Буфон одушевен од тренерот Тухел


Искусниот голман Џанлуиџи Буфон истакна дека е одушевен од приодот на тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел, и дека неговата работата не може да ја спореди со искуствата од италијанската Серија А. Буфон по 17 години поминати во Јувентус оваа година го напушти клубот од Торино и стана член на ПСЖ. – Тој зрачи …

Буфон одушевен од тренерот Тухел Read More »

„Билд“: Венгер ќе го замени Ковач на чело на Баерн


Германија– Во Минхен денеска ќе се одржи вонредна прес-конференција на Баерн, на која се очекува да биде објавено разрешувањето на тренерот Нико Ковач и неговата замена со Арсен Венгер, соопшти „Билд“. Францускиот стратег неодамна потврди дека планира да започне со работа на 1 јануари. Тој 22 години беше менаџер на лондонски Арсенал и го напушти …

„Билд“: Венгер ќе го замени Ковач на чело на Баерн Read More »

Фондацијата на Меси собра 2,6 милиони евра за деца болни од рак


Шпанија – Хуманитарната фондација на Лионел Меси и Фондацијата „СНФ“ собраа 2,6 милиони евра за изградба на детски онколошки центар во Барселона, соопшти прес-службата на Каталонците. Со тие 2,6 милиони евра, собрана е целата сума од 30 милиони евра, потребна за изградба на клиниката. Меси, исто така, учествуваше на церемонијата за почеток на изградбата. Се очекува …

Фондацијата на Меси собра 2,6 милиони евра за деца болни од рак Read More »

УЕФА го казни ПСЖ со 20.000 евра за мечот со Црвена звезда


УЕФА изрече парична казна за Париз Сен Жермен во износ од 20.000 евра поради лошата организација на натпреварот од Лигата на шампионите против Црвена Звезда. Парижаните се санкционирани за одложување на почетокот на натпреварот, пиротехниката што ја користеа поддржувачите на тимот и несоодветното однесување на вработени во клубот. ПСЖ победи со 6:1 на „Парк де …

УЕФА го казни ПСЖ со 20.000 евра за мечот со Црвена звезда Read More »

Халил Јагањац си заминува од Металург


Хрватскиот репрезентативец и член на Металург, Халил Јагањац си заминува од тимот од Автокоманда и се враќа дома. Левиот бек ја прифатил понудата на Нексе за двегодишен договор, а македонскиот вицешампион ќе добие оштета, која неофицијално изнесува околу 100 илјади евра. Јагањац во сабота против Татран Прешов веројатно ќе го одигра последниот натпревар во дресот …

Халил Јагањац си заминува од Металург Read More »

Челзи најде начин да го задржи Азар


Челзи ќе стори се за да ја задржи својата голема ѕвезда, Еден Азар. Претходно, во текот на неделата се појави информација дека Белгиецот го информирал раководството на клубот оти е подготвен да започне официјални разговори за обновување на својот договор. Тековниот договор на фудбалерот со лондонскиот клуб истекува во летото 2020 година. Раководството на „сините“ …

Челзи најде начин да го задржи Азар Read More »

Икарди: Интер е мојот дом, ќе се разбереме за договорот до Божиќ


Неколку дена пред големото дерби во Милано, капитенот на Интер, Мауро Икарди даде опширно интервју за „Скај Спорт“, во кое ги сподели своите очекувања од неделното „Дерби дела Мадонина“, претстојната средба со Барселона, како и какви се неговите идни планови. Икарди подолго време е поврзуван со трансфер во друг европски гигант, но Аргентинецот призна дека …

Икарди: Интер е мојот дом, ќе се разбереме за договорот до Божиќ Read More »

Мундијалот на Русија и донесе 12,5 милијарди евра


Русија- Светското фудбалско првенство, што летоска се одржа во Русија, за тамошната економија во периодот 2013-2018 значеше приход од 952 милијарди рубљи, или околу 12,5 милијарди евра, објави Организациониот комитет на Мундијалот. Во „Студијата за економски, социјални и еколошки влијанија на Светското првенство во Русија“ се потенцира дека позитивниот ефект се манифестира меѓу другото во зголемената …

Мундијалот на Русија и донесе 12,5 милијарди евра Read More »

Ангеловски: Индивидуалните грешки беа решавачки


Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски по вечерашниот пораз од Ерменија со 4:0 во Лигата на нациите изјави дека индивидуалните грешки на нашите фудбалери се причина за тешкиот пораз. Тој не се согласи со констатацијата на многумина дека грешките на голманот Столе Димитриевски се причината за конечниот резултат. – Знаев дека Ерменија е силна репрезентација, ова …

Ангеловски: Индивидуалните грешки беа решавачки Read More »

Тери: Се уште не сум подготвен да бидам менаџер


Легендата на Челзи, Џон Тери призна дека сè уште не е подготвен да биде менаџер, и затоа улогата на помошник на Дин Смит во Астон Вила е совршена за него. Минатата недела поранешниот англиски репрезентативец ја заврши својата професионална кариера и кратко време потоа официјално беше назначен за асистент на Смит во клубот. – Секој …

Тери: Се уште не сум подготвен да бидам менаџер Read More »

Лига на Нации: Ерменија го запре налетот на Македонија


Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва во Ереван беше убедливо поразена од Ерменија со 4:0 (1:0) во меч од групата 4 во Д-дивизијата на Лигата на нациите. За Македонија ова беше првиот пораз во натпреварувањето. Прецизни за домаќините беа Маркос Пицели (12), Јура Мовсисјан (67), Геворг Газарјан (81) и ѕвездата на Арсенал, Хенрик Мхитарјан во 90-тата …

Лига на Нации: Ерменија го запре налетот на Македонија Read More »

Црвена ѕвезда го тужи француски „Екип“


Директорот на ФК Црвена ѕвезда, Стефан Пантовиќ, е во Париз, каде разговара со адвокати за поднесување тужба против францускиот весник „Екип“. Српскиот клуб се одлучи за таков чекор откако од медиумот пишуваа за несоодветни дејства пред натпреварот против Париз Сен Жермен и Црвена ѕвезда во Лигата на шампионите. Црвена ѕвезда планира да го тужи францускиот …

Црвена ѕвезда го тужи француски „Екип“ Read More »

Пред 14 години Меси го имаше своето деби во Барселона


Барселона се присети на значаен настан во историјата на клубот и светскиот фудбал. Пред 14 години, на 16-ти октомври 2004 година, 17-годишниот Аргентинец, Лионел Меси, го имаше своето деби во првиот тим на каталонскиот клуб, објавено е на клупскиот сајт на Каталонците. Оттогаш па се до денес Меси целата своја професионална кариера ја помина во …

Пред 14 години Меси го имаше своето деби во Барселона Read More »

Атлетичарот Болт добил понуда од голем европски фудбалски клуб


Легендарниот јамајкански атлетичар Усеин Болт, кој започна да се занимава професионално со фудбал, наскоро би можел да потпише договор со голем европски клуб. Болт последните неколку седмици тренира со австралискиот клуб Сентрал коуст маринерс, за кој настапи на неколку натпревари. – Еден европски клуб му понуди на Болт двегодишен договор. Станува збор за клуб кој …

Атлетичарот Болт добил понуда од голем европски фудбалски клуб Read More »

Мејведер го прифати предизвикот на Хабиб Нурмагомедов


Американскиот боксер Флојд Мејведер изјави дека нема ништо против да застане во рингот со рускиот борач Хабиб Нурмагомедов, кој го предизвика пред неколку дена. Нурмагомедов со победата над Конор Мекгрегор ја одбрани УФЦ шампионската титула во лесна категорија, а евентуалниот дуел со Мејведер би му донел голема заработка. Рускиот борач му порача на Мејведер дека …

Мејведер го прифати предизвикот на Хабиб Нурмагомедов Read More »

Арда Tуран се соочува со 12,5 години затвор за нападот врз Беркај Шахин


Обвинителството во Истанбул побара затворска казна од 12 и пол години за фудбалерот Арда Туран поради нападот врз турскиот пејач Беркај Шахин. Инцидентот се случи минатата седмица во ноќен клуб во Истанбул, а 31-годишниот фудбалер го нападнал пејачот и му го скршил носот. Во ноќниот клуб за време на нападот присуствувала и сопругата на Шахин, …

Арда Tуран се соочува со 12,5 години затвор за нападот врз Беркај Шахин Read More »

Барселона работи на продолжување на договорот со Меси


Раководството на Барселона интензивно работи на продолжувањето на договорот со аргентинскиот играч Лионел Меси со цел да го задржи во клубот и по 2021 година. Од клубот сакаат да направат измени во договорот на 31-годишниот фудбалер и првенствено да ја отстранат клаузулата која му овозможува да замине по 2020 година без обештетување. Барселона неодамна претрпе …

Барселона работи на продолжување на договорот со Меси Read More »

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Шангај


Кина– Нов трофеј за Новак Ѓоковиќ и тоа во Шангај каде во рамките на АТП Мастерсот го совлада младиот хрватски тенисер Борна Чориќ со 2-0 .  Во меч во кој  Србинот доминираше  21-годишниот Чориќ успеа да освои вкупно 7 гема и да го признае 3-тиот пораз во дуелите со Новак Ѓоковиќ иако вечно ќе се …

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Шангај Read More »

Македонските репрезентативци тренираа во Ереван


Ереван– Македонската фудбалска репрезентација по синоќешната победа над Лихтенштајн, денеска патуваше кон Ереван каде што веќе го одработи првиот тренинг. Репрезентативците тренираа во две групи. Играчите што играа против Лихтенштајн имаа полесен тренинг, а останатите тренираа со полн интензитет. Добрата атмосфера што го краси тимот е присутна и во Ереван, а после трите победи најверојатно со …

Македонските репрезентативци тренираа во Ереван Read More »

Алкалоид со уште еден убедлив триумф на ЕКК


Шахистите на Алкалоид го победија израелски Реховот Чесс Скул со 5,5:0,5 во второто коло од Европското клупско првенство во Порто Карас, Грција. Израелскиот претставник единственото реми го „извади“ на петтата табла каде за „фармацевтите“ настапи Павел Елјанов. Останатите шахисти на „Алкалоид“ и во второто коло ја покажаа својата надмоќност, особено засилени со присуството на четвртиот …

Алкалоид со уште еден убедлив триумф на ЕКК Read More »