Шведска ја изненади Хрватска, се радува и Србија


Шведските ракометари ја декласираа домаќинот  Хрватска со 35:31 во групата А и со ваква разврска Шведска е прва во групата со 6 бодови. Хрватска е втора со 4 бодови , додека Србија и Исланд имаат по два бода, но Србија ќе биде на третото место поради подобриот меѓусебен дуел. Во вториот вечерашен натпревар од групата …

Шведска ја изненади Хрватска, се радува и Србија Read More »

ЕП 2018: Србија го победи Исланд но Шведска за неа ќе решава за главната фаза


Србија ја оствари првата победа на Европското првенство откако со 29:26 ја совлада селекцијата на Исланд, но за да оди понатаму, Шведска вечерва треба да ја победи или извлече најмалку реми со Хрватска. Доколку Хрватска победи, Шведска, Исланд и Србија ќе имаат по два бода, а во една мини табела помеѓу трите селекции Србија е …

ЕП 2018: Србија го победи Исланд но Шведска за неа ќе решава за главната фаза Read More »

Ѓоковиќ сигурен, Раониќ испадна, на Федерер му е рано за пензија


Елиминацијата на Милош Раониќ, кој беше поставен за 22 носител, е најголемото изненадување на вториот ден од тенискиот Австралија опен. Канаѓанецот со црногорско потекло е поразен од Лукаш Лацко од Словачка во четири сета: 6-7, 7-5, 7-5 и 7-6. По шестмесечна пауза, на тениските терени се врати и поранешниот најдобар светски играч, Новак Ѓоковиќ, кој …

Ѓоковиќ сигурен, Раониќ испадна, на Федерер му е рано за пензија Read More »

Лазаров: Имаме старт од соништата


Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е презадоволен од почетните две победи на ЕП. – Имаме старт од соништата на едно првенство. Победени се квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Особено е добро што ги решивме во последните минути, а со тоа покажавме дека имаме самодоверба. Кога победуваш вакви дуели и заморот исчезнува и …

Лазаров: Имаме старт од соништата Read More »

Голот на Германија е регуларен, тврдат експертите


Нема повреда на ракометните правила и не станува збор за заговор против Словенија, оценија судиските експерти по контроверзното реми на Германија и на Словенија во второто коло од ракометното Европското првенство во Хрватска. Според нив, „доколку во последните триесет секунди на натпреварот, додека топката не е во игра, било кој играч или некој од службените …

Голот на Германија е регуларен, тврдат експертите Read More »

Хрватите ја смируваат еуфоријата: Нема да се прошетаме до златото


Златан Сарачевиќ ја смирува атмосферата во хрватската јавност по убедливиот триумф (29:22) на „коцкестите“ над Исланд на Европското ракометно првенство. Асистентот на Лино Червар во придружба на Игор Карачиќ и Марко Мамиќ пред новинарите ја истакнаа одличната поддршка од трибините во „Спаладиум арена“, но и најважно – мечот од последното трето коло во кој домаќинот …

Хрватите ја смируваат еуфоријата: Нема да се прошетаме до златото Read More »

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај


Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. – Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора. Задоволен и среќен сум што двата дуела ги решивме во последните минути. Сега за сега сите се добри, но ќе …

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај Read More »

Србите бркаат четири разлика против Исланд


Србија, и покрај поразите од Хрватска и од Шведска, сепак, остана во игра за наредната фаза на Европското ракометно првенство. Во таква позиција се најде благодарение на триумфот на „коцкестите“ над Исланд, ривал над кој составот на Јовица Цветковиќ ќе мора да слави со четири гола разлика попладнево во „Спаладиум“ арена во Сплит за да …

Србите бркаат четири разлика против Исланд Read More »

Борко Ристовски: Направивме огромен резултат


Голманот Борко Ристовски двете победи и пласманот во следната фаза на Европското првенство го оцени како извонреден резултат. – Знаевме дека овој натпревар ќе биде потежок отколку со Словенија, затоа што бев под дополнителен психолошки притисок да стигнеме до победата која не носи во вториот круг. Ќе пренесеме два бода во следната фаза, што е …

Борко Ристовски: Направивме огромен резултат Read More »

Раул: Сите бевме супер


Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше среќен по победата над Црна Гора и обезбедениот пласман во втората фаза од Европското првенство. – Многу сум задоволен што на двата натпревара остваривме две победи и имаме максимални четири бода. Почнавме добро, па малку застанавме. Во второто полувреме бевме подобри. Сите бевме супер, а посебно Кузмановски кој одигра …

Раул: Сите бевме супер Read More »

Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП


Репрезентацијата на Македонија ја запиша втората победа на ракометното Европско првенство во Хрватска и си обезбеди пласман во втората фаза. Вечерва во Загреб, македонските ракометари беа подобри од Црна Гора со 29:28 за максимални четири бода и прво место на табелата во Ц-групата по две одиграни рунди. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес покрај тоа што …

Македонија ја победи Црна Гора и се избори за втора фаза на ЕП Read More »

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ


По драматичнот натпревар во кој Словенија остана без победа во дуелот против европскиот шампион Германија, откако француските судии по истекот на времето и прегледувањето на снимките досудија најстрога казна на Германција, селекторот на Словенците, Веселин Вујовиќ, распали по судиите, но и челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ). На прес-конференцијата по натпреварот, разлутениот Вујовиќ не бираше …

ЕП ракомет 2018: Вујовиќ распали по ЕХФ Read More »

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија


Голема драма на првиот натпревар од 2.коло во групата Ц се случуваше вечерва во загрепска „Арена“ по што Германија се спаси од пораз во дуелот против Словенија. Словенците во текот на целиот натпревар го контролираа резултатот, а во првиот дел имаа и шест гола предност за на одмор да заминат со 15:10. Во вториот дел …

ЕП ракомет 2018: По голема драма Германија се спаси од пораз од Словенија Read More »

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора


Во пресрет на вечерашниот дуел со Црна Гора (почеток 20:30 часот) од Европското ракометно првенство во Хрватска македонските навивачи се наоѓаат во нивната фан зона „Роко Клуб“ во Загреб во близина на месноста Јарун. Воедно сите се во очекување на нова победа. Атмосферата е на високо ниво, а според најавите и по натпреварот со Црна …

Македонските навивачи се подготвуваат за дуелот со Црна Гора Read More »

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО)


Голманот на хрватската ракомента репрезентација, Мирко Алиловиќ ја има најзгодната сопруга меѓу играчите што настапуваат на Европското првенство што се одржува во моментов во Хрватска. Читателите на спортските портали цела Европа ја избраа 35-годишната Ива за апсолутен победник, по што порталите од регионот побрзаа да „откријат“ која е и со што се занимава новата мис …

Кој ракометар има најсекси жена? (ФОТО) Read More »

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора


Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред утрешниот дуел на ЕП против Црна Гора. Повредата на Филип Миркуловски не е сериозна, тој вели дека ќе биде подготвен за утрешниот меч, иако денешниот тренинг го почна одвоено од останатите. Македонија вчера во 1.коло на шампионатот ја победи Словенија со …

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора Read More »

Ливерпул му го нанесе првиот пораз на Манчестер Сити


Фудбалерите на Ливерпул вечерва на „Енфилд“ го совладаа Манчестер Сити со 4:3 во дербито на 23.коло од Премиер лигата и му го нанесоа првиот пораз на лидерот. До овој дуел, Сити беше во серија од 30 натпревари без пораз, вклучувајќи ги осумте од минатата сезона. Клучен период за триумфот на „црвените“ беа осумте минути (59-67 …

Ливерпул му го нанесе првиот пораз на Манчестер Сити Read More »

Вујовиќ се жали на судењето, но ја честита победата на Македонија


Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, беше фрустриран од судењето по поразот од Македонија во 1.коло на Европското првенство „Арена Загреб“. – Им го честитам успехот на македонскиот национален тим. Немам приговор на играта на моите избраници. Заклучив дека по 45 години не ги знам правилата на ракометот. Во повеќе од 90 проценти од случаите, не …

Вујовиќ се жали на судењето, но ја честита победата на Македонија Read More »

Триумф за Македонија на стартот на ЕП


Македонската ракометна репрезентација ја победи Словенија со 25:24 во 1.коло од Европското првенство во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за четири минути, а во 35.минута празен гол за плус 5 од својата половина промаши Дејан Манасков, по што Словенците го постигнаа првиот гол …

Триумф за Македонија на стартот на ЕП Read More »

(ФОТО) Навивачите на нозе, Македонија е во водство


Нерешено 11:11 заврши првото полувреме на натпреварот што Македонија вечерва го игра со Словенија во 1.коло група-Ц од Европското ракометно првенство во Хрватска. Македонските ракометари во најголемиот дел од полувремето беа во негатива, но во финишот по неколкуте одбрани на голманот Никола Митревски успеаја да ја анулираат предноста на противникот. Избраниците на селекторот Раул Гонзалес …

(ФОТО) Навивачите на нозе, Македонија е во водство Read More »