Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом


Работевме и постигнавме многу во насока на менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом. Потврда за тоа е и последниот извештај на Европската комисија, во делот за Собрание каде се нотира дека е постигнат напредок во спроведувањето на Стратешкиот план 2018 -2022, истакна претседателот на Собранието Талат Џафери на е-конференцијата за Отворен парламент, Акциски …

Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом Read More »

Шахпаска: Ги повикувам експертите за човекови права да конкурираат за избор во Комисијата за заштита од дискриминација


Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска ги повикува сите оние кои се стручни во областа на човековите права, еднаквоста и недискриминацијата и ги исполнуваат законските услови, да се јават на огласот за избор на Комисија за спречување и заштита од дискриминација, кој Собранието на Република Северна Македонија е должно да го објави во рок 15 дена од …

Шахпаска: Ги повикувам експертите за човекови права да конкурираат за избор во Комисијата за заштита од дискриминација Read More »

Хелсиншки бара брз и транспарентен избор на Комисија за заштита од дискриминација


Хелсиншкиот комитет го поздравува усвојувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација и бара брз и транспарентен избор на нова, независна, стручна и професионална Комисија за спречување и заштита од дискриминација. За таа цел, апелираат Собранието на Република Северна Македонија после стапувањето на законот во сила, во најкус можен рок да објави јавен оглас …

Хелсиншки бара брз и транспарентен избор на Комисија за заштита од дискриминација Read More »

Заев и Шахпаска го поздравија донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација


Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска го поздравија донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, кој беше еден од приоритетите на новата Влада, откако овој Закон претходно во мај беше укинат од Уставниот суд бидејќи бил донесен без потребното мнозинство. Законот инаку беше еден од клучните услови …

Заев и Шахпаска го поздравија донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација Read More »

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски


Митко Јанчев, претендент за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, повикува на мирен протест на 02.11.2020 година ( понеделник ) во 12 часот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (Белата палата). Протестот е со една единствена цел, повикување за оставка на Христијан Мицкоски, пишува Јанчев на неговиот ФБ профил. Пред неколку дена, Јанчев најави дека планира да се кандидира за …

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски Read More »

Интензивна дипломатска активност за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ во декември


Засилена дипломатска активност на Владата во пресрет на самитите на Европската Унија на кои се очекуваат клучните одлуки за финализирање на преговарачката рамка и одржувањето на првата Меѓувладина конференција до крајот на годинава за веме на германското претседателство, со која и официјално започнува преговарачкиот процес. Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров од вчера е во …

Интензивна дипломатска активност за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ во декември Read More »

Богданка Кузеска, портпаролката на СДСМ, е позитивна на Kовид-19


Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска е позитивна на Ковид-19, информираше таа вечерва на својот профил на Фејсбук. „Би сакалa да ве информирам дека вечерва добив позитивен резултат за Ковид-19. Немам симптоми и се чувствувам добро, но се тестирав заради сигурност со оглед на моите професионални, но и приватни активности. Сметав дека така е правилно и …

Богданка Кузеска, портпаролката на СДСМ, е позитивна на Kовид-19 Read More »

Димитров: Не е лесно да се добие француска поддршка


Француската поддршка во контекст на успешното заокружување на нашата европска приказна годинава, беше централна тема на денешната средба на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров со државниот секретар за европски прашања во француското Министерство за Европа и надворешни работи, Клеман Бон во Париз. – Принципиелната француска поддршка изразена и преку обновениот …

Димитров: Не е лесно да се добие француска поддршка Read More »

Утре во Брисел ќе се расправа за Македонија и меморандумот на Бугарија


Станува сѐ поочигледно дека Бугарија има амбиции да ни напише целосно нова историја до ден денешен   Амбасадорите на ЕУ утре ќе имаат состанок во Брисел кој нема да биде онлајн и на него ќе се расправа за почнувањето преговори со Македонија и во врска со тоа за противењата на Бугарија. Состанокот ќе почне претпладне …

Утре во Брисел ќе се расправа за Македонија и меморандумот на Бугарија Read More »

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите на Спасовски, велат од Владата


По објавата од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски дека имал позитивен тест за ковид-19, во тек е епидемиолошка анкета за контактите коишто тој ги имал деновиве, по што ќе се знае точно кој ќе добие решение за домашна изолација, велат од Владата. На прашањето за контактите на Спасовски, од Владата ни одговорија дека „сите …

Во тек е епидемиолошка анкета за контактите на Спасовски, велат од Владата Read More »

Собранието ги констатира оставките на пратениците Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска


Собранието на денешната седница констатира оставки на четворица пратеници, и тоа на пратеникот Игор Дурловски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Бајрам Реџепи од ДУИ и на двајца парламентарци од СДСМ, Мухамед Зеќири и Сања Лукаревска. Ниту еден од пратениците не ја образложи својата оставката пред Парламентот. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја повика …

Собранието ги констатира оставките на пратениците Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска Read More »

Макрадули ќе биде директор на Македонски пошти, Жерновски на железници?


Поранешниот градоначалник на општина Центар, и поранешен заменик-министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, ќе биде директор на ЈП за Железничка инфраструктура, дознава ТВ21. Во моментов со претпријатието раководи Фестим Халили, кадар на ДУИ. Се очекува следните недели Владата да го предложи на УО, а потоа Жерновски да биде избран за нов директор на МЖ инфраструктура. …

Макрадули ќе биде директор на Македонски пошти, Жерновски на железници? Read More »

Зекири, Лукаревска и Кадрија поднесоа оставки


Пратениците Мухамед Зекири и Сања Лукаревска од редовите на СДСМ и Бајрам Кадрија од ДУИ поднесоа оставки во Собранието, дознава Телевизија 24. Тројцата ќе бидат именувани на директорски позиции. Зекири преминува во Фондот за здравство, Лукаревска во УЈП, додека, пак, Кадрија во АЕК. На денешната собраниска седница, освен нивните оставки ќе биде констатирана и оставката …

Зекири, Лукаревска и Кадрија поднесоа оставки Read More »

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче, СДСМ им порачува дека се опасни за јавното здравје


ВМРО-ДПМНЕ и денес излезе со соопштение во кое обвини дека министерот за здравство Венко Филипче потфрлил бидејќи секој трети тестиран во Македонија вчера имал Ковид. Ваквото обвинување дојде во пресрет на денешната расправа во Собранието за Законот за заштита на јавното здравје за кој ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да го гласа, но ќе обезбеди кворум, …

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Филипче, СДСМ им порачува дека се опасни за јавното здравје Read More »

Оливер Спасовски позитивен на корона вирус


Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, објави дека има позитивен текст на корона вирусот и дека веќе е во домашна изолација. „Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги преземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за …

Оливер Спасовски позитивен на корона вирус Read More »

Германски печат: Идентитетските прашања повторно ја блокираат Македонија


„Дојче Веле“ ги пренесува пишувањата на германскиот печат за спорот меѓу Македонија и Бугарија кој се заканува да го блокира почетокот на пристапните преговори со ЕУ на Скопје. Зидојче Цајтунг денеска пишува дека Северна Македонија ќе може да ги започне преговорите со ЕУ само доколку признае дека нејзиниот јазик е дијалект на бугарскиот, а националните херои се Бугари. …

Германски печат: Идентитетските прашања повторно ја блокираат Македонија Read More »

Во Скопје оптимизам – има простор за постигнување решение со Софија, можни се допрецизирања на Договорот за добрососедство


Оптимистички очекувања во С. Македонија за почетокот на пристапните преговори со ЕУ на две недели од последниот состанок на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел за усогласување на преговарачката рамка за земјава и од самитот во рамки на Берлинскиот процес со кој годинава копретседаваат Скопје и Софија. Министерот за надворешени работи Бујар Османи …

Во Скопје оптимизам – има простор за постигнување решение со Софија, можни се допрецизирања на Договорот за добрососедство Read More »

Димитров во Париз по поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ


Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска и утре престојува во работна посета на Франција во, како што нагласуваат од Секретаријатот за европски прашања (СЕП), исклучително важен момент за Северна Македонија во пресрет на дефинирањето на Преговарачката рамка која треба да ги инкорпорира елементите што произлегуваат од новата методологија за пристапни преговори, иницирана токму …

Димитров во Париз по поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ Read More »

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски позитивен на корона вирус


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е позитивен на корона вирус. Како што соопшти на неговиот фејсбук профил, тој во понеделникот вечерта го добил резултатот од направеното тестирање, кој бил позитивен. „Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу …

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски позитивен на корона вирус Read More »