Димитров: Утре нема да се усвои преговарачката рамка


Во моментов имаме негативан став од Бугарија и утре на Советот за општи работи на ЕУ неме да биде усвоена преговарачката рамка за Република Северна Македонија, изјави вицеремиерот за европски прашања Никола Димитров во вечерашното гостување во „Топ тема“ на Телма. – Веројатно ќе стане збор за нашето прашање, меѓутоа со оглед на сите изјави, …

Димитров: Утре нема да се усвои преговарачката рамка Read More »

Сервер за МИА: Брисел и Вашингтон треба да ѝ кажат на Бугарија да ја смири нервозата 


Прашањата за историјата и јазикот поставени од Бугарија треба да бидат разгледувани од историчарите и лингвистите со погледи што фрлаат светлина на објективната вистина прифатена од сите, но тие никако не можат да бидат изговор за блокирање на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, изјави за МИА Даниел Сервер.  Сервер, експерт за Балканот кој предава напредни …

Сервер за МИА: Брисел и Вашингтон треба да ѝ кажат на Бугарија да ја смири нервозата  Read More »

Мицкоски: Бугарија место да блокира, да покаже вистинско пријателство


Коалицијата „За обнова на Македонија“ се спротиставува на промените на уставот и бара признавање на македонското малцинство, почитување на македонската историја и нејзина посебност. Исто така, Коалицијата бара од Република Бугарија да не ја блокира европската иднина на државата, туку да ја поддржи и да покаже вистинско пријателство меѓу граѓаните на двете држави. Ова го …

Мицкоски: Бугарија место да блокира, да покаже вистинско пријателство Read More »

Обнова на Европа: Бугарија да престане да ја блокира  Македонија 


 Процесот на пристапување во ЕУ не треба да се користи од земјите-членки како средство за притисок за добивање отстапки од нивните соседи или да промовираат популистичка и националистичка агенда за домашни политички цели, вели во својата реакција парламентарната група Обнова на Европа во Европскиот парламент. Групата Обнова на Европа силно го поддржува европскиот пат на …

Обнова на Европа: Бугарија да престане да ја блокира  Македонија  Read More »

Мас: Заев покажа политичка храброст


Германија– Зоран Заев имаше политичка храброст да појде по патот на компромисот, мирот и пред се на заемната почит, и стана двигател на надеж на една цела  генерација на која и беше доста постојано да се занимава со национализам и со една политика која беше конфронтирачка и насочена повеќе кон минатото отколку кон иднината, истакна …

Мас: Заев покажа политичка храброст Read More »

Фон дер Лајен до Заев: Честитики драг Зоране, ти испиша историја


Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, со зборовите „Честитки, драг Зоране, ти испиша историја“, му ја честиташе наградата на германската фондација „Фридрих Еберт“ на македонскиот премиер за 2020 година доделена за човекови права. Наградата на Заев денеска во Берлин му ја врачи германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас. Заев разговараше со германскиот …

Фон дер Лајен до Заев: Честитики драг Зоране, ти испиша историја Read More »

Заев на средба со Рот: Очекуваме меѓувладина конференција со ЕУ до крајот на годинава


Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи, попладнево во Берлин имаше работна средба со Михаел Рот, државен министер за Европа во МНР на СР Германија, соопшти владината прес-служба.На средбата премиерот Заев се заблагодари за целокупниот ангажман на СР Германија кон евроинтеграциите на Северна Македонија и …

Заев на средба со Рот: Очекуваме меѓувладина конференција со ЕУ до крајот на годинава Read More »

Шилегов: Изјавата на Захариева за Тито е глупост


Градоначалникот Петре Шилегов на утринската емисија на бугарската телевизија „ТВ Европа“ оцени дека изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева дека не може да се бара членство во ЕУ, а да се слави Тито е глупост и изместување на тезите.  Град Скопје во петокот во рамките на одбележувањето на празникот „13 Ноември“ организираше …

Шилегов: Изјавата на Захариева за Тито е глупост Read More »

ЕК не ги коментира изјавите на Захариева за Тито, потсетува дека условите за ЕУ се јасни


Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Ана Писонеро, изјави дека Комисијата и натаму се надева дека преговорите со Северна Македонија ќе почнат што поскоро, но одби да ги коментира изјавите на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева поврзани за југословенската историја на земјава, јави дописничката на МИА од Брисел. По изјавата на Захариева дека “славењето …

ЕК не ги коментира изјавите на Захариева за Тито, потсетува дека условите за ЕУ се јасни Read More »

Јотова: Сметав дека сите клаузули од Договорот за добрососедство ќе станат дел од преговарачката рамка за С Македонија


Бугарија мора да стои цврсто на ставот базиран на заклучоците на Консултативниот совет за национална безбедност, што беа усвоени од бугарскиот претседател минатата есен, како и на рамковната позиција на Владата и на декларацијата на Националното собрание, изјави бугарската потпретседателка Илијана Јотова за БГНЕС, коментирајќи ја позицијата на Софија во однос на одобрувањето на преговарачката …

Јотова: Сметав дека сите клаузули од Договорот за добрососедство ќе станат дел од преговарачката рамка за С Македонија Read More »

Бугарската блокада извесна, Берлин продолжува да бара решение


Висок дипломат од земја членка на ЕУ на брифинг со новинарите утрово порача дека од изјавите на бугарската министерска за надворешни работи Екатерина Захариева извесно е дека не може да се очекува Софија да се откаже од блокадата на стратот на преговорите на земјава со Унијата на утрешниот министерски состанок, но дека дипломатските напори продолжуваат, …

Бугарската блокада извесна, Берлин продолжува да бара решение Read More »

Заев денес во Берлин ќе прими награда за тоа што го критикува Софија


Премиерот Зоран Заев утре во Берлин ќе ја прими Наградата за човекови права за 2020 година што му ја додели германската Фондацијата „Фридрих Еберт“. Наградата ќе му ја врачи министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, кој притоа ќе одржи и пригоден говор.По свечениот дел, предвидена е дебата со Заев на тема: „Како да …

Заев денес во Берлин ќе прими награда за тоа што го критикува Софија Read More »

Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент


Бугарија останува на тврдите позиции за македонската евроинтеграција и не дозволува да биде усвоена преговарачката рамка што треба да го отвори патот за одржување на првата меѓувладина конференција и старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Извесно е дека Софија во вторник на состанокот на Советот на ЕУ ќе ја блокира одлуката …

Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент Read More »

Промеморија на МАНУ за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ


Во неделата во вечерните часови МАНУ издаде промеморија во која ги нагласува  државотворноста и идентитетот на македонскиот народ, како и посебноста на македонскиот јазик. Оваа промеморија доаѓа на само два дена од министерскиот состанок на ЕУ, на кој официјална Софија најави дека ќе го блокира усвојувањето на преговарачката рамка за Македонија, истакнувајќи редица барања кои …

Промеморија на МАНУ за државотворноста и идентитетот на македонскиот народ Read More »

Девет работи што Софија очигледно не ги сфаќа во спорот со Скопје


Бугарија отсекогаш го сметаше членството на Северна Македонија во ЕУ како нејзин стратешки приоритет. И таа секогаш го бранеше и опстојуваше доследно. Во моментов гледаме како таа сама го поткопува, смета бугарскиот уставен експерт и професор, Даниел Смилов   Бугарија е на пат да направи стратешка грешка во својата надворешна политика. Со блокирање на преговорите …

Девет работи што Софија очигледно не ги сфаќа во спорот со Скопје Read More »

Бибер: Ако не може да се слави Тито, како влегоа Хрватска и Словенија во ЕУ?


Професорот на Универитетот во Грац, Флоријан Бибер, го искоментира ставот на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која објаснувајќи го спорот со Македонија порача дека не може државата од една страна да сака да влезе во ЕУ, а истовремено да го слави, како што рече, „еден од најмрачните диктатори – Тито“. „Бугарската МНР апсурдно …

Бибер: Ако не може да се слави Тито, како влегоа Хрватска и Словенија во ЕУ? Read More »

Османи: Ќе работиме до последен момент


Се додека постои уште простор, постојат денови пред нас, постои и можност да се разговара и да се рефлектира приближувањето на ставовите меѓу Северна Македонија и Бугарија, но одлуката ќе биде донесена во Советот на министри на Европската унија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи . Овие два дена, како што рече Османи, …

Османи: Ќе работиме до последен момент Read More »

Заев: До крајот на декември има можност за прва меѓународна конференција


Се поизвесно е дека Бугарија ќе ја блокира Северна Македонија и земјата нема да ги почне преговорите со Европската Унија и покрај позитивната одлука. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е поприлично извесно дека Бугарија ќе ја блокира Северна Македонија, на состанокот на Советот на ЕУ во вторник. Но, Заев вели дека тој никогаш не …

Заев: До крајот на декември има можност за прва меѓународна конференција Read More »

Захариева тврди дека зеленото светло за Македонија ќе биде услуга за Москва


На Екатерина Захариева сега ѝ пречи зошто градоначалникот Петре Шилегов организирал прослава за денот на ослободувањето на Скопје   Министерката за надворешни работи на Бугарија во оправдувањето на политиката на нејзината влада да ја блокира Македонија, сега тврди и дека зеленото светло од Софија ќе било услуга за Москва!? Екатерина Захариева во интервју утринава за …

Захариева тврди дека зеленото светло за Македонија ќе биде услуга за Москва Read More »

Изборот на Бајден добар за Македонија


 Не се очекуваат значајни промени за време на мандатот на новоизбраниот претседател Џо Бајден во политиката на Вашингтон кон Западен Балкан, бидејќи таа е конзистентна и долгорочна, но ќе донесе фокус на регионот и можно посилно американско влијание во однос на евроинтеграциите на Северна Македонија, оценуваат за МИА политичките аналитичари амбасадор д-р Ѓорѓи Филипов и …

Изборот на Бајден добар за Македонија Read More »