Собранието ќе ја започне 21. пленарна седница


Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да ја започне 21. седница на која на дневен ред се повеќе од дваесет закони, од кои дел се поднесени од пратениците од власта и од опозицијата. Се очекува пред утврдување на дневниот ред, листата на точки да биде дополнета. Пратениците треба да се изјаснат за потребата за …

Собранието ќе ја започне 21. пленарна седница Read More »

Ќе има ли решение до 17 ноември – Скопје очекува интензивирање на разговорите со Софија


Двете страни имаат право и обврска да ги застапуваат сопствените позиции, да ги заштитат своите национални интереси и да ги оправдаат политиките, но имаат обврска и да се грижат за пријателството, како и да ја гарантираат европската иднина на регионот. Ние сакаме решение и добро е тоа да се постигне до 17 ноември. Веруваме дека …

Ќе има ли решение до 17 ноември – Скопје очекува интензивирање на разговорите со Софија Read More »

И бугарските социјалисти се на истата позиција како Каракачанов и Захариева


Нема никаква разлика меѓу позицииите на Бугарската социјалистичка партија (БСП) и главните играчи во владата на Бојко Борисов – министрите за одбрана и надворешни работи, Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева, во однос на блокадата на Македонија. Тоа го соопшти европратеникот од БСП, Петар Витанов, денеска за бугарската национална телевизија БНТ. Витанов, со оглед на изборите …

И бугарските социјалисти се на истата позиција како Каракачанов и Захариева Read More »

Заев: Moжната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ ја гледам како предност


Премиерот Зоран Заев вели дека легитимно право е на опозицијата како и со кого ќе коалицира, но најавената можна коалиција на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса на Албанците и Алтерантива ја гледа како предност за СДСМ. – Немам коментар затоа што сум предводник на позицијата, односно владеачкото мнозинството, а од другата страна е опозицијата и нивно легитимно …

Заев: Moжната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ ја гледам како предност Read More »

Заев: Нема да правиме шоу од преговорите со Бугарија


Премерот Зоран Заев денеска го повтори цврстиот став за македонскиоте идентитет, велејќи дека тој и гордоста „се и ќе останат големи како планина и без да мораме да правиме националистички спектакл од тоа“. Тој уште рече дека нема да „правиме шоу од овој сериозен момент за нашата европска иднина“, одговарајќи на тој начин на утринската …

Заев: Нема да правиме шоу од преговорите со Бугарија Read More »

Од Бугарија се чекаат здрав разум и европски манири


Правиме се да излеземе од овие предизвици како победници, силни идни партнери и добри комшии, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, коментирајќи ги  последните случувања на релација Скопје-Софија, но и последната изјава на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. -Господинот Каракачанов има обврска и право да ги застапува бугарските позиции, како што ние …

Од Бугарија се чекаат здрав разум и европски манири Read More »

Дечев: Антибугарска кампања во Македонија има кај опозицијата а не кај власта


Постои тишина и изобличување на позициите на бугарските историчари и на други научници во врска со бугарско-македонскиот спор. Дури и медиумите се користат да разгорат одредена напнатост, оцени денес за бугарската секција на „Дојче Веле“  бугарскиот историчар Стефан Дечев. -Уште кога започнаа разговорите за минатото во Мешовитиот комитет за историски и образовни прашања, бугарската страна …

Дечев: Антибугарска кампања во Македонија има кај опозицијата а не кај власта Read More »

Бугарија одработува за земји во ЕУ што не сакаат проширување


Измислуваме некакви смешни причини за блокада на македонското членство заради амбициите на Красимир Каракачанов. Освен тоа, сега ја вршиме и валканата работа на некои западноевропски земји кои не сакаат повеќе проширување на ЕУ, вели Ивајло Дичев, професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија, во интервју за Радио „Фокус“. – Се отвори прозорец, историска шанса, …

Бугарија одработува за земји во ЕУ што не сакаат проширување Read More »

Бугарија побарала од Македонија да потпише документ со гаранции


Бугарија побарала од Македонија да потпише анекс или протокол во кој Софија добива гаранции дека Скопје ќе го почитува Договорот за добрососедство потпишан во 2017 година и нема да се обиде да го заобиколи. Некои од темите во него треба да бидат за проблемите на јазикот, идентитетот и историјата, рехабилитацијата на репресираните. Ова за бугарската …

Бугарија побарала од Македонија да потпише документ со гаранции Read More »

Продолжуваат преговорите меѓу Скопје и Софија до последната минута пред Советот на министри


Северна Македонија се уште е во неизвесна ситуација во однос на почетокот на преговорите за членство во Европската унија и не се знае дали Бугарија ќе го искористи своето право на вето. Седницата на Советот на министри за европски прашања е презакажана за 17 ноември, така што се уште постои простор за разговор помеѓу Скопје …

Продолжуваат преговорите меѓу Скопје и Софија до последната минута пред Советот на министри Read More »

Каракачанов: Не можеме да правиме компромис за прашања поврзани со бугарската историја


Бугарија не може да направи никаков компромис со прашањата поврзани со бугарската историја и со идентитетот на сите оние луѓе кои ги нарекуваме дел од нашата заедничка историја, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, коментирајќи ги денешните разговори на делегациите на Северна Македонија и Бугарија во Софија. – Ние го искажавме нашиот …

Каракачанов: Не можеме да правиме компромис за прашања поврзани со бугарската историја Read More »

И по Софија Заев и Борисов ќе продолжат да бараат решение


Долгонајавуваната средба на премиерот Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов не им стави, по се изгледа, крај на недоразбирањата меѓу двете држави. Официјални информации кога се одржала средбата, колку траела и што се разговарало на неа нема се уште, а место тоа стигна порака од извори блиски до Владата дека  таа останува посветена на …

И по Софија Заев и Борисов ќе продолжат да бараат решение Read More »

Борел бара да се отворат преговорите со Македонија и Албанија


Шефот на ЕУ дипломатијата Јосеп Борел преку видеопорака на Самитот во Софија во рамките на Берлинскиот процес побара да се задржи позитивниот тренд, вклучително и со отворањето преговори за членство со Скопје и Тирана. „Западниот Балкан е во срцето на Европа и нивната иднина е во Европската Унија, затоа нашиот ангажман бил и останува силен“, …

Борел бара да се отворат преговорите со Македонија и Албанија Read More »

Меркел: Планот за заеднички пазар на Западен Балкан е важна пресвртница


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека планот за создавање на заеднички регионален пазар на Западнобалканската шесторка, што беше усвоен денеска на Самитот во рамките на Берлинскиот процес, претставува важна пресвртница и охрабрувачка порака. – Тоа ќе биде стимул за нашите економии од што ќе имаат корист и граѓаните и компаниите, нагласи Меркел по Самитот на …

Меркел: Планот за заеднички пазар на Западен Балкан е важна пресвртница Read More »

Димитар Бечев до Софија: Ако премногу ги затегнете врвките, ќе пукнат


Заев пристигна во Бугарија само три дена откако отворено ја обвини Бугарија за кршење на Договорот за соседство во 2017 година, а Бугарија не се обврза дека ќе ги поддржи прегоорите на Македонија и ЕУ, пишува бугарски „Дневник“. „Можеби ова беше погрешен потег на Заев“, оценува за весникот Димитар Бечев, виш соработник во Атлантскиот совет …

Димитар Бечев до Софија: Ако премногу ги затегнете врвките, ќе пукнат Read More »

(Видео) Меркел од Софија: Мора да се согласувате, не го заборавајте тоа


 Германската канцеларка Ангела Меркел на прес конференцијата по самитот во Софија рече дека овој самит е тежок, но покажале дека може да се организира и во вакви услови. Ова ќе даде импулс како за народите во регионот така и за компаниите, рече Меркел поздравувајќи ја согласноста околу зелената агенда, т.е. економија без јаглен двооксид …

(Видео) Меркел од Софија: Мора да се согласувате, не го заборавајте тоа Read More »

(ВИДЕО) Обраќање на Заев на Софискиот самит


Премиерот Зоран Заев се обрати на отворањето на самитот во Софија порачувајќи дека тоа што за прв пат од започнувањето на Берлинскиот процес ко-домаќини се една земја кандидат од регионот заедно со соседна земја-членка на ЕУ е јасен доказ дека регионот силно го прифати овој процес како свој, и дека со оваа соработка Северна Македонија …

(ВИДЕО) Обраќање на Заев на Софискиот самит Read More »

Борисов го пречека Заев (Фото галерија и видео)


Премиерот Зоран Заев претпладнево пристигна во Софија, каде што ќе учествува на лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес. – Пристигнавме во Софија на лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, каде што оваа година домаќини се Република Бугарија и Република Северна Македонија, а самитот ќе го водиме заедно …

Борисов го пречека Заев (Фото галерија и видео) Read More »

Захариева ќе им предложи на Борисов и Заев да се состане Меѓувладината комисија за Договорот за добрососедство


Македонскиот премиер Зоран Заев денеска доаѓа во Софија и ќе има средба бугарскиот премиер Бојко Борисов, потврди шефицата на дипломатијата на Бугарија Екатерина Захариева. Таа најави дека ќе им предложи на двајцата премиери да биде свикана Меѓувладината комисија за спроведување на Договорот за пријателство и добрососедство, која не се состанала речиси година и пол, иако …

Захариева ќе им предложи на Борисов и Заев да се состане Меѓувладината комисија за Договорот за добрососедство Read More »

Берлин очекува од Македонија и Бугарија решение за спорот, Захариева „ја префрла топката“ на Скопје


Германија се надева дека Северна Македонија и Бугарија ќе пронајдат заеднички јазик за нивниот спор и оти во тој процес ќе бидат земени предвид барањата на двете страни. Од друга страна, Бугарија порача дека Скопје треба да го искористи еднонеделното одложување на состанокот на Советот на ЕУ за разговори за надминување на спорот, додека македонските …

Берлин очекува од Македонија и Бугарија решение за спорот, Захариева „ја префрла топката“ на Скопје Read More »