …

Челинџ куп: Еурофарм Работник се пласира во осминафинале Read More »

Ракомет, Лига на шампиони: Металург немоќен со Мотор


Македонскиот вицепрвак Металург со пораз го заврши својот настап пред домашната публика во ракометната Лига на шампионите. Металург попладнево загуби од Мотор Запорожје со 22:30, полувреме 11:16, во дуелот од претпоследното 9. коло во Д групата што се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Многу рано гостите резултатски се одлепија, па веќе во шестата …

Ракомет, Лига на шампиони: Металург немоќен со Мотор Read More »

Фудбалска Прва лига: Шкендија ја растури Ренова


Шкендија забележа убедлива победа над Ренова со 6:1 во воведниот натпревар од 17. коло во Првата македонска фудбалска лига за потврда на „црвено-црните“ дека се далеку поквалитетен тим од градскиот ривал. Серијата голови ја отвори Бесарт Ибраими во третата минута кој погоди и во 33. Ферхан Хасани реализира пенал во 25. за високи 3:0 уште …

Фудбалска Прва лига: Шкендија ја растури Ренова Read More »

Втор убедлив пораз на македонските ракометарки во Крајова


Женската ракометна репрезентација на Македонија го претрпе и вториот убедлив пораз на меѓународниот турнир „Карпати Трофеј“ што се игра во Крајова, Романија, а во рамки на ЕХФ неделата. Откако вчера избраничките на селекторот Симе Симовски загубија од Бразил 32-19, денеска тие се поразени од домашната селекција на Романија со 31-18, полувреме 18-5. Уште во воведните …

Втор убедлив пораз на македонските ракометарки во Крајова Read More »

Се подготвува јануарска „распродажба“ во Барселона


Шпанскиот гигант Барселона во претстојниот зимски (јаунарски) преоден рок, најверојатно ќе ја напуштат пет-шест играчи. Како што пишува шпанскиот весник „Спорт“, претседателот на клубот Јосеп Мариа Бартомеу побарал со финансискиот и о спортскиот директот Пеп Сегура и Тскар Грау, да ослободат ден од финансиските средства на клубот, за зимскиот преоден период. Каталонскиот клуб веќе најави …

Се подготвува јануарска „распродажба“ во Барселона Read More »

Четврта „Златна копачка“ за Лионел Меси


Лионел Меси е добитник на „Златната копачка“ за минатата сезона. Оваа награда што традиционално се доделува за најдобриот стрелец на Европа е четврта во кариерата на Аргентинецот колку што има и Португалецот Кристијано Роналдо. Препорака за признанието на ѕвездата на Барселона беа неговите 37 гола во 34 натпревари за Примера во сезоната 2016/17. Втор по …

Четврта „Златна копачка“ за Лионел Меси Read More »

Судот во Јужна Африка ја зголеми казната за Писториус од шест на 13 години


Судот во Јужна Африка го зголеми времетраењето на затворската казна за Оскар Писториус од шест на 13 години. Параолимпиецот е осуден за убиство на неговата девојка Рива Стенкамп во февруари во 2013 година. Минималната законска казна за убиство во Јужна Африка е 15 години што сега ја доби Писториус, но притоа во предвид се земени …

Судот во Јужна Африка ја зголеми казната за Писториус од шест на 13 години Read More »

Формула 1: Фетел најбрз на првиот тренинг во Абу Даби


Себастијан Фетел имаше најдобар резултат на првиот тренинг за неделната трка за ГН на Абу Даби. Пилотот на Ферари забележа време од 1:39,006 минути што беше за 0,120 секунди подобро од она на шампионот Луис Хамилтон. Трет беше Макс Ферстапен од тимот на Ред Бул кој заостана 0,148 секунди, четврти беше Кими Раиконен од Ферари …

Формула 1: Фетел најбрз на првиот тренинг во Абу Даби Read More »

Ракомет: Македонија на „Трофеј Карпати“, прв противник Бразил


Женската ракометна репрезентација на Македонија од денеска до недела ќе учествува на традиционалниот „Трофеј Карпати“ во Романија. Покрај избраничките на селекторот Симе Симовски и домашната селекција, на турнирот ќе настапат и Полска и Бразил кои, пак, од 1 до 17 декември ќе бидат дел и од Светското првенство во Германија. Прв ривал на Македонија, попладнево …

Ракомет: Македонија на „Трофеј Карпати“, прв противник Бразил Read More »

Кошаркарска Евролига: Олимпијакос нов лидер


Кошаркарите на Олимпијакос се нови лидери во Евролигата. „Црвено-белите“ од Пиреја, по тесниот триумф кај Милано со 87:86, се пробија до првото место на кое ќе останат барем до вечерва со оглед дека ЦСКА Москва од 20,45 часот гостува во Малага на тимот на Уникаха. Победа на гости во рамки на деветтото коло оствари и …

Кошаркарска Евролига: Олимпијакос нов лидер Read More »

Лига Европа: Познати се 16 шеснаесетфиналисти


Познати се 12 екипи што ќе играат во шеснаесетфинале во Лига Европа. По одигрување на мечевите од петтото коло, европска пролет обезбедија Вилјареал (група А), Динамо Киев и Партизан (група Б), Брага (група Ц), Милан (група Д), Аталанта и Олимпик Лион (група Е), ФСЦ Букурешт и Викторија Плзен (група Г), Арсенал (група Х), Салцбург (група …

Лига Европа: Познати се 16 шеснаесетфиналисти Read More »

Лига Европа: Петти пораз на Вардар, еврогол на Блажевски


Вардар го претрпе петтиот пораз во Лига Европа. Зенит ги совлада „црвено-црните“ со 2:1 и го потврди учеството во шеснаесетфинале во натпреварувањето на УЕФА. Како утеха за македонскиот првак, покрај солидната игра на стадионот „Крестовски“ во Санкт Петербург, ќе остане евроголот со волеј на Дејан Блажевски во третата минута од судиското надополнување. Двата гола за …

Лига Европа: Петти пораз на Вардар, еврогол на Блажевски Read More »