Роџер Вотерс му пиша отворено писмо на Путин: „Дали би сакале да го видите крајот на оваа војна?“


 

Познатиот рок-музичар и коосновач на легендарните „Пинк Флојд“, Роџер Вотерс, го објави своето отворено писмо до рускиот претседател Владимир Путин, барајќи од него да се заложи за прекин на огнот и дипломатско решение за да се стави крај на руско-украинската војна.

Во изјавата споделена на социјалните мрежи, Вотерс истакна дека бил поттикнат да му пише на Путин откако ги видел коментарите на неговите писма до првата дама на Украина, Олена Зеленска, која праша зошто се осврнал само на едната страна од конфликтот.

Поранешниот басист на „Пинк Флојд“ тврди дека во месеците откако Русија ја нападна Украина во февруари, тој „се обидел да го искористи [неговото] мало влијание за да поттикне прекин на огнот и дипломатско решение кое се однесува на безбедносните потреби и на Украина и на Руската Федерација“.

Обраќајќи му се директно на Путин, Вотерс праша: „Дали сакате да видите крај на оваа војна? Ако сакате тогаш одговорете: ‘Да, ве молам’. Тоа веднаш ќе ги олесни работите многу. Ако излезете и кажете: ‘Исто така, Руската Федерација нема натамошен територијален интерес надвор од безбедноста на рускојазичното население на Крим, Доњецк и Лубанск [sic]’. Тоа ќе помогне, исто така“

Вотерс продолжува осврнувајќи се на идејата дека Путин и неговите сили „сакаат да ја прегазат цела Европа, почнувајќи од Полска и останатите балтички земји“. Доколку е така, продолжи тој: „Сите би можеле да престанеме да ја играме очајно опасната игра на нуклеарно пилешко, со која јастребите од двете страни на Атлантикот изгледаат толку удобно. Да, само да се разнесат едни со други и светот да отиде во парампарче“.

Уметникот го охрабрува Путин да издаде порака за јавно уверување дека Русија нема интерес да ја прегази Европа, бидејќи тој „[има] деца и внуци, а истото го имаат и повеќето мои браќа и сестри ширум светот и никој од нас не би сакал тоа да биде исходот“.

Последната точка на Вотерс се приближи до идејата за преговори меѓу Русија и Украина. Тој продолжи: „Ако правилно ги прочитав вашите претходни говори, би сакале да преговарате за состојба на неутралност за суверена соседна Украина? Дали е тоа точно? Под претпоставка дека може да се преговара за таков мир, ќе мора да вклучи апсолутно обврзувачки договор никогаш повеќе да не се напаѓа никого.

„Знам, знам, САД и НАТО ги напаѓаат другите суверени земји за капка дпжд или за неколку барели нафта, но тоа не значи дека и вие треба да го правите тоа, вашата инвазија на Украина целосно ме изненади, беше грозоморна војна на агресија, испровоцирана или не“.