Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда и реваншизам


Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда, реваншизам и насилство на мафијата на Заев. -Поминаа неколку дена, има ли осомничени за крвавите шипки по главата на критичар на власта? Поминаа 4 години, оваа …

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда и реваншизам Read More »

Гоце Делчев имал најниска оценка за бугарски јазик


Меѓу многуте документи со кои располагаат и македонските и бугарските историчари за ликот и делото на промоторот на македонската револуционерна организација Ѓорги Гоце Делчев, сигурно се и сведителствата за завршените класови во Военото училиште во Софија. Интересно е сведителството на Гоце со број 2722. Покрај забелешките за исклучувањето поради „лошото поведение“ на младиот јункер, можат …

Гоце Делчев имал најниска оценка за бугарски јазик Read More »

Членови на ВМРО-ДПМНЕ сведочеа дека некој во нивно име уплатувал донации за партијата


Кичевецот Наќо Николов, вработен во Р.Е.К. “Осломеј”, член на ВМРО-ДПМНЕ од 1990 година денеска пред судскиот совет во случајот „Титаник” изјави дека никогаш во банка не уплаќал пари за партијата. – Секогаш сум донирал сретства за партијата. Парите сум ги донирал на лице кое работи во Општинскиот комитет во Кичево. Додека не бев повикан во …

Членови на ВМРО-ДПМНЕ сведочеа дека некој во нивно име уплатувал донации за партијата Read More »

Бектеши му порача на Коста Петров да ја прочита владината програма, страна 39, параграф 3


Министерот за економија Крешник Бектеши порача денес сите оние кои ја коментираа неговата вчерашна изјава за стимулирање на приватните компании да вработуваат лица од етничките заедници, да ја прочитааат програмата на Владата. „Што се однесува до коментарите што ги слушав и од политичари, но и од аналитичари, сакам да ве повикам на владината програма која …

Бектеши му порача на Коста Петров да ја прочита владината програма, страна 39, параграф 3 Read More »

Дамјан Манчевски поднесе оставка како пратеник


Донеодамнешниот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој беше избран за пратеник на последните избори денес поднесе оставка до претседателот на Собранието на таа функција. Талат Џафери на почетокот на денешната седница на Собранието соопшти дека дека Манчевски поднесува оставка и дека согласно деловничката можност тој нема да ја образложува. ДИК сега треба …

Дамјан Манчевски поднесе оставка како пратеник Read More »

Средба Димитров – Рот во Брисел


Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, утрово во Брисел се сретна со германскииот министер за Европа, Мајкл Рот, чија земја претседава со ЕУ до крајот на годината. Димитров го информирал Рот за приоритетите на македонската Влада во областа на евроинтеграциите и потенцирал дека „пристапниот процес е најдобрата алатка европските стандарди и принципи да ги воведеме …

Средба Димитров – Рот во Брисел Read More »

Пендаровски: ООН ќе биде ефикасна онолку колку што ќе и дозволат државите членки


Формирањето на Обединетите нации е еден од најважните глобални проекти и постигнувања на човештвото, но нашата Организација може да биде ефикасна онолку колку што државите членки ќе и дозволат, порача претседателот Стево Пендаровски во видео обраќањето на форумот на високо ниво „Иднината што ја сакаме, Обединетите нации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност …

Пендаровски: ООН ќе биде ефикасна онолку колку што ќе и дозволат државите членки Read More »

Се разделија Христијан Мицкоски и Игор Јанушев


Генералниот секретар поднел оставка од „лични причини“. Кои се тие причини Мицкоски не соопшти по седницата на Централниот комитет. Извршниот комитет е речиси целосно изменет. Позначајно е кого го нема во новиот состав отколку кои се новите членови   Прилично неочекувано генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, вечерва поднесе оставка на функцијата во партијата, за …

Се разделија Христијан Мицкоски и Игор Јанушев Read More »

Мицкоски барал вонреден конгрес, Централниот комитет одбил


На вечерашниот Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, партискиот лидер Христијан Мицкоски им предложил на членовите свикување на вонреден конгрес, но ваквиот предлог бил одбиен. Мицкоски пред членовите на ЦК се осврнал на целокупното раководење со партијата од сите аспекти и била отворена дискусија.Притоа, тој предложил вонреден конгрес поради барањата на поранешни членови и функционери за промена …

Мицкоски барал вонреден конгрес, Централниот комитет одбил Read More »

За колку Албанци ДУИ ветува субвенции?


Предлогот на ДУИ за субвенционирање на приватните компании кои вработуваат Албанци е удар за пазарната економија и за основните права на секој поединец загарантирани во Уставот. Бидејќи нема попис 18 години не се знае ни колкав дел од работното население го сочинуваат Албанците, а и другите помали етнички групи   По барањето на ДУИ  да …

За колку Албанци ДУИ ветува субвенции? Read More »

Пратениците од БЕСА ќе настапуваат како независни, остануваат дел од коалицијата „Можеме“


Пратениците од БЕСА кои во Собранието влегоа преку листите на СДСМ денеска преку допис го известиле собранискиот претседател Талат Џафери дека дека ќе дејствуваат во рамки на коалицијата „Можеме“ со СДСМ, но како независни. Тие, како што потврдуваат од Кабинетот на Џафери за МИА, го информирале претседателот на Собранието, дека со ова нема да се …

Пратениците од БЕСА ќе настапуваат како независни, остануваат дел од коалицијата „Можеме“ Read More »

Новиот амбасадор на ЕУ, Дејвид Гер, очекува сите во Македонија заедно да работат за членство


  Европската унија од денеска, со предавањето на акредитивните писма на Дејвид Гер, има нов амбасдор во Македонија. За време на церемонијата кај претседателот Стево пендаровски, Гер рече дека „владеењето на правото ќе биде клучно. Тоа е почетна точка, но и последен чекор во преговорите. Процесот исто така значи поддршка на демократијата и дијалогот, заштита на човековите права …

Новиот амбасадор на ЕУ, Дејвид Гер, очекува сите во Македонија заедно да работат за членство Read More »

Димитров во прва работна посета на Брисел


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утре ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е и прва посета во седиштето на ЕУ на претставник на Владата на Северна Македонија по нејзиното формирање. Како што соопшти СЕП, предвидени се средби со потпретседателот на Европската комисија задолжен за промоција на европскиот …

Димитров во прва работна посета на Брисел Read More »

Османи: И Бугарија има интерес регионот да се интегрира во ЕУ


Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска изјави дека е оптимист оти заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања ќе изнајде решение по прашањето за Гоце Делчев. -Верувам во стручниот и научниот капацитет на нашите историчари да изнајдат заеднички текст во тој дел, рече Османи на заедничката прес-конференција во МНР со генералната секретарка на Регионален …

Османи: И Бугарија има интерес регионот да се интегрира во ЕУ Read More »

ВМРО-ДПМНЕ денес избира нов извршен комитет


За денеска е најавено заседание на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се очекува да биде изгласан нов состав на Извршниот комитет на партијата. Информациите се дека Извршниот комитет ќе биде помал од претходниот и во него ќе има неколку нови имиња со што ќе се даде дополнителна тежина и динамичност. Воедно, информациите се дека новиот …

ВМРО-ДПМНЕ денес избира нов извршен комитет Read More »

Утре ќе се бираат замениците-министри во Владата


Утре почнува собраниска седница на која треба да бидат избрани замениците-министри во Владата. На официјалниот сајт на Собранието, седницата е закажана за 11 часот. Предлогот со заменици-министри, Владата го достави до Собранието во петокот. Во одбраната за заменик-министер е предложен Башким Хасани, во Министерството за внатрешни работи Назим Буши, а во ресорот правда предлогот за …

Утре ќе се бираат замениците-министри во Владата Read More »

Ципрас ѝ препорача на грчката влада да се придржува до Договорот од Преспа


За одредените доцнења во имплементацијата на Договорот од Преспа, половина од одговорност е на Владата на соседната земја, а половина на нашата Влада, а Владата во соседната земја има и едно оправдување, не е само пандемијата, туку и фактот што долг период имаше техника Влада, рече лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас на денешната прес конференција …

Ципрас ѝ препорача на грчката влада да се придржува до Договорот од Преспа Read More »

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион


Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на Европската Унија, смета германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн. Германската амбасадорка денеска во интервју за Радио Слободна Европа дава коментар на бугарскиот меморандум испратен до земјите-членки на ЕУ, при што напоменува дека Бугарија ги има кажано овие барања на другите земји-членки на …

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион Read More »

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелационо право, нашите граѓани од православна христијанска вероисповед да бидат еднакви со другите во светот


Историјата вели дека треба постојано да се сообразуваме со времето и да го користиме во полза на благосостојбата на луѓето. Вселенската патријаршија е пример за тоа како може да се остане доследен на вредностите, а истовремено да се биде динамичен во соочувањето со тековните предизвици, истакна претседателот Стево Пендаровски во писмото кое го упати до Архиепископ …

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелационо право, нашите граѓани од православна христијанска вероисповед да бидат еднакви со другите во светот Read More »

Добрососедските односи и ЕУ во фокусот на надворешната политика, недоразбирањата со Бугарија да се решат со интензивна комуникација


Еден од главните приоритети на надворешната политика во следниве четири години е унапредувањето на добрососедските односи, а во таа насока недоразбирањата кои настанаа со Бугарија изминатите денови поради бугарскиот меморандум испратен до земјите-членки на Унијата треба да се решаваат со интезивирање на меѓусебната комуникација и на политичко ниво и преку состаноци на Мешовитата македонско-бугарска комисија …

Добрососедските односи и ЕУ во фокусот на надворешната политика, недоразбирањата со Бугарија да се решат со интензивна комуникација Read More »