Иско: Роналдо не му недостасува на Реал Мадрид


Иско изјави дека носителот на „Златната топка“, Кристијано Роналдо, воопшто не му недостасува на Реал Мадрид, и дека не жали за заминувањето на Роналдо во Јувентус за 117 милиони евра бидејќи веќе има кој да го замени. – Кристијано е фантастичен фудбалер, тој дава 40-50 голови по сезона. Во моментов играме одлично, оние кои минатата …

Иско: Роналдо не му недостасува на Реал Мадрид Read More »

Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен


САД- Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Отвореното тениско првенство на САД, откако рано утрово го победи Џон Милман од Австралија. Иако од резултатот (6:3; 6:4 и 6:4) се добива впечаток дека Србинот лесно дојде до победата, сепак мечот траеше речиси три часа и во него се водеше голема борба за секој поен. …

Ѓоковиќ против Нишикори во полуфиналето на УС Опен Read More »

Милман: Мора да го одиграм најдобриот натпревар за да го победам Ѓоковиќ


Австралискиот тенисер Џон Милман изјави дека ќе мора да го одигра најдобриот натпревар во кариерата доколку сака да го победи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и да се пласира во полуфиналето на Ју-Ес опен. – Може да звучи здодевно, но морам да ја контролирам својата страна на теренот. Потребно е грешките да ги сведам на минимум …

Милман: Мора да го одиграм најдобриот натпревар за да го победам Ѓоковиќ Read More »

Гвардиола им забрани мобилни телефони на играчите


Манчестер сити планира да ја повтори одличната минатогодишна сезона кога ја освои Премиер лигата, а тренерот Пеп Гвардиола за таа цел воведе построги правила за играчите и најави парични казни за непочитување на истите. За да ја задржи концентрацијата на играчите, Гвардиола меѓу другото им забранил да ги користат мобилните телефони во тренинг центарот, а …

Гвардиола им забрани мобилни телефони на играчите Read More »

Првата кошаркарска лига сезонава ќе брои десет екипи


Комисијата за итност при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на денешниот состанок одлучи сезонава во Првата кошаркарска лига да учествуваат десет екипи. МКФ одлуката ја донесе по непријавувањето на екипата на Водњански Лисици и некомплетната документација на Шкупи, односно немањето уплата за котизација. – Двете последнопласирани екипи од Плејаут лигата ќе се надигруваат по бараж-систем со …

Првата кошаркарска лига сезонава ќе брои десет екипи Read More »

Манчини: Роналдо во Италија нема толку многу простор како во Шпанија


Селекторот на Италија, Роберто Манчини објасни зошто Кристијано Роналдо има потешкотии да постигне гол за својот нов тим Јувентус. Според него, Португалецот уште се прилагодува на серијата А каде нема толку простор како во Шпанија. – Постојат моменти кога нешто не ви оди. Не мислам дека Роналдо ќе има проблеми со ефикасноста. Тој е само …

Манчини: Роналдо во Италија нема толку многу простор како во Шпанија Read More »

Џака и Шаќири се извинија за „албанскиот орел“ против Србија


Швајцарските фудбалери Џердан Шаќири и Гранит Џака се извинија за прославата на головите против Србија на Светското првенство во Русија. Џака и Шаќири своите голови ги прославија покажувајќи го албанскиот двоглав орел со рацете и така ја разбранува јавноста, особено кај нашиот северен сосед. Сепак, сето ова не помина незабележано и во Швајцарија, па затоа …

Џака и Шаќири се извинија за „албанскиот орел“ против Србија Read More »

Нејмар со јасна порака до Ливерпул


Суперѕвездата на Пари Сен Жермен, Нејмар да Силва одлучи уште отсега да стартува психолошката војна против Ливерпул, со кој ПСЖ е во иста група во Лигата на шампионите. Најскапиот фудбалер даде своја прогноза за новата сезона во Премиер лигата, откако тој не ги смести „Црвените“ во топ  четири на Англија. – Кој ќе победи? Леле, …

Нејмар со јасна порака до Ливерпул Read More »

Мората призна: Сакав да си заминам од Челзи ова лето


Напаѓачот на Челзи Алваро Мората (25) призна дека посакал ова лето да го напушти клубот од Лондон. Шпанецот бил разочаран од фактот дека не беше повикан во тимот за Светското првенство во Русија. – Ова лето беше тешко за мене. Мислев дека ќе го напуштам Челзи. Сакав да се вратам во Шпанија или Италија. Јас …

Мората призна: Сакав да си заминам од Челзи ова лето Read More »

Роналдо заработува три пати повеќе од вториот најплатен фудбалер во Серија „А“


Кристијано Роналдо заработува речиси три пати повеќе пари во однос на вториот најплатен играч во Серија „А“ – Гонзало Игуаин. Португалецот пристигна во Италија во ова лето по трансфер од европскиот клупски шампион Реал Мадрид во Јувентус за 117 милиони евра. Во последните месеци од неговиот престој во Мадрид, Роналдо беше незадоволен од непотпишувањето на …

Роналдо заработува три пати повеќе од вториот најплатен фудбалер во Серија „А“ Read More »

Данска со аматери ќе ги замени фудбалерите што бојкотираат


Во фудбалската репрезентација на Данска ќе бидат повикани играчи од мал фудбал и од пониски лиги доколку селектираните останат на намерата да бојкотираат. Како што објавија тамошните медиуми, Фудбалската федерација на Данска има конфликтна ситуација. Репрезентативците одбиле да играат поради незадоволството од договорите со федерацијата. Фудбалерите бараат партнерски однос околу одлучувањето за правата играчите. Тие …

Данска со аматери ќе ги замени фудбалерите што бојкотираат Read More »

Македонец со церебрална парализа ќе биде дел од Охридскиот атлетски маратон


Васил Јанкула, Македонец од Мала Преспа кој боледува од детска целебрална парализа, ќе биде дел од 32-рото издание на Охридскиот меѓународен атлетски маратон, што ќе се одржи на 8 септември, јави електронското издание на весникот „Илинден“. – Васил боледува од детска целебрална парализа но воедно е и човек со огромна волја и бистар ум. Неговата …

Македонец со церебрална парализа ќе биде дел од Охридскиот атлетски маратон Read More »

Почина боксерската легенда Марјан Бенеш


На 67-годишна возраст, почина легендата на југословенскиот бокс – Марјан Бенеш. Тој беше европски првак во аматерски и професионален бокс. Почина во својот дом во Бања Лука, пренесуваат медиумите во БиХ. Срцето на еден од најдобрите боксери на овие простори престана да чука по долгогодишната борба со болеста. Минатата година беше примен во Клиничкиот центар …

Почина боксерската легенда Марјан Бенеш Read More »

Шокантен пораз: Обложувач ставил 35.000 долари на Федерер


Шокантниот пораз на Рожер Федерер на тенискиот УС Опен скапо ќе го чини еден пасиониран обложувач, кој вложил 35.000 долари за победа на најдобриот светски тенисер на сите времиња против австралискиот аутсајдер Џон Милман. Швајцарецот водеше со 1-0 во сетови, имаше и две сет топки за 2-0, но на крајот загуби со 3-1. Коефициентот на негова …

Шокантен пораз: Обложувач ставил 35.000 долари на Федерер Read More »

Федерер елиминиран од УС Опен


Вториот носител на Грен слемот во Њујорк, Роџер Федерер рано утрово загуби од Џон Милман во осминафиналето со резултат 1-3, по сетови 6:3, 5:7, 6:7 и 6:7. Мечот траеше повеќе од три часа и 38 минути.  По овој исход љубителите на тенисот ќе останат без очекуваната „класика“ Ѓоковиќ – Федерер. Во четвртфиналето на УС Опен …

Федерер елиминиран од УС Опен Read More »

Манчини: Најважнo е да функционираме како тим


Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Роберто Манчини, истакна дека е возбуден што неговиот тим конечно ќе почне да се натпреварува. Манчини репрезентацијата на Италија ја презема по неуспехот на квалификациите за Светското првенство во Русија, а претстојните настапи во Лигата на нациите за него ќе бидат први официјални натпревари. – Возбуден сум што конечно почнува. …

Манчини: Најважнo е да функционираме како тим Read More »

Симоновски поради повреда нема да настапи против Косово и Романија


Кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром, Марко Симоновски, поради повреда нема да настапи за македонската репрезентација на двата натпревари од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Тој се повредил на вториот контролен меч меѓу МЗТ и Левски Лукоил одигран во саботата попладне во СЦ „Јане Сандански”. Иако не се наведуваат детали, станува збор за полесна …

Симоновски поради повреда нема да настапи против Косово и Романија Read More »

Дел Пјеро: Роналдо треба да се навикне на италијанскиот начин на игра


Легендарниот италијански фудбалер Алесандро дел Пјеро смета дека Кристијано Роналдо мора да се навикне и да го научи начинот на игра во Серија А. Роналдо ова лето од Реал Мадрид премина во Јувентус и досега на трите натпревари во италијанскиот шампионат се уште нема постигнато гол. –  Во Италија повеќе играчи се враќаат во одбрана …

Дел Пјеро: Роналдо треба да се навикне на италијанскиот начин на игра Read More »

Роналдо, Модриќ и Салах во конкуренција за најдобар играч на ФИФА


Кристијано Роналдо од Јувентус, Лука Модриќ од Реал Мадрид и Мохамед Салах од Ливерпул се тројцата фудбалери кои влегоа во потесниот избор за најдобар играч на светот за 2018 година во избор на ФИФА. Првпат по 12 години меѓу тројцата кандидати за „Златната топка“ го нема капитенот на Барселона и петкратен освојувач на оваа награда …

Роналдо, Модриќ и Салах во конкуренција за најдобар играч на ФИФА Read More »

Бразилецот Роналдо нов сопственик на Ваљадолид


Легендарниот бразилски фудбалер Роналдо Назарио де Лима стана главен сопственик и претседател на шпански Реал Ваљадолид, објавено е на веб-страницата на клубот. Поранешниот напаѓач Барселона и Реал Мадрид купи 51 отсто од акциите на клубот за 30 милиони евра и го наследи Карлос Суарез Суреду, кој ќе остане во одборот на клубот во таа улога. …

Бразилецот Роналдо нов сопственик на Ваљадолид Read More »