Индијката Мануши Чилар е Мис на светот 2017


КИНА- Студентката по медицина Мануши Чилар (20) од Индија е мис на свет за 2017 година, избрана на најпрестижниот избор на убавина во светот, во Санија, Кина. За прва придружничка меѓу учеснички од 118 земји во светот е избрана Мексиканката Андреа Мезе, а за втора придружничка- Британката Стефани Хил. Мис на светот ја доби својата …

Индијката Мануши Чилар е Мис на светот 2017 Read More »

70 години брак: Кралица Елизабета Втора и принцот Филип


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА- Британската кралица Елизабета Втора (91), која владее веќе 65 години , денеска ќе прослави 70-годишнина од бракот со принцот Филип, во семејниот круг во дворецот Виндзор, пренесуваат британските медиуми. Како што е најавено, јавни одбележувања нема да има. Британската престолонаследничка, принцезата Елизабета, се омажила за морнарскиот офицер Филип Моунбатен во лондонската опатија на …

70 години брак: Кралица Елизабета Втора и принцот Филип Read More »

Дегустација, мода и сеир на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“


Некој вино, некој љубов, а некој сеир, славеа гостите викендов на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“, на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба. Веќе осум години е престиж да бидеш поканет и да дегустираш врвни вина на овој прв и единствен од ваков вид во земјава фестивал кој има значајна улога …

Дегустација, мода и сеир на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“ Read More »

Се шири списокот на филмски звезди сексуални вознемирувачи


Полицискиот оддел во Лос Анџелес испитува околу дваесет случаи во врска со наводното сексуално вознемирување од страна на повеќе луѓе ангажирани во забавната индустрија во Холивуд. Како што соопшти неименуван  полициски офицер од NBC, овие случаи вклучуваат поединци познати на јавноста, но се уште не се идентификуваат. Обвинувањата се движат од физички повреди до силувања, и …

Се шири списокот на филмски звезди сексуални вознемирувачи Read More »

Кети Пери не доби кинеска виза за ревијата на “Викторијас сикрет“


KИНА- Американската поп-ѕвезда Кети Пери не доби виза за Кина каде требаше да да настапи на ревијата на ангелите на “Викторијас сикрет“ на 28 ноември прв пат во Шангај, Кина.  Кинеските медиуми објавија писмо во кое Кејти Пери ги моли тамошните власти да направат исклучок и во кое ветува дека „на ниту еден начин нема …

Кети Пери не доби кинеска виза за ревијата на “Викторијас сикрет“ Read More »

“Деспасито“ на Луис Фонси победник на латино Греми наградите


САД-Апсолутниот хит на Луис Фонси “Деспасито“ доминираше на синоќашното доделување на Латино Греми наградите во Лас Вегас и освои награди за албум на годината, песна на годината, најдобро музичко видео и најдобар настап. Фонси вели дека песната го обединила светот и ги срушила јазичните бариери, а иако пејачот одамна правеше хитови и беше славен во …

“Деспасито“ на Луис Фонси победник на латино Греми наградите Read More »

Сталоне негира сексуален напад пред 30 години


САД- Ѕвездата од холивудските акциони филмови, Силвестер Сталоне обвинет e за сексуален напад од страна на жена чиешто име не се соопштува, и која во 1986. имала 16 години. Впрочем, тогаш наводно се случил инцидентот, за којшто Сталоне категорично отфрла каква било вмешаност. Реакцијата следи по статија на британски „Дејли меил”, според којашто жената раскажала …

Сталоне негира сексуален напад пред 30 години Read More »

145 години Дупон: Луксузното патување почна од Скопје


Со славни холивудски ѕвезди и филмови, елитни гости и луксузен кетеринг, синоќа во резиденцијата на францускиот амбасадор во Скопје, започна прославата на 145. роденден на францускиот бренд за луксузни производи “S.T.Dupont“ . Избраната публика, на покана на ексклузивниот застапник на брендот во Македонија-“Сигма“ , со вината на “Тиквеш“ уживаше во промоцијата на брендот, во друштво …

145 години Дупон: Луксузното патување почна од Скопје Read More »

Џиџи Хадид нема да учествува на ревијата на “Викторијас сикрет“ во Шангај


КИНА- Џиџи Хадид нема да учествува на ревијата на  “Викторијас сикрет“. Славната манекенка, одлуката ја објави на социјалните мрежи и не даде објаснување за откажувањето. Само им посака среќа на своите колешки-учеснички. На најскапата модна ревија во светот на американскиот бренд за долна облека, годинава ќе има рекорден број на девојки од Азија – вкупно …

Џиџи Хадид нема да учествува на ревијата на “Викторијас сикрет“ во Шангај Read More »

ЕКСКЛУЗИВНО : Македонија на Евросонг 2018 во Лисабон


  Македонија е 43 учесник на 63. Евросонг кој идната година ќе се одржи  од 8 до 12 мај во Лисабон, Португалија. На официјалниот список ЕБУ ја додаде Македонија кон претходните учесници од 42 земји. “Интезивните преговори на највисоко ниво меѓу Македонската радио телевизија и Португалската радио телевизија за учество на македонски претставник на најпрестижната …

ЕКСКЛУЗИВНО : Македонија на Евросонг 2018 во Лисабон Read More »

Безвремената мода на Росица Мршиќ


Публиката ги исчекува нејзините ревии, организаторите ја бараат за Модни викенди, елитата се тепа за првиот ред, а манекенките посакуваат да ги носат нејзините модели. Самозатајната креаторка Росица Мршиќ, дипломец на Факултетот за визуелна уметност и дизајн во Утрехт, Холандија, која ретко ќе ја сретнете на јавни настани,  дозирано не послужува со безвременска мода, иако …

Безвремената мода на Росица Мршиќ Read More »

Славната манекенка со облини Ешли Алексис во божикна кампања


САД- Најпознатата манекенка со облини, Американката Ешли Алексис стана амбасадор на компанијата за долна облека “Лавхани линжери“ и позираше во кампањата за нивната божикна линија. “ Изборот на секси но удобна долна облека ја крева самодовербата на жените. Се чувствував многу пријатно додека ја снимавме кампањата. Сакав да им пренесам порака на жените дека без …

Славната манекенка со облини Ешли Алексис во божикна кампања Read More »

Пејачката Туна Сејдиу ужива во улогата на мајка


Поп-пејачката Алтуна Сејдиу Туна периодов ужива во улогата на мајка. Со својот партнер Патрис во месец мај станаа родители на малиот Тиан. Грижата околу синот, не ја спречува Туна да води живот од соништата исполнет со луксузни патувања и парчиња во гардероберот од најпознатите светски модни брендови. Таа исто така ги следи светските трендови и …

Пејачката Туна Сејдиу ужива во улогата на мајка Read More »

Ќерката на Двејн Џонсон е мис Златен глобус за 2018


САД- Симон Гарсиа Џонсон (16) ќерката на актерот Двејн Џонсон е избрана за мис на Златен глобус за следната година. Филмската награда Златен глобус што ја доделува Здружението на странски критичари во Холивуд , се смета за една од најпрестижните во филмскиот свет, по Оскарите. Оваа титула претходно ја имаа ќерките на актерот Силвестер Сталоне, …

Ќерката на Двејн Џонсон е мис Златен глобус за 2018 Read More »

Росица Mршиќ со нова колекција слави 8 години како моден креатор


Модната креаторка Росица Мршиќ за чии ревии се бара покана повеќе, вечерва, во своето студио во Скопје, со нова модна колекција “Мјуз“ за есен/зима 2017 слави 8 години на македонската модна сцена. Претставувањето на безвременските модни парчиња што се носат од утро до вечер, не е во форма на модна ревија туку откривање на колекцијата …

Росица Mршиќ со нова колекција слави 8 години како моден креатор Read More »

Дани го посвети новиот албум на Скопје


Поп-ѕвездата Дани Димитровска по подолга музичка пауза во Скопје го промовираше својот најнов албум, насловен “Град за љубов“, на кој работеше две и пол години со проверениот тим, на чело со Весна Малинова. На албумот се најдоа осум композиции, од кои веќе неколку познати на публиката и неколку нови. – Град за љубов инспирира на …

Дани го посвети новиот албум на Скопје Read More »

Календарот “Пирели“ за 2018 ја слави црномурестата убавина


САД- Задолжен за фотографија за најпрестижниот календар на светот “Пирели“ за 2018 е Тим Волкер, а пред неговиот фотообјектив позираа ѕвезди со црна боја на кожата, претставувајќи поинаква верзија на приказната за Алиса во земјата на чудата. Календарот „Пирели“ овојпат ја слави различноста од различна возраст. Во улога на јунаците од „Алиса во Земјата на …

Календарот “Пирели“ за 2018 ја слави црномурестата убавина Read More »

На доручек кај Тифани во Њујорк


САД- Од завчера, луксузен доручек кај Тифани не е филмска фантазија. Славната јувелирница во Њујорк отвори ресторан, насловен по славниот класик од 1961 година  “Доручек кај Тифани“ со Одри Хепберн во главната улога. Ресторанот, лоциран на Петата авенија на Менхетен, на менито вклучува доручек кој се состои од тост со авокадо, кроасани со путер и …

На доручек кај Тифани во Њујорк Read More »

Манекенката Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер


САД- Светски познатиот топ-модел Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер Еван Шпигел. Миранда убавата вест ја соопшти по шест месеци брак со основачот на социјалната мрежа Снепчет.Иако ова е нивно прво заедничко дете, Миранда веќе го има синот Флин од претходниот брак со холивудскиот актер Орландо Блум. „Миранда, Еван и Флин со радост го …

Манекенката Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер Read More »

Ѓердан со најголемиот бел дијамант продаден за рекордни 34 милиони долари


ШВАЈЦАРИЈА- На аукција во Женева, Швајцарија, ѓерданот со најголемиот лебдечки бел дијамант на светот, под име “Уметноста на Грисогоно“ се продаде за рекордни 34 милиони долари. Дијамантот, откопан во Ангола, Африка, од едната страна е украсен со дијаманти , а од другата страна со смарагди. Купувачот сакал да остане анонимен.