Мет Гала 2023 во знакот на Карл Лагерфелд- големата модна ноќ со дизајни на генијалецот


Франција– Конечно се откриени нови детали за Мет Гала во 2023 година. Организаторите на годишниот гала настан со добротворен карактер за Институтот за костими на Музејот на уметност Метрополитен – или како што некои сакаат да го наречат, „најголемото модно вечерно излегување“ – ја објавија својата тема на прес-конференција за време на модната недела во Париз.

Еве сè што досега знаеме за модната екстраваганција следната година.

Која е темата на Мет Гала за 2023 година?

Карл Лагерфелд, легендарниот германски моден дизајнер кој почина во февруари 2019 година на 85-годишна возраст, ќе биде почестен на Мет Гала 2023 година. Изложбата, која служи како инспирација за галата, е официјално насловена „Карл Лагерфелд: линија на убавина“ и ќе ги прикаже најголемите дела и дизајни на покојниот креативен визионер од неговата шестдецениска кариера. Претставените облеки ќе вклучуваат парчиња што ги направил додека работел за брендови како Шанел, Фенди, Балмен, Пату, Клое и неговата сопствена истоимена етикета. Изложбата се очекува да трае од 5 мај до 16 јули следната година.

„Тој би скицирал сè. Секогаш велеше дека може да црта пред да зборува или оди. На многу начини тоа беше неговата примарна форма на комуникација, без разлика дали ги доставуваше со факс или iPhone“, изјави за Vogue Ендрју Болтон, одговорен кустос од Институтот за костими.

Кога е Мет Гала во 2023 година?

Историски гледано, Мет Гала секогаш се одржува во првиот понеделник во мај. Значи, настанот се очекува да се одржи на 1 мај.

Кој е домаќин на Мет Гала 2023?

Домаќините за следната година сè уште не се објавени, но очекувајте квартет од големи таленти. Копретседавачите на минатогодишниот настан ги вклучија Реџина Кинг, Блејк Лајвли, Рајан Рејнолдс и Лин-Мануел Миранда. Се разбира, Ана Винтур од Vogue го надгледува целиот шебанг како што го прави од 90-тите.

Започна во 1948 година како општествено полноќна вечера, а не беше ни на Мет.

Сега, 70 и повеќе години, Мет Гала е нешто сосема поинакво, еден од најфотографираните настани во светот поради црвениот ќилим по кој се вртат сите – иако познатите скали на Метрополитен музејот на уметноста не се секогаш црвени. Зборуваме за Ријана како убав папа. Зендаја како Пепелашка со светла тоалета. Кети Пери како лустер кој се претвора во хамбургер. Исто така: Бијонсе во нејзиниот „гол фустан“. Ким Кардашијан во боди што го покрива лицето. Били Портер како египетски бог на сонцето, носен на легло од шест мажи без кошула. И 16-минутниот стриптиз на Леди Гага.

За да не заборавиме, Мет Гала сè уште е гала-настан за собирање средства – минатата година вечерта заработи повеќе од огромни 16,4 милиони долари за Институтот за костими Мет. Да не заборавиме и дека ја лансира годишната пролетна модна изложба која носи стотици илјади посетители во музејот.

Но, самиот ќилим на Мет Гала ги привлекува погледите на светот, а списокот на гости стратешки е задржан до последен момент – збирка ѕвезди од филмови, музика, мода, спорт, политика и други места, веројатно прави највисока моќност на познати личности по квадратен метар од која било забава во светот.